Napoje dla niemowląt

Co pije niemowlę? Na to pytanie szukają odpowiedzi rodzice, szczególnie w okresie dużych upałów. Karmienie niemowlaka wyłącznie piersią powinno zaspokoić wszystkie potrzeby niemowlaka, zarówno te związane z pragnieniem, jak i z głodem. Jeżeli maleństwo ssie jeszcze pierś, to właściwie nie powinno zabraknąć mu picia, jednak może do takiej sytuacji dojść, rozszerzając jego dietę po szóstym miesiącu życia. Co w takiej sytuacji robić, jaki napój nie zaszkodzi dziecku, a który jest kategorycznie wzbroniony? Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakie picie wybrać dla niemowląt, przeczytaj poniższy artykuł.


Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Jakie picie dla niemowlaka będzie najlepsze?

  • Karmienie piersią – niemowlak powinien być karmiony naturalnie. Najlepsze dla jego rozwoju będzie więc mleko matki. Takie karmienie niemowlaka powinno dziecku wystarczyć. Zdarzają się jednak przypadki, gdy dziecko nie czuje się odpowiednio nasycone i jest niespokojne. Rodzic powinien uważać, by nie dopuścić do odwodnienia dziecka. W takim wypadku można dać mu do picia czystej wody. Dziecko należy poić łyżeczką lub z kubka niekapka. Dziecku można podać dodatkowe picie, jeżeli samo się o nie upomina. Przepajanie niemowlaka jest niezdrowe.
  • Karmienie sztuczne – wskazania Światowej Organizacji Zdrowia określają jasno, że karmienie sztuczne mlekiem modyfikowanym do czwartego miesiąca życia nie powinno być łączone z żadnym innym pokarmem. Jednak, gdy to picie dla niemowlaka jest niewystarczające, można podać mu wodę. Nie należy rozcieńczać mieszanki.

Co pije niemowlę?

Picie dla starszych niemowląt jest już trochę bardziej urozmaicone.

  • Herbatki ziołowe – dziecku karmionemu mlekiem modyfikowanym można podać herbatkę koperkową (niesłodzoną). Wraz z powiększaniem jadłospisu dziecka możesz powoli wprowadzać herbatki ziołowe z suszonych owoców.
  • Soki – najlepiej przecierowe; kupując sok, zwróć szczególną uwagę na napis na etykiecie – sok musi być przeznaczony specjalnie dla niemowląt.
  • Mleko i produkty mleczne – mleko krowie jest jednym z silniej uczulających produktów. Dlatego do dwóch lat należy podawać dziecku mleko modyfikowane. Kefir i jogurty wprowadza się po pierwszym roku życia dziecka.
  • Kompot – niemowlę może pić kompot pod warunkiem, że jest to kompot domowej roboty bez dodatku cukru. Kompot z rabarbaru to nieodpowiednie picie dla niemowląt, ponieważ rabarbar utrudnia przyswajanie wapnia.
  • Herbata – czarna jest niewskazana. Zieloną herbatą możemy poczęstować przedszkolaka.

Każdy rodzić powinien wiedzieć, co pije niemowlę. Nie każda woda, sok czy herbata z ziół są odpowiednie. Woda butelkowana powinna mieć atest Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Niemowlęta mogą pić wyłącznie przegotowaną wodę. Woda z kranu, nawet ta filtrowana, może zawierać szkodliwe związki i bakterie, które zabija dopiero przegotowanie wody. Herbatki ziołowe powinny być podawane z umiarem. Niektóre działają moczopędnie lub wiatropędnie. Jeśli dziecko ma problemy jelitowe i często po jedzeniu boli go brzuszek, można podawać herbatkę z kopru włoskiego.

Beata Kłoczko, ponad rok temu

Rozszerzanie diety

Komentarze (2)
~kaśśka
~kaśśka ponad rok temu

My stosujemy metodę BLW i nie ma w tym żadnego schematu :P Jaś jadł od około 6 miesiąca prawie wszystko i w nosie miał czy najpierw owoce czy warzywa. Żyje, nie miał żadnych uczuleń o ma się dobrze :) Ma 10 miesięcy i je posiłki sam i bardzo rzadko wybrzydza. BLW rządzi ;))

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rozszerzanie diety
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Rozszerzanie diety
Rozszerzanie diety

Prawidłowe żywienie niemowlaka

Prawidłowe żywienie niemowlaka

Dieta niemowlaka wymaga prawidłowego doboru składników. Produkty, które wykorzystujemy do przygotowania posiłków, powinny pochodzić z upraw mało nawożonych.

Rozszerzanie diety

Napoje dla dzieci

Napoje dla dzieci

Czy dziecko może pić napoje energetyzujące lub napoje dla sportowców?

Rozszerzanie diety

Dieta maluszka

Dieta maluszka

Dietetycy zalecają, aby pierwszym pokarmem stałym dla malucha była papka jarzynowa, np. z marchewki i selera.

Rozszerzanie diety

Prawidłowa dieta niemowląt

, ale też jakościowo. Rozszerzanie diety niemowlaka zacznijmy od podawania soku jabłkowego (jabłka są mniej skażone), a dopiero później marchwiowego; następnie

Rozszerzanie diety

Co robić, gdy dziecko nie chce jeść?

Karmienie dzieci to czasami niełatwe zadanie dla młodych rodziców. Rozpoczynanie karmienia pokarmami stałymi (zamiast butelki i karmienia piersią) około 6. miesiąca życia maluszka bardzo często skutkuje frustracją rodziców i niezadowoleniem niemowlaka....

Rozszerzanie diety

Baby-led weaning

się, że rozszerzanie diety dziecka warto zacząć od kleiku ryżowego lub zupek jarzynowych. Jednak zwolennicy metody BLW sugerują, aby zamiast zmielonych (...) Baby-led weaning (BLW) to metoda odstawiania dziecka od piersi...

Rozszerzanie diety

Co powinno jeść 6-miesięczne dziecko?

Co powinno jeść 6-miesięczne dziecko?

. Ewentualnie stosujesz karmienie sztuczne i podajesz mu mleko modyfikowane. Rozszerzanie diety niemowlaka powinno nastąpić, gdy dziecko skończy sześć miesięcy (...) dobrane do potrzeb niemowlaka. Rozszerzanie...

Rozszerzanie diety

Uważaj na to, co pije dziecko!

Ostatnio coraz częściej pojawiają się głosy, że dzieci w żadnym wypadku nie powinny pić napojów energetyzujących. Niewskazane jest także sięganie przez maluchy po napoje dla sportowców, na przykład napoje izotoniczne. Napoje energetyzujące są szczególnie...

Rozszerzanie diety

Schemat żywienia niemowląt

nie wiedzą, jakie produkty i kiedy można wprowadzać do diety malucha, dlatego też warto poświęcić karmieniu niemowląt trochę uwagi. Jak pokazuje (...) (i od około 5 miesiąca dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym) do diety...