Napoje dla niemowląt

Co pije niemowlę? Na to pytanie szukają odpowiedzi rodzice, szczególnie w okresie dużych upałów. Karmienie niemowlaka wyłącznie piersią powinno zaspokoić wszystkie potrzeby niemowlaka, zarówno te związane z pragnieniem, jak i z głodem. Jeżeli maleństwo ssie jeszcze pierś, to właściwie nie powinno zabraknąć mu picia, jednak może do takiej sytuacji dojść, rozszerzając jego dietę po szóstym miesiącu życia. Co w takiej sytuacji robić, jaki napój nie zaszkodzi dziecku, a który jest kategorycznie wzbroniony? Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakie picie wybrać dla niemowląt, przeczytaj poniższy artykuł.


1. Jakie picie dla niemowlaka będzie najlepsze?

  • Karmienie piersią – niemowlak powinien być karmiony naturalnie. Najlepsze dla jego rozwoju będzie więc mleko matki. Takie karmienie niemowlaka powinno dziecku wystarczyć. Zdarzają się jednak przypadki, gdy dziecko nie czuje się odpowiednio nasycone i jest niespokojne. Rodzic powinien uważać, by nie dopuścić do odwodnienia dziecka. W takim wypadku można dać mu do picia czystej wody. Dziecko należy poić łyżeczką lub z kubka niekapka. Dziecku można podać dodatkowe picie, jeżeli samo się o nie upomina. Przepajanie niemowlaka jest niezdrowe.
  • Karmienie sztuczne – wskazania Światowej Organizacji Zdrowia określają jasno, że karmienie sztuczne mlekiem modyfikowanym do czwartego miesiąca życia nie powinno być łączone z żadnym innym pokarmem. Jednak, gdy to picie dla niemowlaka jest niewystarczające, można podać mu wodę. Nie należy rozcieńczać mieszanki.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

2. Co pije niemowlę?

Picie dla starszych niemowląt jest już trochę bardziej urozmaicone.

  • Herbatki ziołowe – dziecku karmionemu mlekiem modyfikowanym można podać herbatkę koperkową (niesłodzoną). Wraz z powiększaniem jadłospisu dziecka możesz powoli wprowadzać herbatki ziołowe z suszonych owoców.
  • Soki – najlepiej przecierowe; kupując sok, zwróć szczególną uwagę na napis na etykiecie – sok musi być przeznaczony specjalnie dla niemowląt.
  • Mleko i produkty mleczne – mleko krowie jest jednym z silniej uczulających produktów. Dlatego do dwóch lat należy podawać dziecku mleko modyfikowane. Kefir i jogurty wprowadza się po pierwszym roku życia dziecka.
  • Kompot – niemowlę może pić kompot pod warunkiem, że jest to kompot domowej roboty bez dodatku cukru. Kompot z rabarbaru to nieodpowiednie picie dla niemowląt, ponieważ rabarbar utrudnia przyswajanie wapnia.
  • Herbata – czarna jest niewskazana. Zieloną herbatą możemy poczęstować przedszkolaka.

Każdy rodzić powinien wiedzieć, co pije niemowlę. Nie każda woda, sok czy herbata z ziół są odpowiednie. Woda butelkowana powinna mieć atest Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Niemowlęta mogą pić wyłącznie przegotowaną wodę. Woda z kranu, nawet ta filtrowana, może zawierać szkodliwe związki i bakterie, które zabija dopiero przegotowanie wody. Herbatki ziołowe powinny być podawane z umiarem. Niektóre działają moczopędnie lub wiatropędnie. Jeśli dziecko ma problemy jelitowe i często po jedzeniu boli go brzuszek, można podawać herbatkę z kopru włoskiego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy