Piedra

Grzyby Piedra hortae
Grzyby Piedra hortae

Grzyby Piedra horta (Piedraia hortae).

zobacz galerię

Choroby grzybicze włosów, takie jak piedra, są stosunkowo powszechne, ale dla wielu osób zgłoszenie się z nimi do lekarza nie jest łatwe. Chorzy często odczuwają zakłopotanie i odwlekają moment wizyty u lekarza. Takie zachowanie jest dużym błędem. Piedra, czyli z hiszpańskiego „kamień”, to powierzchowna infekcja grzybicza włosów. Choroba dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Na piedrę narażone są osoby w każdym wieku, choć jedna z jej odmian, czarna piedra, najczęściej występuje o osób młodych. Choroba powoduje łamanie włosów.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

1. Odmiany i przyczyny piedry

Wyróżnia się dwa rodzaje piedry: czarną i białą, występujące w różnych warunkach klimatycznych. Czarna piedra jest najbardziej powszechna w tropikalnych regionach Ziemi, gdzie klimat jest gorący i wilgotny. Z kolei biała piedra jest częstsza w klimacie umiarkowanym lub półtropikalnym. Ta odmiana choroby jest dość powszechna na południu Stanów Zjednoczonych. Warto pamiętać, że te dwa rodzaje piedry dotykają włosów w różnych miejscach na ciele.

Czarna piedra to grzybica skóry głowy, podczas gdy biała piedra występuje we włosach łonowych, pod pachami, w brodzie, wąsach oraz brwiach lub rzęsach. Wyjątkiem jest biała piedra w Brazylii, która dotyka głównie włosów na głowie. Biała piedra występuje nie tylko u ludzi, ale też u koni i małp, natomiast czarna tylko u małp i ludzi. Obydwa typy piedry prowadzą do łamania się włosów, ponieważ łuska jest osłabiona. Źródłem infekcji w przypadku czarnej piedry są organizmy żyjące w ziemi lub w stojącej wodzie i zbożach. Źródło białej piedry żyje w ziemi, powietrzu, wodzie, substancjach roślinnych, plwocinie lub na powierzchni ciała. Jednak sposób zarażania się nie jest do końca znany.

2. Objawy piedry

Choroba grzybicza włosów u wielu pacjentów może przebiegać bezobjawowo. Chorzy mogą nie być w stanie zauważyć niewielkich guzków na włosach, jednak mogą je czuć pod palcami lub słyszeć metaliczny dźwięk podczas czesania włosów. W przypadku białej piedry pojawiają się nieregularne, białe, kremowe lub brązowe miękkie guzki lub galaretowate powłoki włosów, które z łatwością można oddzielić od włosów. Nie występują zmiany skórne. Biała piedra zwykle pojawia się we włosach na brodzie, wąsach, w okolicach intymnych i pod pachami. Zmiany we włosach na głowie są rzadkością, ale niekiedy rzeczywiście się zdarzają i powodują zniszczenie włosów. Natomiast czarna piedra objawia się ciemnymi, mocno przyczepionymi do włosów guzkami, które osiągają nawet kilka milimetrów średnicy. W dotyku guzki są twarde. Ten rodzaj piedry pojawia się najczęściej na głowie i wrasta we włosy, prowadząc do ich łamania się. W przypadku czarnej piedry także nie pojawiają się zmiany na skórze.

3. Leczenie piedry

Choroby grzybicze włosów leczy się zwykle poprzez obcięcie lub zgolenie włosów. Podaje się także środki przeciwgrzybicze i terbinafinę. Podjęcie leczenia jest istotne, między innymi ze względu na samopoczucie i samoocenę chorego. Co ciekawe, czarna piedra bywa używana jako środek do przyciemniania włosów przez panamskich Indian. Pielęgnują oni tę chorobę, by uzyskać pożądany odcień włosów. W tym celu unikają stosowania oleju na włosy, gdyż usuwa on objawy infekcji grzybiczej.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy