Piedra

Grzyby Piedra hortae

Grzyby Piedra horta (Piedraia hortae).

Choroby grzybicze włosów, takie jak piedra, są stosunkowo powszechne, ale dla wielu osób zgłoszenie się z nimi do lekarza nie jest łatwe. Chorzy często odczuwają zakłopotanie i odwlekają moment wizyty u lekarza. Takie zachowanie jest dużym błędem. Piedra, czyli z hiszpańskiego „kamień”, to powierzchowna infekcja grzybicza włosów. Choroba dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Na piedrę narażone są osoby w każdym wieku, choć jedna z jej odmian, czarna piedra, najczęściej występuje o osób młodych. Choroba powoduje łamanie włosów.

Zobacz film: "Pasożyty u ludzi. Jak zapobiegać?"

Odmiany i przyczyny piedry

Wyróżnia się dwa rodzaje piedry: czarną i białą, występujące w różnych warunkach klimatycznych. Czarna piedra jest najbardziej powszechna w tropikalnych regionach Ziemi, gdzie klimat jest gorący i wilgotny. Z kolei biała piedra jest częstsza w klimacie umiarkowanym lub półtropikalnym. Ta odmiana choroby jest dość powszechna na południu Stanów Zjednoczonych. Warto pamiętać, że te dwa rodzaje piedry dotykają włosów w różnych miejscach na ciele.

Czarna piedra to grzybica skóry głowy, podczas gdy biała piedra występuje we włosach łonowych, pod pachami, w brodzie, wąsach oraz brwiach lub rzęsach. Wyjątkiem jest biała piedra w Brazylii, która dotyka głównie włosów na głowie. Biała piedra występuje nie tylko u ludzi, ale też u koni i małp, natomiast czarna tylko u małp i ludzi. Obydwa typy piedry prowadzą do łamania się włosów, ponieważ łuska jest osłabiona. Źródłem infekcji w przypadku czarnej piedry są organizmy żyjące w ziemi lub w stojącej wodzie i zbożach. Źródło białej piedry żyje w ziemi, powietrzu, wodzie, substancjach roślinnych, plwocinie lub na powierzchni ciała. Jednak sposób zarażania się nie jest do końca znany.

Objawy piedry

Choroba grzybicza włosów u wielu pacjentów może przebiegać bezobjawowo. Chorzy mogą nie być w stanie zauważyć niewielkich guzków na włosach, jednak mogą je czuć pod palcami lub słyszeć metaliczny dźwięk podczas czesania włosów. W przypadku białej piedry pojawiają się nieregularne, białe, kremowe lub brązowe miękkie guzki lub galaretowate powłoki włosów, które z łatwością można oddzielić od włosów. Nie występują zmiany skórne. Biała piedra zwykle pojawia się we włosach na brodzie, wąsach, w okolicach intymnych i pod pachami. Zmiany we włosach na głowie są rzadkością, ale niekiedy rzeczywiście się zdarzają i powodują zniszczenie włosów. Natomiast czarna piedra objawia się ciemnymi, mocno przyczepionymi do włosów guzkami, które osiągają nawet kilka milimetrów średnicy. W dotyku guzki są twarde. Ten rodzaj piedry pojawia się najczęściej na głowie i wrasta we włosy, prowadząc do ich łamania się. W przypadku czarnej piedry także nie pojawiają się zmiany na skórze.

Leczenie piedry

Choroby grzybicze włosów leczy się zwykle poprzez obcięcie lub zgolenie włosów. Podaje się także środki przeciwgrzybicze i terbinafinę. Podjęcie leczenia jest istotne, między innymi ze względu na samopoczucie i samoocenę chorego. Co ciekawe, czarna piedra bywa używana jako środek do przyciemniania włosów przez panamskich Indian. Pielęgnują oni tę chorobę, by uzyskać pożądany odcień włosów. W tym celu unikają stosowania oleju na włosy, gdyż usuwa on objawy infekcji grzybiczej.

Joanna Brodziak, ponad rok temu

Bibliografia

  • Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-4154-5
  • Szepietowski J. Grzybice skóry i paznokci, Medycyna Praktyczna, Kraków 2001, ISBN 83-88092-48-0
  • Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H. Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3715-9
  • Elewski B. Grzybicze zakażenia skóry, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2000, ISBN 83-86019-86-1

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Piedra
najnowsze pytania

Pomocni lekarze

Artykuły Piedra
Zioła na różne dolegliwości

Zioła na wątrobę i woreczek żółciowy

Zioła na wątrobę i woreczek żółciowy

go jako dodatek do jogurtów, sałatek i koktajli. Chanca piedra Pochodzi z Peru, ale zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Chanca piedra (...) mogą być usuwane z organizmu. Chanca piedra...