Pilne wycofanie. Rtęć w badanych próbkach
Z rynku znika kilka partii kreatyn, w których wykryto rtęć. Sprzedawca podjął decyzję o pilnym wycofaniu i wydał oświadczenie.
W tym artykule:
Kreatyna zanieczyszczona rtęcią
SFD, największy sklep z suplementami w Polsce, wycofuje ze sprzedaży kilka partii kreatyn. Wykryto w nich rtęć, a jej normy były przekroczone.
Zatrucie rtęcią może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.
"W ostatnich dniach otrzymaliśmy sygnał o możliwym wystąpieniu wady jakościowej w jednej z partii kreatyn wyprodukowanych na nasze zlecenie przez jednego z zewnętrznych dostawców. Podjęliśmy natychmiastowe działania wyjaśniające, sprawdzeniu podlegały m.in. certyfikaty jakości przedstawione przez dostawcę kreatyny, poświadczające, że surowiec został przebadany i jest wolny od jakichkolwiek wad" - czytamy w oświadczeniu na stronie internetowej sklepu.
Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko
"Przeprowadzone przez sanepid badania laboratoryjne potwierdziły jednak, że w kilku partiach naszych kreatyn przekroczone zostały normy metali ciężkich (rtęć) dopuszczalne dla suplementów diety" - przyznaje sprzedawca.
Jak tłumaczy sklep, przyczyną zanieczyszczenia był wadliwy surowiec (monohydratu kreatyny), którego użył producent.
"Surowiec okazał się wadliwy, pomimo, że posiadał certyfikat poświadczający, że substancja ta jest pełnowartościowa i niezanieczyszczona" - czytamy w oświadczeniu.
Pilne wycofanie
Partie produktów wskazane przez sanepid zostały już wycofane.
Wycofanie dotyczy produktów:
- SFD Creatine 200 cap, 1E3.T00, 07/2024,
- SFD Creatine 200 cap, 4E2.T00, 07/2024,
- ALLNUTRITION Creatine muscle max 500 g natural, 1E5.T24, 09/2024,
- ALLNUTRITION Creatine muscle max 500 g natural, 4E2.T24, 07/2024,
- ALLNUTRITION Creatine muscle max 500 g natural, 3E4.T24, 08/2024,
- SFD Creatine 250 g natural, 2E3.T24, 07/2024,
- SFD Creatine 200 cap, PE1.T00, 06/2024.
Każdy, kto ma produkt z partii objętych wycofaniem może go zwrócić w dowolnym sklepie stacjonarnym i dostanie zwrot pieniędzy.
Sklep poinformował, że oprócz zawieszenia współpracy z dostawcą (do momentu całkowitego wyjaśnienia sprawy), podjął decyzję o niezwłocznym wycofaniu z rynku nie tylko produktów, które nie spełniają norm.
Chodzi też o "dobrowolne, prewencyjne wstrzymanie sprzedaży wszystkich produktów z kategorii kreatyn (pochodzących od tego oraz innych producentów), których próbki są aktualnie badane w akredytowanych laboratoriach".
"W tej chwili w naszych sklepach dostępne są wyłącznie kreatyny, co do których mamy stuprocentową pewność, że są w pełni bezpieczne i spełniają wszystkie normy jakościowe - informuje sklep.
Sprzedawca zapowiada też, że podda swoje produkty kontroli przez Fundację "Badamy Suplementy".
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.