Trwa ładowanie...

Krwawienie po stosunku – charakterystyka, przyczyny, rozpoznanie

Jeśli krwawienie po stosunku jest niezwiązane z miesiączką to zawsze powinno budzić podejrzenie poważnego schorzenia.
Jeśli krwawienie po stosunku jest niezwiązane z miesiączką to zawsze powinno budzić podejrzenie poważnego schorzenia. (AdobeStock)

Krwawienie po stosunku określane jest także, jako plamienie z dróg rodnych lub krwawienie kontaktowe. Istnieje wiele powodów, które mogą wywoływać takie plamienie. Zazwyczaj nie jest spowodowane poważną chorobą, a zmianami łagodnymi, np. polipami. Jednak każdą taką sytuację należy skonsultować z lekarzem, plamienie z dróg rodnych może także oznaczać raka szyjki macicy. Jakie są jego przyczyny krwawienia po stosunku i jak radzić sobie z tym problemem?

spis treści

1. Czym jest krwawienie po stosunku?

Krwawienie po stosunku nie jest niczym dziwnym w przypadku kobiet, które mają za sobą tzw. pierwszy raz. Dolegliwości bólowe, często połączone z krwawieniem są wynikiem przerwania błony dziewiczej u kobiety.

Jeśli krwawienie po stosunku jest niezwiązane z miesiączką to zawsze powinno budzić podejrzenie poważnego schorzenia. Dolegliwość ta często towarzyszy kobietom zmagającym się z rakiem szyjki macicy. Plamienie może być także wynikiem polipów szyjki macicy czy pochwy. Za każdym razem jest to niepokojący objaw, który należy skonsultować z lekarzem ginekologiem.

Krwawienie głównie pochodzi z powierzchownych warstw dróg rodnych. Najczęściej towarzyszy mu również ból i dyskomfort podczas stosunku. Warto nadmienić, że w niektórych przypadkach plamienie może wrócić nawet przy braku kontaktu seksualnego.

Plamienie po stosunku zazwyczaj objawia się niewielkimi śladami krwi lub zabarwionym krwią śluzem szyjkowym.

2. Przyczyny krwawienia po stosunku

Krwawienie po stosunku określane jest także mianem plamienia z dróg rodnych. Dolegliwość ta może mieć różne przyczyny:

  • mechaniczne uszkodzenie błony śluzowej pochwy związane z jej suchością, która może być wywołana brakiem gry wstępnej lub stosowaniem antykoncepcji czy też może być cechą osobniczą,
  • zbyt głęboka penetracja, która może oprócz krwawienia kontaktowego objawia się bolesnością w podbrzuszu,
  • czas pomiędzy miesiączkami, kiedy występują zmiany związane z wahaniami hormonów,
  • menopauza,
  • gwałt lub przemoc seksualna (u ofiar napaści seksualnej może dojść do uszkodzenia pochwy lub rozdarcia krocza).
Plamienie po stosunku może być związane z bólem podbrzusza
Plamienie po stosunku może być związane z bólem podbrzusza

Plamienia po stosunku przechodzące w krwawienia pojawiające się częściej mogą świadczyć o toczących się procesach chorobowych. 

Należy tutaj wymienić następujące stany:

  • zrosty i endometrioza,
  • nadżerki - kiedy oprócz krwi obserwuje się duże ilości śluzu. Ponadto pojawiają się bóle brzucha oraz lędźwiowej części kręgosłupa. Często nadżerki nie dają żadnych objawów, dlatego w takiej sytuacji trzeba udać się na badania a w szczególności pobrać cytologię,
  • cysty jajników - które powstają na skutek zaburzeń hormonalnych,
  • polipy szyjki macicy - które powstają na skutek nieoddzielania się błony śluzowej macicy podczas miesiączki. Charakteryzują się częstymi nawrotami i konieczna jest ich diagnostyka histopatologiczna,
  • zapalenie szyjki macicy - objawia się ono stanem zapalnym kanału łączącego pochwę z jamą macicy. Następstwem tego schorzenia może być krwawienie z dróg rodnych.
  • zapalenie przydatków, nazywane również zapaleniem narządów miednicy. Problem ten dotyka najczęściej kobiety aktywne seksualnie (między 20, a 30 rokiem życia). Pacjentki skarżą się na ostry ból podbrzusza, ból podczas stosunku, a także stan podgorączkowy.
  • bakteryjne zakażenie pochwy - kiedy wyczuwa się charakterystyczny rybi zapach, a w śluzie obecne są krwinki czerwone,
  • zakażenia grzybicze pochwy - powodowane przede wszystkim przez Candida Albicans, Candida Glabrata, Candida Tropicalis charakteryzujące się świądem, upławami i podrażnieniami błony śluzowej,
  • chlamydioza - objawia się krwawieniem z dróg rodnych. Za rozwój choroby odpowiada bakteria Chlamydia trachomatis,
  • rzeżączka - która często rozwija się bezobjawowo. Symptomy pojawiają się zwykle później i oprócz krwistych plamień pojawia się żółta wydzielina z pochwy oraz bolesne oddawanie moczu,
  • rzęsistkowica - objawiająca się plamieniem kontaktowym. Choroba pojawia się na skutek zakażenia pierwotniakiem Trichomonas vaginalis,
  • kiła - która wywoływana jest bakteriami krętka bladego. Wśród najpopularniejszych objawów, oprócz krwawienia, wymienia się między innymi: swędzącą wysypkę w postaci plamek i krost w kolorze różowym lub miedzianym, bóle gardła, bóle głowy, utratę włosów, spadek wagi oraz powiększenie węzłów chłonnych,
  • opryszczka warg sromowych - która stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla kobiet ciężarnych. Chorobę powoduje wirus opryszczki typu 2 (HSV-2). Wśród typowych objawów opryszczki warg sromowych wymienia się: świąd, pieczenie, upławy z pochwy, plamienie, występowanie bolesnych pęcherzyków na narządach płciowych,
  • ziarnica weneryczna pachwin - która powstaje na skutek zakażenia bakterią Chlamydia trachomatis,
  • nowotwory - które dotyczą nie tylko pochwy, ale przede wszystkim są przerzutami nowotworów jajnika, szyjki macicy czy sromu. Według statystyk około 5% kobiet, które zgłaszają się do specjalisty z tą dolegliwością, ma postawioną diagnozę – rak szyjki macicy. Oczywiście bez odpowiednich badań lekarz nie może stwierdzić czy ciągłe krwawienie po stosunku nie jest spowodowane chorobą nowotworową.

3. Krwawienie po stosunku, a rozpoznanie

Kiedy krwawienie po stosunku jest częste i dochodzi do jego wzmożenia, należy niezwłocznie udać się do lekarza ginekologa. Przed wizytą u lekarza należy zwrócić uwagę przede wszystkim na długość cyklu, na to, czy cykle są regularne. Trzeba zaobserwować czy krwawienia miesiączkowe są obfite i jak długo trwają. Do prawidłowej diagnozy potrzebna jest również data ostatniej miesiączki. Kobieta powinna wiedzieć, czy krwawienie następuje bezpośrednio po stosunku.

Lekarz przeprowadzając wywiad z pacjentką, powinien zapytać o ilość partnerów, operacje chirurgiczne o podłożu ginekologicznym przeprowadzone w przeszłości. Ważna jest także dieta ostatniej cytologii. Oczywiście krwawienie po stosunku, które może być powodem choroby, jest powiązane z innymi dolegliwościami. Wówczas może pojawić się ból w podbrzuszu, zmienione upławy, pieczenie czy uczucie ciężkości w pochwie.

Poza standardowym wywiadem specjalista powinien zlecić badanie ginekologiczne razem z pobraniem wymazu z pochwy, a także szyjki macicy. Zalecane jest również wykonanie USG transwaginalnego. Dzięki wykonaniu tego badania, lekarz jest w stanie wyjaśnić przyczynę utrzymujących się krwawień.

Niekiedy konieczne jest też wykonanie badań hormonalnych, przeprowadzenie histeroskopii czy kolposkopii.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze