Trwa ładowanie...

Plamienie przed okresem – środek cyklu, antykoncepcja

Plamienie przed okresem może mieć różne przyczyny i zależy również od wieku kobiety. Plamienie może się również pojawić w środku całego cyklu, a także po stosunku i podczas przyjmowania antykoncepcji hormonalnej. Co oznacza plamienie przed okresem?

spis treści

1. Przyczyny plamienia przed okresem

Plamienie przed okresem, szczególnie bardzo ubogie, nie musi oznaczać choroby dróg rodnych, zwłaszcza jeśli niedługo po nim pojawia się właściwa miesiączka. Warto jednak skonsultować ten objaw z ginekologiem. Jeżeli plamienie przed okresem pojawia się u kobiet, u których wcześniej nie wystąpiły żadne problemy z miesiączką – okres zawsze był regularny – może to wskazywać na niewydolność ciałka żółtego, czyli niedomogę lutealną. Konsekwencją może być mała ilość wydzielanego progesteronu.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Jeżeli plamienie przed okresem dotyczy kobiet po 40 – tym roku życia, może to oznaczać okres klimakterium. Plamienie tego typu może być objawem obniżenia produkcji progesteronu.

Plamienie przed okresem może mieć różne przyczyny i zależy również od wieku kobiety.
Plamienie przed okresem może mieć różne przyczyny i zależy również od wieku kobiety.

2. Plamienie w środku cyklu

Plamienie przed okresem, mniej więcej w środku cyklu, może być efektem zbliżającej się owulacji. Z reguły taki objaw jest całkowicie prawidłowy. Niekiedy bowiem pojawia się plamienie okołoowulacyjne, które wywołuje nagły spadek estrogenów podczas jajeczkowania. Plamienie tego typu jest niewielkie, ale może trwać nawet kilka dni. Plamienie przed okresem, które pojawia się przed owulacją, ustaje, gdy wzrośnie poziom drugiego hormonu – progesteronu.

Jeżeli plamienie przed okresem nie jest związane z jajeczkowaniem, należy każdy taki przypadek zgłaszać ginekologowi. Niepokojący objaw w postaci bolesnych miesiączek, któremu towarzyszy plamienie przed okresem, może być przyczyną mięśniaków macicy. Z kolei, jeżeli plamieniu przed okresem towarzyszą nagłe skurczowe bóle brzucha i gorączka, to może to wskazywać na zapalenie przydatków. Inną poważną przyczyną plamienia przed okresem może być zakażenie dróg rodnych, rozwijający się nowotwór lub nadżerka.

Okres - odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań
Okres - odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań [12 zdjęć]

Uspokój się, to normalne, że okres może być nieregularny, zwłaszcza w pierwszych latach. Miesiączka

zobacz galerię

3. Czy pigułki i wkładki antykoncepcyjne mogą wywołać plamienie?

Plamienie przed okresem może się również pojawić przy stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych. Takie objawy najczęściej pojawiają się podczas pierwszych trzech miesięcy ich stosowania. W przypadku, gdy plamienia nie trwają dłużej, niż pół roku i nie nasilają się, może to być sygnał, że organizm przyzwyczaja się do antykoncepcji. Jeżeli objawy się nasilają i nie ustają, należy skonsultować się z ginekologiem, który może zmienić pigułki na inne.

Plamienie przed okresem w czasie zażywania antykoncepcji może być również objawem zapomnienia o jednej dawce lub większej ilości. Objaw ten jest sygnałem do nagłego spadku hormonów, których dostarczaliśmy z zewnątrz. Plamienie przed okresem może się również pojawić podczas stosowania wkładki domacicznej. Jest to objaw na obecność ciała obcego w macicy. W tym przypadku również należy każde bardziej obfite plamienie, które nie ustaje po trzech miesiącach, zgłosić lekarzowi.

9 rzeczy, których nie powinno się robić przed seksem
9 rzeczy, których nie powinno się robić przed seksem [10 zdjęć]

Satysfakcjonujące pożycie seksualne to element udanego związku. Istnieje jednak wiele czynników, które

zobacz galerię

4. Czy zawsze krwawienie po stosunku jest naturalnym zjawiskiem?

Plamienie przed okresem po stosunku może być naturalnym zjawiskiem, gdy rozpoczynamy życie seksualne. Plamienie w tym wypadku oznacza przerwanie błony dziewiczej. Plamienie przed okresem po stosunku może jednak zdarzyć się kobietą, które prowadzą regularne życie seksualne. Objaw ten może świadczyć o uszkodzeniu delikatnej ścianki pochwy, gdy jest ona za słabo nawilżona. Pomóc w tym przypadku może zastosowanie środka nawilżającego.

Plamienie przed okresem po stosunku może jednak świadczyć również o infekcji narządów rodnych, chorobie wenerycznej, nadżerce, polipach szyjki macicy, a także o nowotworze. Dlatego, jeżeli pojawiają się niepokojące objawy w postaci plamienia przed okresem, warto zgłosić się do lekarza ginekologa.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza