Trwa ładowanie...

Plaquenil - skład, działanie, dawkowanie, przeciwwskazania, opinie. Czy to skuteczny lek na koronowirusa?

Plaquenil należy do grupy leków przeciwzapalnych i immunosupresyjnych. Lek ten stosowany jest w leczeniu oraz zapobieganiu malarii tropikalnej. Ponadto, znajduje zastosowanie w leczeniu tocznia układowego oraz reumatoidalnych zapaleń stawów. Plaquenil to lek zawierający hydroksychlorochinę. Jest to organiczna substancja chemiczna, która zmniejsza stan zapalny u osób z chorobami autoimmunologicznymi. W ostatnim czasie pojawiają się również informacje, że substancja czynna leku Plaquenil - siarczan hydroksychlorochiny – może być wykorzystana do leczenia zakażeń koronowirusem. Jakie są przeciwwskazania do stosowania tego leku? Co jeszcze warto widzieć na temat preparatu o nazwie Plaquenil?

spis treści

1. Skład i działanie leku Plaquenil

Plaquenil to lek zawierający hydroksychlorochinę, substancję zmniejszającą stan zapalny u osób z chorobami autoimmunologicznymi.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Substancją czynną leku Plaquenil jest hydroksychlorochina. Jest ona obecna w tabletkach w postaci siarczanu hydroksychlorochiny, dzięki czemu jest wchłaniana do organizmu. W każdej z tabletek znajduje się 200 mg siarczanu hydroksychlorochiny.

Substancje pomocnicze to:

 • laktoza jednowodna,
 • skrobia kukurydziana,
 • stearynian magnezu ,
 • polypowidon,
 • hypromeloza,
 • makrogol,
 • dwutlenek tytanu (E171).

Plaquenil stosuje się u dorosłych, młodzieży i dzieci poniżej 6. roku życia, ważących minimum 35 kg, w leczeniu:

 • reumatoidalnego zapalenia stawów.
 • młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (u dzieci),
 • tocznia rumieniowatego i układowego,
 • malarii (także zapobieganiu malarii).

Dawka leku Plaquenil jest dobierana bezpośrednio do każdego przypadku oddzielnie. Dawkę ustala lekarz i należy jej bezwględnie przestrzegać. Zazwyczaj, dobiera się ją pod kątem masy ciała pacjenta.

2. Jak działa Plaquenil?

Ponieważ Plaquenil ma działanie antyoksydacyjne, wykazuje zdolność do hamowania działania toksycznych, wolnych rodników wytwarzanych w trakcie przemiany materii, zmniejsza stan zapalny w chorobach autoimmunologicznych. Dzieje się tak poprzez wpływ na wydzielanie substancji odpowiedzialnych, takich jak cytokiny czy interleukina-1.

Posiada również właściwości immumodulacyjne. Oznacza to, że stymuluje system odpornościowy organizmu do walki z infekcjami o różnorodnym podłożu. Dzięki temu może być stosowany w chorobach wirusowych. Na świecie już jest stosowany z powodzeniem w leczeniu malarii tropikalnej powodowanej przez tropikalne pierwotniaki.

3. Gdzie można kupić lek Plaquenil?

Plaquenil jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę. Jego podanie i dawkowanie muszą być skonsultowane z lekarzem. Kiedy ma się już receptę, koszt leku waha się od 30 do 40 zł. Lek występuje w formie tabletek powlekanych. Każda pojedynka tabletka zawiera 200 mg substancji czynnej. Na rynku nie występują żadne zamienniki preparatu Plaquenil.

Zastosowanie jakiegokolwiek leku powinno odbyć się w ścisłej konsultacji z lekarzem. Tylko on może dokonać zastąpienia produktów leczniczych innymi.

4. Czy Plaquenil to lek na koronowirusa?

W ostatnim czasie pojawiają się informacje, że substancja czynna leku Plaquenil - siarczan hydroksychlorochiny – może być wykorzystana do leczenia wspomagającego w zakażeniach koronawirusami typu beta, takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2.

Okazuje się, że działanie hydroksychlorochiny może być wykorzystywane w kontrolowaniu wzrostu wytwarzania cytokin, obserwowanych w późnej fazie u ciężko chorych pacjentów zakażonych SARS-CoV-2. Obecnie jednak nie istnieją dowody potwierdzające stosowania hydroksychlorochiny w zakażeniu koronawirusem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Niemniej Plaquenil został umieszczony w zaleceniach dotyczących leczenia COVID-19 w Belgii. Tamtejsze wytyczne rekomendują jego zastosowanie w połączeniu z lekami przeciwwirusowymi (takimi jak lopinavit i ritonavir) w ciężkim przebiegu choroby oraz jako samodzielnego leku w przypadku choroby o łagodnym przebiegu.

5. Dawkowanie leku Plaquenil

Dawkowanie leku zależy zarówno od jednostki chorobowej, jak i stanu zdrowia oraz masy jego ciała. Ustala je lekarz. Zwykle podaje się go w postaci dwóch tabletek zażywanych na tydzień. Należy trzymać się ustalonego schematu i lek brać systematycznie, na przykład w te same dni tygodnia. Nie wolno przekraczać i pomijać zalecanych dawek.

Tabletki Plaquenil zażywa się doustnie, z posiłkiem lub szklanką mleka. Tabletek nie należy ich rzuć ani gryźć.

6. Plaquenil a przeciwwskazania

Leku Plaquenil nie należy stosować w sytuacji, gdy pacjent ma uczulenie na hydroksychlorochinę, a także pozostałe składniki leku, pochodne chininy/chlorochiny. Ponadto, produkt nie może być stosowany u osób z chorobami oczu (szczególnie przy występowaniu retinopatii). Przeciwwskazaniem do stosowania leku Plaquenil jest także:

 • dziedziczna nietolerancja niektórych rodzajów cukrów prostych,
 • zespół złego wchłaniania,
 • retinopatia,
 • okres ciąży i karmienia piersią.

Plaquenil w dawce 200 mg nie jest wskazany do stosowania u dzieci poniżej 6. roku życia (o wadze poniżej 35 kg).

7. Plaquenil a działania niepożądane

Podczas stosowania leku Plaquenil mogą pojawić się działania niepożądane. To na przykład różne reakcje alergiczne, takie jak obrzęk powiek, wysypki skórne, problemy z oddychaniem, gorączka, obrzęk języka, pęcherze na skórze, objawy grypopodobne.

Zdarzają się zaburzenia widzenia, takie jak niewyraźne widzenie, wrażliwość na światło czy rozmycie obrazu. Inne możliwe skutki uboczne to ból brzucha, złe samopoczucie, sztywność mięśni, osłabienie mięśniowe, duszność, wysokie ciśnienie, skąpomocz, zażółcenie skóry.

Skutki uboczne po zażyciu leku występują najczęściej w sytuacji, gdy został on przedawkowany. Gdy dojdzie do pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości, należy przerwać leczenie i zgłosić się do lekarza.

Stosowanie leku u wielu pacjentów wywołuje bóle brzucha i złe samopoczucie. Niektóre osoby skarżą się również na wysypkę alergiczną, świąd skóry, brak apetytu, bóle głowy, a także biegunki.

Przed zastosowaniem leku lekarz może zlecić badanie oczu lub wizytę u okulisty. To nie wszystko. W trakcie zażywania leku pacjent powinien odwiedzać okulistę przynajmniej raz w roku.

8. Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza o chorobach nerek, żołądka, jelit czy serca, problemach z krzepnięciem, zaburzeniach układu nerwowego, zaburzeniach widzenia czy łuszczycy. Podczas stosowania leku Plaquenil warto odbyć wizytę u okulisty w celu zbadania oczu. Jest ona także konieczna, minimum raz w roku, podczas kuracji.

9. Opinie pacjentów na temat leku Plaquenil

W Internecie możemy znaleźć zaledwie kilkanaście opinii pacjentów na temat leku Plaquenil. Zdaniem niektórych użytkowników lek nie wpłynął negatywnie na stan narządu wzrokowego, u innych z kolei powodował bóle brzucha i zaburzenia widzenia. Jedna z użytkowniczek sieci opisała negatywne skutki zażywania środka. Po 8 miesiącach stosowania Plaquenilu, pojawiły się u niej codzienne bole glowy, z ktorymi nie mogła sobie poradzić przez dłuższy czas.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza