Trwa ładowanie...

Pluskwy przenoszące bakterie

Lekarze i naukowcy z Kanady donoszą, iż pluskwy mogą być zdolne do przenoszenia antybiotykoopornych bakterii w środowisku szpitalnym, co stanowi duże zagrożenie dla zdrowia hospitalizowanych.

spis treści

1. Bakterie odkryte na pluskwach

U pluskiew na razie wykryto tzw. bakterie MRSA, czyli gronkowca złocistego wieloopornego oraz enterokoki oporne na wankomycynę (VRE). Nie wiadomo jeszcze czy bakterie te obecne są jedynie na powierzchni owadów, czy również w ich wnętrzu. W pierwszym przypadku zakażenie przenosi się na pluskwę przez kontakt z zakażoną osobą. Jeśli zaś bakterie rozwijałyby się w organizmie owada, podobnie jak to jest w przypadku kleszczy roznoszących boreliozę i komarów przenoszących malarię, byłoby to znacznie bardziej niebezpieczne.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

2. Ryzyko infekcji przenoszonych przez pluskwy

Do tej pory nie znano udziału pluskiew w przenoszeniu infekcji bakteryjnych. Owady te najczęściej znajduje się u pacjentów zaniedbanych i nie przestrzegających zasad higieny, którzy z tego względu są bardziej podatni na zakażenia. Odkrycie kanadyjskich naukowców wskazuje, że ze względu na zdolność pluskiew do przenoszenia infekcji bakteryjnych, ryzyko epidemiologiczne rośnie zarówno w środowisku szpitalnym, jak i pozaszpitalnym. Naukowcy podkreślają, iż należy podjąć kroki w kierunku usuwania tych owadów ze środowiska, w którym przebywają pacjenci w ramach profilaktyki zakażeń bakteriami opornymi na antybiotyki.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza