Trwa ładowanie...

Podniesienie zatoki szczękowej – charakterystyka, cena, wskazania, komplikacje

Podniesienie zatoki szczekowej jest innowacyjnym i nowym osiągnięciem z zakresu chirurgii implantologicznej. Często bez przeprowadzenia tego zabiegu wstawienie implantów staje się niemożliwe. Ile kosztuje zabieg podniesienia zatoki szczękowej? Dla kogo jest przeznaczony?

spis treści

1. Podniesienie zatoki szczękowej – charakterystka

Podniesienie dna zatoki szczękowej jest zabiegiem wykonywanym zwykle przed leczeniem implantologicznym. Bardzo często po usunięciu zęba zdarza się, że warstwa kostna tworząca dno zatoki szczękowej i stanowiąca jednocześnie wyrostek zębodołowy szczęki jest zbyt cienka, aby umieścić w niej implant, gdyż w takiej sytuacji znalazłby się on w zatoce szczękowej, co jest niedopuszczalne.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Właśnie w takich wypadkach przeprowadza się zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej. Polega on na wprowadzeniu w dno zatoki specjalnego materiału kościozastępczego lub własnego przeszczepu kostnego pacjenta, który po kilku miesiącach przekształci się w pełnowartościową tkankę kostną.

Zabieg taki można przeprowadzić na dwa sposoby: metodą otwartą i metodą zamkniętą. Pierwsza z nich polega na wejściu do zatoki z otworu bocznego, pozwala to na uniesienie dna w dużo większym zakresie, zwykle jednak nie jest możliwe jednoczesne wprowadzenie implantów. Druga metoda nie wymaga otwierania zatoki, materiał kościotwórczy wprowadzany jest przez otwory wywiercone pod implanty. Wadą tej metody jest możliwość uniesienia dna w mniejszym zakresie, natomiast zaletą jest jednoczesne wprowadzenie implantów.

8 sposobów na to, by zapomnieć o problemach z zębami
8 sposobów na to, by zapomnieć o problemach z zębami [8 zdjęć]

Każdy z nas doskonale zna powiedzenie, że jesteśmy tym, co jemy. Jest w tym trochę prawdy, ponieważ

zobacz galerię

2. Podniesienie zatoki szczekowej – cena

Podniesienie zatoki szczękowej jest zabiegiem bardzo drogim. Jednak wysoka cena nie powinna nikogo zniechęcać. Zabieg jest bardzo skomplikowany, dlatego niewiele specjalistów jest w stanie się go podjąć. Cena zabiegu podniesienia zatoki szczękowej waha się w granicach od 1500, do nawet 5000 złotych.

3. Podniesienie zatoki szczekowej – wskazania

Zabieg podniesienia zatoki szczękowej wykonywany jest w przypadku, gdy:

  • istnieje konieczność wszczepienia śródkostnego;

  • odległość między zatoką a kością wyrostka zębodołowego jest mniejsza niż 7 mm;

  • ilość kości wynosi 4 mm.

Oczywiście wszystko zależne jest od predyspozycji pacjenta. Dlatego przed zabiegiem lekarz dokładnie ocenia sytuacje i proponuje najlepsze leczenie.

4. Poniesie zatoki szczękowej – przeciwwskazania

Istnieją przeciwwskazania co do wykonywania zabiegu podniesienia zatoki szczękowej. Nie można go wykonywać u osób, które chorują na:

Musisz to wiedzieć

5. Podniesienie zatoki szczękowej – komplikacje

Po zabiegu podniesienia zatoki szczękowej może występować dyskomfort. Możliwe jest wystąpienie bólu i obrzęku. Oczywiście można skorzystać z doraźnych środków przeciwbólowych oraz zimnych okładów.

Jeżeli ból utrzymuje się długo należy zgłosić się na wizytę kontrolną do specjalisty, który przeprowadzał zabieg. Nie można bagatelizować bólu, ponieważ może przerodzić się w poważniejsze schorzenia. Każdy pacjent jest inny, dlatego u jednego dolegliwości po zabiegu mogą wystąpić, ale wcale nie muszą. Należy obserwować swoje ciało i reagować na ból.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Magdalena Pikul
Następny artykuł: Rozszczep podniebienia
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza