Trwa ładowanie...

Polipy macicy – etiologa i typy, objawy, leczenie

Polipy macicy są to zmiany rozrostowe, które wywodzą się z błony śluzowej i zwykle mają charakter nienowotworowy. Jednak nie należy ich lekceważyć ponieważ mogą one w niektórych przypadkach złośliwieć  i w efekcie prowadzić do rozwoju nowotworów.Polipy macicy są jedną z najczęściej występujących dolegliwości układu rozrodczego u kobiet. Pojawiają się przede wszystkim u kobiet pomiędzy 30 a 50 rokiem życia, chociaż dotykają też kobiet młodszych i starszych. [tableofcontents]**

1. Polipy macicy - etiologia i rodzaje

Przyczyny powstawania polipów są związane ze zmianami hormonalnymi polegającymi na nadmiernej produkcji estrogenów, które negatywnie wpływają na błonę śluzową narządów rozrodczych.

Polipy macicy są zmianami, które można ze względu na ich lokalizację podzielić na:

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

  • polipy szyjki macicy – podłużne struktury rosnące na szyjce macicy która jest wąskim kanałem przechodzącym od macicy do pochwy,
  • polipy trzonu macicy – tworzące się w obrębie jamy macicy z pogrubionej błony śluzowej. Mogą prowadzić do blokowania kanału szyjki macicy a także wystawać do pochwy.
Są dwa rodzaje polipów szyjki macicy
Są dwa rodzaje polipów szyjki macicy

2. Polipy macicy - objawy

Objawy polipów zarówno szyjkowych jak i trzonowych są zbliżone i obejmują przede wszystkim:

  •  krwawienia- które są nieregularne, często występują po stosunku seksualnym czy badaniu ginekologicznym,
  • nadmierną produkcję śluzu- powodowaną przez uszkadzanie błony śluzowej przez polip co skutkuje nadmiernym jego wydzielaniem i pojawianiem się upławów
  • ropną wydzielinę z pochwy- na skutek zakażeń polipów jak również błony śluzowej macicy,
  • dolegliwości bólowe, które towarzyszą polipom o dużych rozmiarach, mają charakter ucisku i skurczów ponieważ organizm próbuje je usunąć gdyż stanowią ciało obce.**
Infekcje intymne w lecie
Infekcje intymne w lecie [7 zdjęć]

Utrzymywanie pozycji siedzącej nie tylko przyczynia się do bólu pleców, ale może również zwiększyć ryzyko

zobacz galerię

3. Polipy macicy - leczenie

Leczenie polipów macicy obejmuje leczenie farmakologiczne oraz zabiegi ginekologiczne. Wybór metody jest uzależniony od wielkości i oraz umiejscowienia zmiany.

Leczenie farmakologiczne to terapia hormonalna  będąca pierwszym etapem leczenia polipów macicy. Jest podejmowana przede wszystkim gdy polipy są małe i jest szansa na ich wchłonięcie lub w celu zmniejszenia ich rozmiarów . 

Kolejną metodą w przypadku polipów szyjki macicy jest tak zwane ich wykręcanie.  Po czym następuje wyłyżeczkowanie jamy macicy oraz pobranie wycinków do badania histopatologicznego, które ma na celu określenie charakteru zmiany.

Jeśli chodzi natomiast o leczenie polipów trzonu macicy to metodą stosowaną z wyboru jest histeroskopia. Zabieg polega na wprowadzeniu histeroskopu  do dróg rodnych kobiety i usuwaniu zmian patologicznych. Czasami stosuje się samo łyżeczkowanie jamy macicy, które nie zawsze jest skuteczne w leczeniu polipów.

Polipy macicy są dość rzadko zmianami złośliwymi. Stanowią bowiem około 1% wszystkich wykrywanych polipów. Kiedy stwierdza się obecność zmian nowotworowych to kolejnym krokiem jest najczęściej zabieg operacyjny, który ma na celu usunięcie przydatków wraz macicą. Zezłośliwienie polipów stwierdza się najczęściej u kobiet po menopauzie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Opis zabiegu
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza