Trwa ładowanie...

Popularny zestaw witamin wycofany ze sprzedaży

Avatar placeholder
20.01.2016 09:51
Popularny zestaw witamin wycofany ze sprzedaży
Popularny zestaw witamin wycofany ze sprzedaży (Źródło: 123 rf)

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu ze sprzedaży popularnego zestawu witamin z grupy B. Rozporządzenie obowiązuje na terenie całego kraju.

WARTO WIEDZIEĆ

Zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001 roku dotyczącą prawa farmaceutycznego GIS w trybie natychmiastowym wycofał z obrotu produkt leczniczy VITAMINUM B compositum Teva, tabletki drażowe o numerze seryjnym 55270051 z datą ważności 02.2017. Podmiotem odpowiedzialnym jest Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o. o.

Jak podano w uzasadnieniu, Narodowy Instytut Leków poddał próbkę preparatu specjalistycznym testom, które wykazały, że przebadane parametry nie odpowiadają wymaganiom dokumentacji wytwórcy w zakresie zawartości ryboflawiny. Stosowny protokół nr NI-1087-15 wpłynął do GIS-u 30 października bieżącego roku.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

VITAMINUM B compositum to wielowitaminowy lek, w którego składzie znajduje się zestaw witamin z grupy B zapewniających prawidłowy przebieg procesów metabolicznych. W jednej tabletce znajduje się 3 mg witaminy B1, 5 mg witaminy B2, czyli wspomnianej ryboflawiny, 5 mg witaminy B6, 40 mg witaminy PP, 5 mg pantotenianu wapnia oraz substancje pomocnicze.

Wskazaniem do ich stosowania są przede wszystkim stany niedoboru oraz zwiększone zapotrzebowanie na ten typ witamin wynikające np. z zaburzeń ze strony układu pokarmowego czy chorób układu nerwowego. Zażywanie środka zaleca się także po przebytej antybiotykoterapii oraz wspomagająco w stanach gorączkowych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze