Powikłania po koronawirusie. Poważne zaburzenia neurologiczne wykryto u co trzeciego z pacjentów

Badania przeprowadzone przez Amerykanów pokazują skalę powikłań neurologicznych, do których dochodzi u pacjentów z COVID-19. Najczęściej obserwowanymi zaburzeniami były bóle mięśniowe, bóle i zawroty głowy, zaburzenia smaku i węchu oraz encefalopatia.

COVID-19 może prowadzić do zaburzeń świadomości i udarów niedokrwiennych mózguCOVID-19 może prowadzić do zaburzeń świadomości i udarów niedokrwiennych mózgu
Źródło zdjęć: © 123rf
Katarzyna Grzęda-Łozicka

Artykuł jest częścią akcji Wirtualnej Polski #DbajNiePanikuj

Objawy neurologiczne u chorych na COVID-19

To największe z tego typu badań przeprowadzonych do tej pory w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy przeanalizowali przebieg choroby, dolegliwości i powikłania neurologiczne u 509 chorych, którzy przebywali w 10 różnych szpitalach na przestrzeni marca i kwietnia 2020 r. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Annals of Clinical and Translational Neurology".

Naukowcy zauważyli, że u dużej liczby pacjentów pojawiły się problemy związane z układem nerwowym. Dr Igor Koralnik, jeden z autorów badania, szef działu chorób neurozakaźnych i neurologii w Northwestern Medicine, przyznaje, że spektrum dolegliwości było bardzo szerokie, od łagodnych objawów, takich jak problemy z koncentracją, z pamięcią, po dezorientację, otępienie i śpiączkę. U blisko jednej trzeciej chorych wystąpiły poważniejsze zaburzenia neurologiczne, m.in. encefalopatia (przewlekłe lub trwałe uszkodzenie mózgu - przyp. red.) lub zaburzenia czynności mózgu.

Dbaj, nie panikuj. Akcja specjalna Wirtualnej Polski

- Według najnowszych doniesień objawy neurologiczne należą do jednych z najczęstszych w przebiegu COVID-19. Wraz z początkiem choroby obserwuje się je u ponad 40 proc. chorych, a w trakcie całej choroby odsetek ten zwiększa się dwukrotnie. Najczęściej obserwowanymi zaburzeniami były niespecyficzne, uogólnione bóle mięśniowe, bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia smaku i węchu, czy encefalopatia. Objawy te stanowiły łącznie 90 proc. z obserwowanych dolegliwości neurologicznych. Rzadziej dochodziło do wystąpienia różnego typu udaru mózgu, zaburzeń ruchowych, innych zaburzeń sensorycznych oraz napadów padaczkowych - komentuje wyniki badań dr Adam Hirschfeld, neurolog z Oddziału Neurologii i Udarowego Centrum Medycznego HCP w Poznaniu.

Neurolog zwraca uwagę na to, że rodzaj i intensywność zaburzeń, mogą mieć związek m.in. z wiekiem osoby zakażonej.

- Ciekawym wnioskiem wyciągniętym z tego badania są czynniki ryzyka rozwoju objawów neurologicznych. Najważniejszym jest oczywiście ciężkość przebiegu COVID-19, jednak co interesujące, innym z czynników ryzyka był młodszy wiek osoby chorej. Mimo wszystko jedno z groźniejszych powikłań, czyli encefalopatia, występowała częściej u osób starszych i była związana z najmniej korzystnym przebiegiem choroby - tłumaczy ekspert.

Zaburzenia neurologiczne u co trzeciego pacjenta z COVID-19

To nie pierwsze badania, które pokazują możliwą skalę problemów neurologicznych wywołanych przez wirus SARS-CoV-2. Wcześniejsze obserwacje pacjentów z COVID-19 wykazały, że zakażenie może prowadzić nie tylko do uszkodzenia centralnego układu nerwowego, ale również do chorób obwodowego układu nerwowego. W lipcu zespół kierowany przez Benedicta Michaela z Uniwersytetu w Liverpoolu wykazał, że choroby neuropsychiatryczne dotknęły 49 proc. pacjentów z koronawirusem w wieku poniżej 60 lat.

- Doniesienia z całego świata od samego początku wskazywały, że u części pacjentów z COVID-19 występują objawy neurologiczne. Cały czas ukazują się kolejne artykuły, które to potwierdzają. Głównie mówimy tu o zmianach stanu psychicznego, zaburzeniach świadomości, często w przebiegu encefalopatii, ale również zdarzeniach związanych bezpośrednio ze zwiększoną krzepliwością, czyli udarach niedokrwiennych mózgu. Do tego dochodzi też utrata smaku i węchu - wyjaśnia dr Hirschfeld.

Zaburzenia neurologiczne mogą być pierwszym objawem zakażenia koronawirusem

Zaburzenia neurologiczne mogą wystąpić na różnym etapie choroby. Mogą to być zarówno jedne z pierwszych objawów COVID-19, jak również pojawiać się nawet kilka tygodni po przejściu zakażenia.

- Jeśli chodzi o powikłania, to u pacjentów może dochodzić do encefalopatii, czyli zespołu objawów w przebiegu uogólnionej dysfunkcji mózgu. Doniesienia wspominają również o występowaniu zespołu Guillaina-Barrego, w którym może dochodzić do postępującego osłabienia mięśni, zaczynającego się najczęściej w kończynach dolnych. Wraz z postępem choroby może ona objąć mięśnie tułowia, a zatem również mięśnie przepony, w efekcie prowadząc do ostrej niewydolności oddechowej - wyjaśnia neurolog.

Eksperci podkreślają, że długofalowe skutki COVID-19, z uwagi na stosunkowo krótki okres obserwacji, nadal pozostają nieznane.

- Te objawy mogą się w zasadzie pojawić na każdym etapie choroby. Większość tych powikłań jest tymczasowa, ale jeśli dojdzie do poważnego udaru mózgu, to oczywiście te zmiany mogą być nieodwracalne - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Krzysztof Selmaj, kierownik Katedry Neurologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Centrum Neurologii w Łodzi.

Dr Hirschfeld zwraca uwagę na jeszcze jedno niebezpieczeństwo: część z objawów występujących u zakażonych trudno jednoznacznie skojarzyć z koronawirusem, a to może z jednej strony opóźniać właściwą diagnostykę, z drugiej sprzyja rozprzestrzenianiu zakażeń.

- Wiemy, że mogą wystąpić przypadki zakażenia koronawirusem, w których pierwszą manifestacją będzie właśnie zaburzenie neurologiczne, ale jeśli pacjent nie będzie miał innych charakterystycznych objawów infekcji, może trafić bezpośrednio na odział neurologiczny, udarowy. W takich przypadkach wiele zależy od tego, czy szpital diagnozuje pacjentów na bieżąco pod kątem COVID-19, bo może dojść do sytuacji, w której oddziały neurologiczne staną się takim słabym ogniwem w diagnostyce. Pozostaje pytanie, w jaki sposób jesteśmy do tego przygotowani - ostrzega lekarz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Źródło artykułu: WP abcZdrowie
Wybrane dla Ciebie
Wspiera jelita, serce i daje uczucie sytości. Po ten napój warto sięgać codziennie
Wspiera jelita, serce i daje uczucie sytości. Po ten napój warto sięgać codziennie
Farmaceutka ostrzega przed brakiem leku. "Mogą nie mieć ciągłego dostępu do terapii"
Farmaceutka ostrzega przed brakiem leku. "Mogą nie mieć ciągłego dostępu do terapii"
Do niedawna mieliśmy "zero" zachorowań. Obecnie chorują dziesiątki tysięcy osób
Do niedawna mieliśmy "zero" zachorowań. Obecnie chorują dziesiątki tysięcy osób
Innowacyjne terapie raka trzustki. "To może być największy od 30 lat krok w leczeniu"
Innowacyjne terapie raka trzustki. "To może być największy od 30 lat krok w leczeniu"
Wirus z dzieciństwa, rak w dorosłości? BK na celowniku naukowców
Wirus z dzieciństwa, rak w dorosłości? BK na celowniku naukowców
Powikłania po wypełniaczach. Jak ultrasonografia może im zapobiec?
Powikłania po wypełniaczach. Jak ultrasonografia może im zapobiec?
Leki, które mogą niszczyć kości. Ciche ryzyko, o którym warto wiedzieć
Leki, które mogą niszczyć kości. Ciche ryzyko, o którym warto wiedzieć
Kardiolożka ostrzega. To "subtelne objawy zawału", od razu wzywaj pomoc
Kardiolożka ostrzega. To "subtelne objawy zawału", od razu wzywaj pomoc
Wczesne wykrycie raka z krwi. Na czym polega test Galleri?
Wczesne wykrycie raka z krwi. Na czym polega test Galleri?
Świadczenie wspierające w 2026 roku. Nawet 4134 zł miesięcznie
Świadczenie wspierające w 2026 roku. Nawet 4134 zł miesięcznie
Smog dusi Polskę. Zagrożenie głównie w dwóch województwach
Smog dusi Polskę. Zagrożenie głównie w dwóch województwach
Planowe operacje wstrzymane w szpitalu w Kielcach. Interweniuje wojewoda
Planowe operacje wstrzymane w szpitalu w Kielcach. Interweniuje wojewoda