Trwa ładowanie...

Powracające infekcje pochwy a antykoncepcja

Niektóre kobiety są bardziej podatne na bakteryjne infekcje pochwy. Według badań, kobiety, które mają większą skłonność do zapadania na infekcje dróg płciowych, powinny stosować pigułki antykoncepcyjne, by zmniejszyć liczbę zachorowań. Na częstość zapadania na infekcje pochwy duży wpływ ma antybiotykoterapia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Częstość zapadania na infekcje pochwy

Badania, w których przeanalizowane zostały karty choroby 330 kobiet w wieku ok. 25 lat, odwiedzających dwie kliniki w Baltimore pokazały, że 133 z nich, czyli 40,3%, miało zakażenia bakteryjne pochwy.

Kobiety, które przyjmowały pigułkę dwuskładnikową, były w 34% mniej narażone na zakażenia bakteryjne niż kobiety, które nie przyjmowały pigułek. Kobiety przyjmujące pigułkę jednoskładnikową zaś – o 58%.

2. Antykoncepcja a infekcje intymne

Autorzy badań opublikowanych w „Contraception: An International Reproductive Health Journal” nie zalecają kobietom bardziej narażonym na infekcje pochwy przyjmowania pigułek tylko z tego powodu. Może to być zaleta ich zażywania, ale nie powód, dla którego się je stosuje.

Infekcje bakteryjne pochwy zdarzają się wtedy, gdy zachwiana jest równowaga flory bakteryjnej poprzez pojawienie się innych typów bakterii. Objawy tego stanu to nieprzyjemny, rybi zapach, swędzenie, pieczenie, ból, wydzielina biała lub zielona. Infekcja może również przebiegać bezobjawowo.

3. Antybiotyki a infekcje pochwy

Do jej powstania przyczynia się leczenie antybiotykami. Wcześniejsze badania pokazały, że 15–30% kobiet miało objawy infekcji bakteryjnej w ciągu trzech miesięcy po braniu antybiotyków, a 70% miało jej nawrót w ciągu 9 miesięcy. Infekcje wiążą się również z aktywnością seksualną, chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Naukowcy nie są pewni, czy bakteryjne zapalenie pochwy sprawia, że kobiety są bardziej podatne na inne infekcje czy odwrotnie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.