Pozwól dziecku grać w gry komputerowe!

Może ci się wydawać, że czas, jaki twoje dziecko spędza na graniu w gry komputerowe, jest stracony. Jednak naukowcy doszli niedawno do wniosku, że gry, które pobudzają pamięć roboczą dzieci, mogą pozytywnie wpływać na myślenie abstrakcyjne oraz umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Pamięć robocza odnosi się do zdolności mózgu do przechowywania i wykorzystania informacji. Jest ona niezbędna przy planowaniu i rozwiązywaniu problemów, a także podczas wykonywania zadań szkolnych, takich jak czytanie ze zrozumieniem lub liczenie. Gry komputerowe mogą przyczynić się również do lepszego radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Umiejętność ta znana jest także jako „płynna inteligencja”.

1. Przebieg badań nad wpływem gier komputerowych na mózg

W badaniach amerykańskich naukowców udział wzięły dzieci z podstawówek i amerykańskich odpowiedników gimnazjów. Ponad 60 dzieci przez miesiąc, pięć razy w tygodniu, wykonywało zadania na komputerach, które wymagały aktywności pamięci roboczej. Jak wyglądały zadania wykonywane przez dzieci? Badanym prezentowano sygnały dźwiękowe i wizualne, przy czym pytano ich, czy dany sygnał już się wcześniej pojawił. Gry komputerowe, w które grały dzieci, miały różną tematykę. Pojawiły się między innymi: nawiedzone zamki, przestrzeń kosmiczna oraz statki piratów. Tematyka gier była powiązana z historyjkami, które dostarczały swoistego kontekstu i optymalizowały motywację uczniów. Dzieci uzyskiwały punkty za dobre wyniki, które mogły wymienić na drobne nagrody, na przykład na ołówki i naklejki.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Gry komputerowe
Gry komputerowe

Programy komputerowe, które pobudzają pamięć roboczą dzieci, mogą pozytywnie wpływać na myślenie abstrakcyjne...

zobacz galerię

Uczestnicy badań wykazywali znaczące postępy podczas wykonywania tego typu zadań w porównaniu do rówieśników, którzy wykonywali zadania językowe i przyswajali sobie wiedzę ogólną. Tylko u dzieci, które były poddane treningowi pamięci, zauważono także poprawę w myśleniu abstrakcyjnym oraz w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach. Efekty treningu mózgu utrzymywały się nawet po trzymiesięcznej przerwie od ćwiczeń.

2. Dlaczego pamięć robocza jest ważna?

Pamięć robocza odgrywa ważną rolę w wielu czynnościach, jakie uczniowie wykonują podczas zajęć szkolnych. Jeśli ten rodzaj pamięci u dziecka nie jest wystarczająco dobry, ma ono problemy z ukończeniem wielu zadań. Dzieci ze słabą pamięcią roboczą często zapominają polecenia nauczycieli, ciężko im nadążyć za tokiem lekcji i łatwo rozproszyć ich uwagę. Naukowcy są zdania, że na podstawie funkcjonowania pamięci roboczej można przewidzieć, czy dziecko będzie dobrze radziło sobie w szkole. Deficyty pamięci roboczej są uznawane za pierwotne źródło upośledzenia poznawczego u dzieci ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi.

Naukowcy podkreślają, że wyniki ich badań wskazują na to, że dzieci, u których nastąpiła poprawa w wykonywaniu zadań ćwiczących pamięć roboczą, są w stanie lepiej wykorzystać swój potencjał intelektualny. Poprzez wykorzystanie właściwych metod nauczania można pomóc dzieciom uczyć się efektywnie. Natomiast w przypadku uczniów, którzy zmagają się z deficytami uwagi i słabszym funkcjonowaniem poznawczym, rezultaty badań wskazują na możliwość wyraźnej poprawy w aktywnym myśleniu i umiejętności słuchania.

Niemal każde kolejne badania przyczyniają się do zwiększenia naszej wiedzy o tym, jak funkcjonuje mózg. Co więcej, wyniki takich badań nierzadko mają praktyczne zastosowanie. Nie inaczej jest w przypadku badań nad wpływem gier komputerowych na mózg. Okazuje się bowiem, że gry poprawiające pamięć roboczą mogą przysłużyć się do lepszego funkcjonowania dzieci w szkole.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.