Komputer a oczy
Komputer jest niezbędnym urządzeniem w dzisiejszych czasach – do pracy czy komunikacji z innymi. Używany w nadmiarze może mieć jednak negatywne skutki dla naszych oczu. Choroby oczu to uciążliwe schorzenie. W erze multimediów coraz więcej czasu spędza się przy monitorach. Nie tylko pracujemy osiem godzin dziennie przy komputerze, ale również spędzamy przy nim nasz wolny czas, oglądając ulubione filmy, rozmawiając ze znajomymi czy czytając codzienną prasę. Należy uzmysłowić sobie, że nieprzestrzeganie zasad higieny wzroku prowadzi do pogorszenia ostrości wzroku, pogłębienia wad i zwiększenia wrażliwości oczu w społeczeństwie.
1. Dlaczego komputer jest szkodliwy dla naszego wzroku?
Spoglądanie w komputer czy telewizor w nadmiarze jest szkodliwe dla naszych oczu ze względu na promieniowanie, które emitują.
Typologia promieniowania z ekranów komputerów:
- rentgenowskie – promienie X – emitowane przez tylną część monitora,
- podczerwone – IR - emitowane przez tylną część monitora, powoduje choroby oczu,
- niskoczęstotliwościowe – VLF, ELF – emitowane przez tylną część monitora, powoduje wady wzroku,
- ultrafioletowe – UV – znikome emitowanie, które nie szkodzi zdrowiu człowieka.
Standardem jest korzystanie z monitorów niskoradiacyjnych (LOW RADIATION). Monitory te eliminują w dużym stopniu promieniowania, jednakże znajdowanie się w bliskiej odległości za tylną ścianą monitora może być szkodliwe. To właśnie przez nie powstają choroby oczu u dzieci.
Wady wzroku i ból oka od komputera = specyfika pracy + nawilżanie rogówki.
2. Ból oczu od komputera
Praca przy komputerze powoduje, że wzrok użytkownika przez długi czas (nawet kilka godzin dziennie) skupiony jest w stałej odległości, co doprowadza do zwiotczenia mięśni gałki ocznej i w konsekwencji do problemów z akomodacją i powoduje pogorszenie wzroku.
2.1. Jak się ustrzec przed wadami wzroku?
Do wad wzroku zaliczamy astygmatyzm, dalekowzroczność czy krótkowzroczność.
Zaleca się:
- wykonywanie ćwiczeń, np. otwieranie oczu, wodzenie oczami, tzw. miękkie spojrzenie, czyli odwracanie wzroku od ekranu i patrzenie daleko przed siebie, a także częste mruganie.
- pomaga tzw. joga oczu, tj. ćwiczenia, w których należy przyjąć pozycję siedzącą, prostą, a wzrok ma być skierowany do przodu. Poruszaj wyłącznie oczami. Popatrz w górę i w dół, w prawo, w lewo oraz na ukos we wszystkich kierunkach. Obracaj oczami w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a potem w drugą stronę. Ćwiczenie wykonaj najpierw z otwartymi, a potem zamkniętymi oczami. Na koniec zakryj oczy dłońmi, by odpoczęły.
- korzystanie w pracy przy komputerze z okularów z soczewkami z antyrefleksem. Dzięki nim wyklucza się odbicie światła od powierzchni szkieł okularów i ekranu, co zwiększa komfort widzenia.
Jeżeli już jednak dojdzie do wady wzroku, można ją usunąć poprzez laserową korekcję wad wzroku.
2.2. Jak się ustrzec przed chorobami oczu?
Zaleca się:
- uwzględnianie w pomieszczeniu, w którym znajdują się komputery, dużej ilości zieleni dla neutralizacji wpływu szkodliwego promieniowania i zapewnienia oczom relaksującego widoku zieleni,
- częste robienie przerw – co dwie godziny,
- pomagają też przemywanie oczu i odpowiednia higiena oczu,
- systematyczne wietrzenie pomieszczenia, w którym znajdują się komputery.
Nawilżanie rogówki, a raczej jego brak, spowodowany jest bardzo rzadkim mruganiem podczas kilkugodzinnego skupiania wzroku na monitorze komputera. Konsekwencją tego jest wysuszona rogówka.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.