Korekcja laserowa wad wzroku
Zadaniem chirurgii wad wzroku jest zapewnienie takiego stanu wzroku, by pacjent mógł obyć się bez okularów i soczewek kontaktowych. Laserowa korekcja wad wzroku jest uznawana za najbezpieczniejszą i zapewnia trwałą korekcję wad wzroku. Jest to zabieg krótki i bezbolesny. Jednak nie wszystkie wady wzroku mogą być leczone za pomocą lasera. Kiedy możemy poddać się takiemu zabiegowi?
1. Na czym polega laserowa korekcja wzroku?
Do wykonania zabiegu stosuje się laser excimerowy. Dzięki niemu możliwa jest korekcja wzroku, a dokładnie krzywizny rogówki. Cały proces jest komputerowo kontrolowany. Wiązka promieniowania ultrafioletowego przerywa połączenia pomiędzy molekułami w tkance, usuwając mikroskopijne warstwy rogówki. Obecnie stosowane są 2 metody korekcji wzroku laserem:
- Laserowa korekcja wad wzroku metodą LASIK,
- Laserowa korekcja wad wzroku metodą LASEK,
- Fotokeratektomia refrakcyjna – PRK. Stosuje się ją do usunięcia wady +/-7 dioptrii i astygmatyzmu nie przekraczającego +/-1,5-2 dioptrii. Przed rozpoczęciem zabiegu pacjent dostaje leki przeciwbólowe i środki uspokajające. Następnie kroplami znieczula się oko. Potem lekarz usuwa nabłonek rogówki i laserem ekscimerowym modeluje jej zewnętrzne warstwy z dokładnością do 1 mikrona. Kończąc zabieg, lekarz zakłada opatrunek do oka w postaci specjalnej soczewki. Trzeba ją nosić tak długo, aż nabłonek rogówki odnowi się. Operacja trwa około 10 minut i nie można jej wykonywać jednocześnie na obu oczach. Jest to spowodowane tym, że po zabiegu pacjent odczuwa silny ból, a przez kilka kolejnych dni cierpi na światłowstręt i ma problemy z ostrością widzenia. Drugie oko operowane jest po dwóch tygodniach od laserowej korekcji pierwszego. Efekty widać dopiero po pół roku, kiedy ustali się ostateczny kształt rogówki. Metoda jest skuteczna w 95-98%.
Metody LASIK i LASEK pozwalają na usunięcie wad wzroku, co pozwala na brak noszenia okularów czy soczewek. Jak każde badanie, także to może mieć efekty uboczne. Są to ból oka oraz zespół suchego oka.
Wyróżniamy kilka rodzajów laserów, ale dwa najpopularniejsze typy laserów do korekcji wad wzroku to:
- Laser femtosekundowy, który umożliwia precyzyjne cięcie powierzchni rogówki zamiast obecnie stosowanego noża mikrokeratomu.
- Laser excimerowy, który umożliwia przeprowadzenie zmiany krzywizny rogówki odpowiednio do korygowanej wielkości i rodzaju wady wzroku.
Wady wzroku, które można leczyć:
- krótkowzroczność – od -0,75D do -10,0D,
- nadwzroczność – od +0,75D do +6,0D,
- astygmatyzm – do 5,0D.
1.1. Czego nie można robić przed zabiegiem?
Zaleca się:
- w ciągu 6 miesięcy przed i po zabiegu nie odstawiać przyjmowanych środków antykoncepcyjnych,
- na 3-6 tygodni przed zabiegiem należy odstawić twarde soczewki kontaktowe,
- na 1-2 tygodnie przed zabiegiem nie zakładać miękkich soczewek.
2. Przeciwwskazania do laserowej korekty wad wzroku
Laserowa korekta wzroku jest uznawana za jedną z najpewniejszych.
Mimo to na jej skuteczność wpływa budowa anatomiczna oka. Zabieg ten nie likwiduje starczowzroczności (presbiopii), która jest związana z utratą elastyczności soczewki. Z wiekiem oko ludzkie traci możliwość dobrego widzenia zarówno z daleka, jak i z bliska. Laserowa korekcja wzroku nie powinna być wykonywana u osób poniżej dwudziestego roku życia, ze względu na to, że u takich osób wada wzroku nie jest jeszcze do końca ustabilizowana. Laserowej korekcji wzroku nie poleca się tym, którzy mają powyżej 65 lat. oraz u osób chorych na jaskrę, zaćmę, stany zapalne oka, choroby dermatologiczne, immunologiczne, endokrynologiczne, u osób mających rozrusznik serca oraz u kobiet w ciąży.
Ponadto dyskwalifikują problemy z siatkówką, zmiany i zwyrodnienia ze skłonnościami do jej odwarstwiania. Jeżeli rogówka jest trwale uszkodzona, czyli znajdują się na niej blizny, także nie można przystąpić do zabiegu.
Metoda LASIK przeciwwskazana jest także u osób uprawiających sport kontaktowy, ponieważ mogłoby dojść do przesunięcia klapki soczewki. Jeżeli występującą chorobą oczu jest stożek rogówki, operacja laserowa oczu nie jest wskazana. W takich przypadkach można zastosować metodę LASEK.
Laserowa korekcja wzroku pozwala jednak na skuteczne leczenie astygmatyzmu, nadwzroczności czy krótkowzroczności. Jest to niemałe posunięcie w dziedzinie techniki medycznej, co pozwala na zdecydowaną poprawę jakości naszego życia.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.