Trwa ładowanie...

Laser – czarodziejska różdżka na choroby oczu

Masz brązowe oczy, a zawsze marzyłaś o niebieskich? Kobiety chciałyby zmienić wiele w swoim wyglądzie – nawet kolor tęczówki. Myślisz, że to niemożliwe?

spis treści

1. Niebieskie oczy – żaden problem

To, co wydawało się jeszcze do niedawna nieosiągalne, stało się faktem. Dzięki zastosowaniu lasera można trwale zmienić kolor oczu. To dobra wiadomość przede wszystkim dla osób, które noszą soczewki mające zmienić kolor tęczówki.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Jak to możliwe? Zmiana koloru oczu odbywa się poprzez laserowe naświetlenie punktowe. W ten sposób usuwana jest melanina z powierzchni tęczówki, co prowadzi do zmiany koloru oczu z brązowego na niebieski. Już po 3 tygodniach można ujrzeć efekty zabiegu.

Zabieg zmiany koloru oczu nie jest jeszcze dostępny dla pacjentów, ale wydaje się, że to tylko kwestia czasu. Nie oszacowano jeszcze, jaki będzie jego koszt, ale z pewnością nie będzie należał do najtańszych.

Jak dbać o oczy?
Jak dbać o oczy? [12 zdjęć]

Biorąc pod uwagę, jak ważny jest dobry wzrok, dbanie o niego powinno być częścią codziennych czynności.

zobacz galerię

2. Laserowa rewolucja

Nawet jeśli nie odczuwamy przykrych dolegliwości związanych z oczami, warto przynajmniej raz w roku odbywać wizyty kontrolne u okulisty
Nawet jeśli nie odczuwamy przykrych dolegliwości związanych z oczami, warto przynajmniej raz w roku odbywać wizyty kontrolne u okulisty

Laser wykorzystywany jest w okulistyce nie od dziś. Już przed 30 laty przeprowadzano zabiegi z jego wykorzystaniem. Obecnie za pomocą lasera wykonywane są bardzo skomplikowane operacje, które wymagają niesamowitej precyzji, której nie posiada żaden człowiek. Laserowe zabiegi na oczach trwają bardzo krótko (niektóre nawet kilkadziesiąt sekund) i nie wymagają długiej rekonwalescencji pacjenta. Warto również dodać, że są one bardzo skuteczne.

Dzięki zastosowaniu lasera okuliści mogą pomóc pacjentom zmagającym się z najcięższymi chorobami oczu, czyli rozwarstwieniem siatkówki, jaskrą, zaćmą. W efekcie nie grozi im całkowita utrata wzroku.

3. Popraw swój wzrok

Najważniejsze jednak, że wykorzystanie lasera w okulistyce pozwala wyeliminować wady wzroku: dalekowzroczność, krótkowzroczność oraz astygmatyzm. Z tej metody skorzystało już wiele milionów pacjentów na całym świecie.

Proces rekonwalescencji po zabiegu jest uzależniony od metody. Jeśli lekarz zastosuje np. metodę LASIK, sam zabieg będzie trwał krótko. Poprawę można zobaczyć już po kilku godzinach od zakończenia zabiegu. Na następny dzień można już wrócić do swoich codziennych obowiązków. Jeżeli jednak korekcja wzroku będzie odbywała się metodą PRK, czas powrotu do zdrowia może trwać nawet 2 tygodnie.

Znane są różne metody laserowej korekcji wzroku, m.in.:

  • LASIK,
  • LASEK,
  • EPI-LASIK,
  • PRK,
  • SBK-LASIK,
  • EBK.

Koszt laserowej korekcji wzroku jest również uzależniony od metody. Ceny wahają się od 3000 zł do około 8000 zł.

Oczywiście przed wykonywaniem zabiegu przeprowadzane są badania wstępne. Specjalista musi ocenić, czy występują jakieś przeciwwskazania, np. zespół suchego oka czy stany zapalne oczu. Po zabiegu pacjent powinien również pojawiać się na wizytach kontrolnych u specjalisty.

Coraz więcej Polaków przekonuje się do okulistycznych zabiegów laserowych.      Jak wynika z badań przeprowadzonych dla Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, około połowa Polaków chciałaby poddać się laserowej korekcji wzroku.

Źródło: zdrowie.dziennik.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza