Trwa ładowanie...

Laserowa korekcja wad wzroku

Od kilkunastu lat liczba osób noszących okulary zmniejsza się. Dzieje się tak dzięki szybkiemu rozwojowi jednej z dziedzin okulistyki – chirurgii refrakcyjnej, nazywanej też chirurgią wad wzroku. Wady wzroku mogą być skorygowane podczas jednorazowego zabiegu, zamiast po latach noszenia szkieł korygujących.

Zobacz film: "Laserowa korekcja wzroku"

spis treści

1. Chirurgiczna korekcja wad wzroku

Celem chirurgii wad wzroku jest zapewnienie jak najlepszego widzenia bez okularów lub soczewek kontaktowych, czyli poprawienie komfortu życia pacjenta. Obecnie za najbezpieczniejsze metody korekcji uznaje się metody laserowe. Uzyskana korekcja wady jest trwała i odczuwalna już w kilka dni po zabiegu, a sam zabieg jest bezbolesny, trwa kilkanaście minut i wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym.

2. Laser w walce z wadami wzroku

Laserowa korekcja wad wzroku polega na zastosowaniu lasera excimerowego do zmiany krzywizny przedniej powierzchni oka, czyli rogówki. Komputerowo kontrolowany laser wytwarza zimną, pulsacyjną wiązkę promieniowania ultrafioletowego o długości fali 193 nanometry. Przerywa ona połączenia pomiędzy molekułami w tkance, doprowadzając do usunięcia mikroskopijnej, cieńszej niż włos ludzki, warstwy rogówki. Krzywizna rogówki ulega zmianie. Wpadające do oka promienie świetlne skupiane są na siatkówce, czego konsekwencja jest poprawa widzenia. Laser ten umożliwia korekcję wad refrakcji:

Możliwość przeprowadzenia pełnej korekcji laserowej uzależniona jest od budowy anatomicznej oka – grubości rogówki i promienia jej krzywizny.

3. Kiedy leczenie laserowe jest nieskuteczne lub niewskazane?

Należy podkreślić, iż laserowa korekcja wad wzroku nie likwiduje starczowzroczności (presbiopii). Na skutek związanej z wiekiem utraty elastyczności soczewki, oko traci zdolność akomodacji, czyli możliwość dobrego widzenia zarówno z daleka jak i z bliska. Tak więc u osób powyżej 40. roku życia występuje konieczność noszenia okularów do czytania.

Przeciwwskazania do zastosowania laserowej korekcji wzroku to także wiek poniżej 20 lat, choroby oczu, takie jak jaskra, zaćma i stany zapalne oka, choroby dermatologiczne, immunologiczne, endokrynologiczne, rozrusznik serca oraz ciąża (wykonanie zabiegu zaleca się 6 miesięcy przed planowaną ciążą oraz 2 miesiące po zakończeniu karmienia piersią).

4. Zintegrowanie dwóch laserów jako nowość w leczeniu wad wzroku

W leczeniu stosuję się także nową koncepcję – zintegrowanego wykorzystania dwóch laserów.

Laser femtosekundowy umożliwia wykonanie bardzo precyzyjnego cięcia powierzchni rogówki, bez udziału powszechnie obecnie stosowanego noża mikrokeratomu. Działanie lasera opiera się na unikalnej technologii oscylacji wysokich częstotliwości impulsów o małej energii i małym ognisku. Fala akustyczna towarzysząca powstającej plazmie lasera szybko się rozprasza i nie powoduje mechanicznego uszkodzenia otaczających tkanek. Oddzielenie płatka wspomagają powstające podczas zabiegu pęcherzyki kawitacyjne. Procedura zabiegu trwa poniżej 1 minuty i jest ściśle kontrolowana komputerowo.

Laser excimerowy umożliwia przeprowadzenie „klasycznej” fotoablacji głębszych warstw rogówki. Podwójna wiązka promieni laserowych wywołuje szybką, równomierną fotoablację tkanki, czyli zmianę krzywizny rogówki odpowiednio do korygowanej wielkości i rodzaju wady wzroku. Laser wyposażony jest w system stabilizacji energii pozwalający na pełną kontrolę, bezpieczeństwo i precyzję procedury oraz system losowo sterowanej wiązki promienia eliminujący niepożądane skutki uboczne leczenia.

5. Jak przygotować się do zabiegu laserowego?

Decydując się na zabieg, pacjent powinien już odpowiednio wcześniej przestrzegać następujących zaleceń:

  • w ciągu 6 miesięcy przed i po zabiegu nie odstawiać przyjmowanych środków antykoncepcyjnych,
  • na 3-6 tygodni przed zabiegiem nie zakładać twardych soczewek kontaktowych,
  • na 1-2 tygodnie przed zabiegiem nie zakładać miękkich soczewek.
Następny artykuł: Lentivu – nowa jakość widzenia

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.