Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Aleksandra Katarzyńska

Laserowa korekcja wad wzroku - metody, skuteczność, wskazania i przeciwwskazania

Laserowa korekacja wzroku to często jedyna i najlepsza metoda odzyskania sprawności widzenia
Laserowa korekacja wzroku to często jedyna i najlepsza metoda odzyskania sprawności widzenia (123rf)

Laserowa korekcja wad wzroku to często jedyna i najlepsza metoda odzyskania sprawności widzenia. Od kilkunastu lat liczba osób noszących okulary zmniejsza się. Dzieje się tak dzięki szybkiemu rozwojowi jednej z dziedzin okulistyki – chirurgii refrakcyjnej, nazywanej też chirurgią wad wzroku. Wady wzroku mogą być skorygowane podczas jednorazowego zabiegu, zamiast po latach noszenia szkieł korygujących. Istnieje kilka metod laserowej korekcji wzroku - zobacz, która będzie najlepsza dla Ciebie.

spis treści

1. Chirurgiczna korekcja wad wzroku

Celem chirurgii wad wzroku jest zapewnienie jak najlepszego widzenia bez okularów lub soczewek kontaktowych, czyli poprawienie komfortu życia pacjenta. Obecnie za najbezpieczniejsze metody korekcji uznaje się metody laserowe. Uzyskana korekcja wady jest trwała i odczuwalna już w kilka dni po zabiegu, a sam zabieg jest bezbolesny, trwa kilkanaście minut i wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym.

2. Laser w walce z wadami wzroku

Laserowa korekcja wad wzroku polega na zastosowaniu lasera excimerowego do zmiany krzywizny przedniej powierzchni oka, czyli rogówki. Komputerowo kontrolowany laser wytwarza zimną, pulsacyjną wiązkę promieniowania ultrafioletowego o długości fali 193 nanometry.

Zobacz film: "Laserowa korekcja wzroku"

Przerywa ona połączenia pomiędzy molekułami w tkance, doprowadzając do usunięcia mikroskopijnej, cieńszej niż włos ludzki, warstwy rogówki. Krzywizna rogówki ulega zmianie. Wpadające do oka promienie świetlne skupiane są na siatkówce, czego konsekwencja jest poprawa widzenia. Laser ten umożliwia korekcję wad refrakcji:

Możliwość przeprowadzenia pełnej korekcji laserowej uzależniona jest od budowy anatomicznej oka – grubości rogówki i promienia jej krzywizny.

2.1. Laserowa korekcja wzroku metodą LASEK

Laserowa korekcja wad wzroku metodą LASEK to najnowocześniejsza metoda operacyjna, która łączy zalety starszych metod – LASIK i PRK. Wykorzystuje się ją do leczenia astygmatyzmu, krótkowzroczności i nadwzroczności. W tej metodzie nabłonek lub zewnętrzna warstwa rogówki nie jest cięta mikrokeratomem (narzędzie tnące stosowane w LASIK,) ale drobniejszym ostrzem, zwanym trepanem i 20% roztworem alkoholu.

Przed laserową korekcją wad wzroku metodą LASEK lekarz przeprowadza badanie wzrokui zapoznaje się z historią medyczną pacjenta. Odpowiada także na jego pytania. Osoby korzystające z twardych gazoprzepuszczalnych soczewek nie powinny ich nosić przez 3 tygodnie przed operacją. Inne typy soczewek nie powinny być noszone przynajmniej przez 3 dni przez zabiegiem.

W dniu operacji warto zjeść lekki posiłek i wziąć wszystkie lekarstwa. Nie należy malować oczu ani nosić ozdób we włosach. Złe samopoczucie należy zgłosić lekarzowi przed operacją. Zabieg LASEK przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Na górną powierzchnię tkanek działa przez 30 sekund alkohol, by odseparować je od tkanek pod nimi. Następnie są podnoszone lub zwijane tak, że lekarz ma dostęp do tkanek rogówki. Operuje je laserem i umieszcza na nich odsunięte wcześniej tkanki.

Po operacji pacjent najczęściej przez 4 dni nosi specjalne soczewki, które działają na oko jak bandaż. Pacjent może odczuwać podrażnienie oka przez 1-2 dni. Dzień, tydzień i 3 miesiące po zabiegu konieczne są wizyty kontrolne u lekarza.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Zaletą metody LASEK jest przede wszystkim brak odcinania i przyszywania klapki rogówki. Poza tym ten sposób operacji w mniejszej liczbie przypadków niż LASIK powoduje zespół suchego oka.

Wady metody LASEK:

  • Czas gojenia rany jest dłuższy niż przy laserowej korekcji wad wzroku metodą LASIK. Może trwać 1-2 tygodnie.
  • LASEK może powodować więcej bólu niż LASIK, ale mniej niż PRK przeprowadzane za pomocą lasera. Większość pacjentów podaje, ze ból lub dyskomfort po zabiegu LASEK trwała 2 dni lub mniej.
  • Pacjenci muszą nosić specjalne soczewki, które pełnią rolę bandaża przez około 3 lub 4 dni po zabiegu, są warstwą ochronną między powiekami i powierzchnią oka.
  • Pacjenci muszą stosować steroidowe krople przez kilka tygodni.

Efekty uboczne operacji mogą obejmować:

  • uczucie obecności obcego ciała w oku,
  • czasowe pogorszenie wzroku,
  • zespół suchego oka,
  • zamglone widzenie.

Zabieg jest zalecany dla osób ze zmacerowaną lub bardzo cienką rogówką, co utrudnia przeprowadzenie operacji metodą LASIK u osób, których urazy oka powstają podczas ich działalności zawodowej (bokserzy), zalecany jest także dla osób z zespołem suchego oka.

Obecnie metoda laserowej korekcji wzroku LASEK jest najbezpieczniejszą metodą korekcji wzroku, ze względu na mniejszą inwazyjność oraz zminimalizowaniu dzięki temu ewentualnego ryzyka powikłań. Ponadto istnieje niewiele przeciwwskazań do wykonania tego zabiegu ze względu na fakt, iż wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym po kilkukrotnym zapuszczeniu kropli oraz z zastosowaniem leków uspokajających.

2.2. Laserowa korekcja wzroku metodą LASIK

Procedura LASIK wykorzystuje wysoce wyspecjalizowany laser przeznaczony do leczenia wad refrakcji, poprawy wzroku i ograniczenia lub wyeliminowania potrzeby korzystania z soczewek lub okularów. Operacja metodą LASIK może leczyć astygmatyzm, krótkowzroczność i dalekowzroczność.

Podczas operacji LASIK chirurg precyzyjne nacina rogówkę przy użyciu mikrokeratomu, tworząc klapkę. Odsuwa ją, odsłaniając podstawę tkanki, a następnie przekształca rogówkę w z góry określony, niepowtarzalny wzór dla każdego pacjenta. Następnie klapka umieszczana jest na swoim miejscu bez użycia szwów.

3. Kiedy leczenie laserowe jest nieskuteczne lub niewskazane?

Należy podkreślić, iż laserowa korekcja wad wzroku nie likwiduje starczowzroczności (presbiopii). Na skutek związanej z wiekiem utraty elastyczności soczewki, oko traci zdolność akomodacji, czyli możliwość dobrego widzenia zarówno z daleka jak i z bliska. Tak więc u osób powyżej 40. roku życia występuje konieczność noszenia okularów do czytania.

Przeciwwskazania do zastosowania laserowej korekcji wzroku to także:

4. Zintegrowanie dwóch laserów jako nowość w leczeniu wad wzroku

W leczeniu stosuję się także nową koncepcję – zintegrowanego wykorzystania dwóch laserów.

Laser femtosekundowy umożliwia wykonanie bardzo precyzyjnego cięcia powierzchni rogówki, bez udziału powszechnie obecnie stosowanego noża mikrokeratomu. Działanie lasera opiera się na unikalnej technologii oscylacji wysokich częstotliwości impulsów o małej energii i małym ognisku.

Fala akustyczna towarzysząca powstającej plazmie lasera szybko się rozprasza i nie powoduje mechanicznego uszkodzenia otaczających tkanek. Oddzielenie płatka wspomagają powstające podczas zabiegu pęcherzyki kawitacyjne. Procedura zabiegu trwa poniżej 1 minuty i jest ściśle kontrolowana komputerowo.

Laser excimerowy umożliwia przeprowadzenie „klasycznej” fotoablacji głębszych warstw rogówki. Podwójna wiązka promieni laserowych wywołuje szybką, równomierną fotoablację tkanki, czyli zmianę krzywizny rogówki odpowiednio do korygowanej wielkości i rodzaju wady wzroku.

Laser wyposażony jest w system stabilizacji energii pozwalający na pełną kontrolę, bezpieczeństwo i precyzję procedury oraz system losowo sterowanej wiązki promienia eliminujący niepożądane skutki uboczne leczenia.

5. Jak przygotować się do zabiegu laserowego?

Decydując się na zabieg, pacjent powinien już odpowiednio wcześniej przestrzegać następujących zaleceń:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Promyk nadziei dla daltonistów
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze