Trwa ładowanie...

Wszczepienie rozrusznika serca

Dobowe zmiany akcji serca, w tym nocne spowolnienie częstości skurczów mięśnia sercowego, są niegroźne dla zdrowia, a w granicach normy są fizjologią. Jednak duże i przewlekłe spowolnienie akcji serca jest poważnym zagrożeniem dla życia. Zbyt wolna praca serca nazywana jest rzadkoskurczem mięśnia sercowego lub określana terminem medycznym o nazwie bradykardia. Jest to patologia spowodowana najczęściej niewydolnością lub uszkodzeniem układu przewodzenia i/lub generowania impulsów elektrycznych, które pobudzają serce do pracy.

1. Charakterystyka rozrusznika serca

Stymulator serca, czyli inaczej rozrusznik serca, to urządzenie, które przejmuje funkcje węzła zatokowo-przedsionkowego i generuje pobudzenie, które rozchodzi się w mięśniu serca, powodując jego skurcz. Nowoczesne stymulatory serca rozpoznają rytm pracy serca i w razie jego zwolnienia poniżej zaprogramowanej częstotliwości generują bodziec. Stymulatory serca mogą być stosowane czasowo, zapewniając stymulację w sytuacjach nagłych lub zabezpieczających pacjenta przez określony okres, np. podczas zawału serca. Mogą być również zakładane na stałe. Czasowa stymulacja serca zwykle przeprowadzana jest drogą przezżylną.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Rozrusznik serca
Rozrusznik serca

Rozrusznik elektrycznie pobudza rytm serca pacjenta.

zobacz galerię

2. Wskazania do wykonania zabiegu wszczepienia rozrusznika serca

  • objawowa bradykardia;
  • bloki przedsionkowo-komorowe II i III stopnia;
  • zespół chorego węzła zatokowego;
  • zespół zatoki szyjnej.

3. Przebieg zabiegu wszczepienia rozrusznika serca

Rozrusznik serca to urządzenie wielkości pudełka zapałek. Umieszcza się go po lewej stronie klatki piersiowej (w niektórych ośrodkach medycznych lokalizowany jest także po prawej stronie klatki piersiowej). Wszczepia się jedną lub dwie elektrody w zależności od rodzaju stymulacji, tzw. stymulacja jednojamowa albo dwujamowa, w zależności od tego, czy elektroda umieszczana jest w przedsionku, w komorze, czy w obu tych miejscach równocześnie. Zabieg wszczepienia stymulatora przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Pacjent otrzymuje jedynie leki nasenne, uspokajające. Elektrody stymulatora wprowadza się przez żyłę podobojczykową pod kontrolą aparatu rentgenowskiego do serca. Nieco poniżej obojczyka nacina się skórę na długości około 4 cm i następnie, za pomocą specjalnego prowadnika, przez żyłę wprowadza się elektrodę do serca. W zależności od typu potrzebnej stymulacji elektrody mogą być wszczepione do prawej komory lub do prawego przedsionka. Elektrody mają długość około 50 cm. Składają się z przewodów elektrycznych otoczonych silikonową izolacją, zakończone są niewielką kotwiczką lub wkrętem. Rozrusznik serca wszczepia się podskórnie, tuż poniżej lewego obojczyka. Wszczepione elektrody łączy się ze stymulatorem i programuje się urządzenie. Zabieg trwa od godziny do kilku godzin. Kończy się zeszyciem skóry nad rozrusznikiem i założeniem opatrunku. Pacjent jest zwykle wypisywany do domu na drugi lub trzeci dzień po zabiegu. Na pierwszą kontrolę zgłasza się do przychodni przyklinicznej po miesiącu od wypisu z kliniki. Czas pracy zasilającej stymulator serca wynosi obecnie 6-8 lat. Chory po wszczepieniu stymulatora wymaga okresowej kontroli w celu dokładnej oceny funkcji wszczepionego aparatu.

4. Najczęstsze powikłania po zabiegu

W odległym czasie po zabiegu może wystąpić przemieszczenie elektrod, uszkodzenie stymulatora, częstoskurcz, zakażenie w miejscu wszczepienia oraz zespół stymulatorowy. Zespół stymulatorowy polega na niesynchronicznej pracy przedsionków i komór serca, co skutkuje wystąpieniem objawów zmniejszonego rzutu serca (omdleń, zawrotów głowy, męczliwości).

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Tomasz Makos
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza