Trwa ładowanie...

Astygmatyzm - rodzaje, leczenie

Astygmatyzm to trzecia najczęstsza wada wzroku. Polega na różnej sile załamywania równoległych promieni świetlnych w dwóch różnych płaszczyznach (np. pionowej i poziomej) układu optycznego oka wówczas nie ma jednego punktowego ogniska, obraz na siatkówce nie jest dobrze zogniskowany, a przez to nieostry.

Zobacz film: "Badanie oczu pozwala wcześnie wykryć demencję"

spis treści

1. Astygmatyzm - charakterystyka

W astygmatyzmie rogówka nie jest sferyczna, tzn. jej powierzchnie łamiące światło nie są wycinkiem z kuli – załamywanie światła przez układ optyczny oka w płaszczyźnie poziomej jest inne niż w płaszczyźnie pionowej. Astygmatyzm niezłożony gdy tylko w jednej płaszczyźnie oko jest nadwzroczne lub krótkowzroczne, złożony gdy w obu płaszczyznach istnieje nadwzroczność lub krótkowzroczność, różnej wielkości, mieszany gdy w jednej płaszczyźnie oko jest nadwzroczne, a w drugiej krótkowzroczne.

Stan, gdy załamywanie światła w płaszczyźnie pionowej jest silniejsze niż w płaszczyźnie poziomej, nazywany jest astygmatyzmem prostym (niezborność prosta). Jeżeli odwrotne, tzn. silniejsze załamywanie światła dotyczy płaszczyzny poziomej, to astygmatyzm jest odwrotny.

Istnieje też astygmatyzm nieregularny (niezborność nieregularna), w którym w różnych miejscach jednej płaszczyzny załamywanie światła jest różne np. rogówki w stożku rogówki

2. Astygmatyzm - definicja

Astygmatyzm to referencyjna wada wzroku, polegająca na zniekształceniu rogówki lub soczewki oka. Nieprawidłowy kształt tych części oka sprawia, że oko nie jest w stanie poprawnie skupiać promieni świetlnych, przez co obraz jest widziany jako nieostry i zamglony.

Jeśli oko jest prawidłowo zbudowane, promienie świetlne spotykają się w jednym punkcie na siatkówce. W przypadku astygmatyzmu wiązka światła skupia się w dwóch punktach, co powoduje problemy z ostrym widzeniem. W przypadku astygmatyzmu rogówka (bo to tej części oka w 98 proc. dotyczą zniekształcenia przy astygmatyzmie) ma w przekroju kształt piłki do rugby, a nie kuli.

Jeśli astygmatyzm idzie w parze z krótkowzrocznością oba ogniska znajdują się przed siatkówką. W przypadku nadwzroczności padają za siatkówką. W przypadku astygmatyzmu mieszanego punkty padania wiązki światła znajdują się jeden przed drugim.

2.1. Astygmatyzm - rodzaje

Astygmatyzm jest wynikiem defektu rogówki, polegającym na braku symetrii obrotowej – to tzw. astygmatyzm rogówkowy. Rzadziej astygmatyzm jest spowodowany nieosiowym ustawieniem soczewkowej lub deformacją soczewki.

W astygmatyzmie wyróżnia się następujące wady wzroku:

 • astygmatyzm niski – do 1 dioptrii,
 • astygmatyzm średni – od 1 do 2 dioptrii,
 • astygmatyzm wysoki – od 2 do 3 dioptrii,
 • astygmatyzm bardzo wysoki – od 3 dioptrii.

ROZWIĄŻ TEST

ROZWIĄŻ TEST

Astygmatyzm to obok krótkowzroczności i dalekowzroczności jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Czy też masz tę wadę?

Istnieją dwa rodzaje astygmatyzmu rogówkowego:

 1. Astygmatyzm regularny – w astygmatyzmie tego rodzaju można wyróżnić dwa jego przekroje, w których rogówka ma różną moc zbierającą, ponieważ ma odpowiednio największą i najmniejszą krzywiznę. Ten rodzaj astygmatyzmu można korygować za pomocą okularów ze szkła cylindrycznego (torycznego) lub miękkimi torycznymi soczewkami kontaktowymi.
 2. Astygmatyzm nieregularny – w tym przypadku dwa przekroje nie mogą być wyróżnione, ponieważ istnieje wiele osi optycznych. Ten rodzaj astygmatyzmu najczęściej występuje wskutek uszkodzenia rogówki, np. podczas wypadku (blizny), lub jest spowodowany nierównomierną wypukłością rogówki (stożek rogówki) albo też nieregularnością soczewki. W astygmatyzmie nieregularnym do jego korekcji można wykorzystać dwa sposoby: twarde soczewki kontaktowe lub żele nakładane bezpośrednio na rogówkę.

Obok astygmatyzmu rogówkowego, można wyróżnić jeszcze astygmatyzm spowodowany nieprawidłowym kształtem soczewki, w sytuacji gdy: rogówka posiada prawidłowy kształt, jednak soczewka wykazuje nieprawidłowe funkcje, czego efektem jest widzenie przez pacjenta tak, jak w przypadku astygmatyzmu rogówkowego.

3. Astygmatyzm - przyczyny

Przyczyny astygmatyzmu nie są do końca poznane. Zwykle astygmatyzm rozwija się indywidualnie i może pojawić się na różnych etapach życia. Czasem astygmatyzm może również rozwinąć się w konsekwencji urazu rogówki, jeśli powstaną na niej blizny wpływające na jej kształt.

4. Astygmatyzm - objawy

Astygmatyzm objawia się przede wszystkim problemami z widzeniem. Obraz widziany przez astygmatyka jest zamglony i niewyraźny. Inne objawy astygmatyzmu to:

 • bóle głowy,
 • mrużenie i tarcie oczy,
 • przekrzywianie głowy,
 • częste mruganie.
astygmatyzm - objawy, leczenie
astygmatyzm - objawy, leczenie (123rf.com)

Ten ostatni objaw związany jest z chęcią uzyskania ostrego obrazu, przez nagłą zmianę ogniskowej. Osoba cierpiąca na astygmatyzm widzi inaczej niż osoba zdrowa. Widzenie jest nieostre, rozmyte lub rozmazane.

Ma też problem z ostrym widzeniem równocześnie linii poziomych i pionowych, układających się np. w znak krzyża. Ponadto widzi nieostre kontury i może odczuwać zaburzenia przestrzeni.

4.1. Astygmatyzm u dzieci

Duży astygmatyzm jest szczególnie groźny dla dzieci. Jest on zwykle następstwem wrodzonej wady rogówki lub soczewki. Jeśli nie zostanie zdiagnozowany i skorygowany przed ukończeniem 3. roku życia może powodować niedowidzenie w jednym lub obu oczach.

5. Astygmatyzm - diagnozowanie

Astygmatyzm diagnozowany jest u okulisty, przy pomocy specjalistycznych narzędzi. Okulista przeprowadzi specjalistyczne badania, dzięki którym określi wielkość astygmatyzmu.

Do określania astygmatyzmu służy: keratskop - ma postać krążka z białymi i czarnymi okręgami. W trakcie badania okulista obserwuje kształt odbić okręgów w rogówce, oftalmometr Jawala: bada oś oraz stopień astygmatyzmu oka * wideokeratografia komputerowa - obraz odbić okręgów na rogówce jest rejestrowany przez kamerkę i przesyłany do komputera, gdzie jest analizowany. To najdokładniejsza metoda badawcza.

Wszystkie metody diagnostyki astygmatyzmu są bezbolesne i ograniczają się do obserwacji oka.

6. Astygmatyzm - leczenie

Astygmatyzm koryguje się poprzez noszenie okularów z soczewkami torycznymi, a także poprzez miękkie toryczne soczewki kontaktowe lub twarde soczewki kontaktowe. U osób z bardzo wysokim astygmatyzmem jest on korygowany za pomocą twardych soczewek kontaktowych. Używa się ich również przy nieregularności powierzchni rogówki. W leczeniu astygmatyzmu dość popularne są też zabiegi chirurgiczne.

W latach 70. XX w. bardzo popularnym sposobem leczenia astygmatyzmu była keratotomia promienista. Polegała ona na wykonaniu kilku promienistych, głębokich nacięć wokół źrenicy w rogówce (do 95 proc. jej grubości), co powoduje zmianę jej siły ogniskowania promieni świetlnych.


Obecnie do korekcji astygmatyzmu stosuje się najczęściej zabiegi laserowe – PRK i LASIK.

 • [Laserowa korekcja wzroku metodą LASIK]https://portal.abczdrowie.pl/laserowa-korekcja-wad-wzroku-metoda-lasik) (laser assisted in situ keratomileusis) – jest to laser w miejscu keratomilozy, jest techniką podzieloną na dwa etapy, polega na wymodelowaniu powierzchni rogówki, aby była w stanie właściwie ogniskować obraz na siatkówkę.

 • PRK (photo-refractive keratectomy), inaczej keratektomia fotorefrakcyjna – w astygmatyzmie zabieg ten wykonuje się promieniem lasera na rogówce, w celu odpowiedniego wymodelowania centralnej powierzchni rogówki w taki sposób, aby precyzyjnie ogniskowała obraz na powierzchnię siatkówki.

Niestety w korekcji astygmatyzmu nie jest jednak skuteczna laserowa korekcja metodą LASEK.

Korekcji astygmatyzmu można również dokonać podczas równoczesnej operacji zaćmy, wszczepiając w miejsce usuniętej zmętniałej soczewki pacjenta sztuczną soczewkę toryczną. Niestety, soczewki toryczne nie są refundowane przez NFZ.

Wśród pacjentów z krótkowzrocznością aż 50 proc. ma astygmatyzm. Niski astygmatyzm wywołuje jedynie ruchy mięśni na czole oraz mięśni powiek, ponieważ osoba z astygmatyzmem niskim mruży oczy przy skupianiu wzroku. Astygmatyk usiłuje zmieniać sposób ogniskowania obrazu na siatkówce, przesuwając je z osi poziomej na pionową i odwrotnie.

7. Astygmatyzm - brak leczenia

Astygmatyzm, jak każda wada wzroku, utrudnia prawidłowe funkcjonowanie na co dzień. Nieostre i zamglone widzenie wpływa negatywnie na jakość życia. Brak lub nieprawidłowa korekcja astygmatyzmu może też prowadzić do zapalenia spojówek i powodować uciążliwe bóle głowy.

U dzieci astygmatyzm może powodować zniechęcenie do nauki, z powodu trudności z ostrym widzeniem tego co jest napisane na tablicy.

Nieleczony astygmatyzm może też prowadzić do tworzenie niebezpiecznych sytuacji, np. na drodze. Nie powinno się ignorować żadnych niepokojących objawów związanych z zaburzeniami wzroku.

Następny artykuł: Krótkowzroczność

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.