Astygmatyzm - rodzaje, leczenie

Astygmatyzm (inaczej niezborność rogówkowa) zazwyczaj jest połączony z takimi wadami wzroku, jak nadwzroczność lub krótkowzroczność. Astygmatyzm polega na tym, iż wiązka promieni, która wpada do oka, nie łączy się w jednym punkcie, lecz przechodzi przez dwie linie ogniskowe leżące w dwóch płaszczyznach znajdujących się prostopadle w stosunku do siebie. Obraz punktu w ognisku w osi pionowej u osób z astygmatyznem daje rozproszoną, nieostrą wiązkę w postaci linii, natomiast w osi pionowej daje obraz widziany jako punkt.

Zobacz film: "Czy noszenie okularów powoduje pogłębianie wady wzroku?"

Astygmatyzm - rodzaje

Astygmatyzm jest wynikiem defektu rogówki, polegającym na braku symetrii obrotowej – to tzw. astygmatyzm rogówkowy. Rzadziej astygmatyzm jest spowodowany nieosiowym ustawieniem soczewkiocznej lub deformacją soczewki.

W astygmatyźmie wyróżnia się następujące wady wzroku:

 • astygmatyzm niski – do 1 dioptrii,


 • astygmatyzm średni – od 1 do 2 dioptrii,

 • astygmatyzm wysoki – od 2 do 3 dioptrii,

 • astygmatyzm bardzo wysoki – od 3 dioptrii.
ROZWIĄŻ TEST

Astygmatyzm to obok krótkowzroczności i dalekowzroczności jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Czy też masz tę wadę?

Istnieją dwa rodzaje astygmatyzmu rogówkowego:

 1. Astygmatyzm regularny – w astygmatyźmie tego rodzaju można wyróżnić dwa jego przekroje, w których rogówka ma różną moc zbierającą, ponieważ ma odpowiednio największą i najmniejszą krzywiznę. Ten rodzaj astygmatyzmu można korygować za pomocą okularów ze szkła cylindrycznego (torycznego) lub miękkimi torycznymi soczewkami kontaktowymi.
 2. Astygmatyzm nieregularny – w tym przypadku dwa przekroje nie mogą być wyróżnione, ponieważ istnieje wiele osi optycznych. Ten rodzaj astygmatyzmu najczęściej występuje wskutek uszkodzenia rogówki, np. podczas wypadku (blizny), lub jest spowodowany nierównomierną wypukłością rogówki (stożek rogówki) albo też nieregularnością soczewki. W astygmatyźmie nieregularnym do jego korekcji można wykorzystać dwa sposoby, np. za pomocą twardych soczewek kontaktowych lub żelami nakładanymi bezpośrednio na rogówkę.

Obok astygmatyzmu rogówkowego, można wyróżnić jeszcze astygmatyzm spowodowany nieprawidłowym kształtem soczewki, w sytuacji gdy: rogówka posiada prawidłowy kształt, jednak soczewka wykazuje nieprawidłowe funkcje, czego efektem jest widzenie przez pacjenta tak, jak w przypadku astygmatyzmu rogówkowego.

Astygmatyzm - leczenie

Astygmatyzm koryguje się poprzez noszenie okularów z soczewkami torycznymi, a także poprzez miękkie toryczne soczewki kontaktowe lub twarde soczewki kontaktowe. U osób z bardzo wysokim astygmatyzmem jest on korygowany za pomocą twardych soczewek kontaktowych. Używa się ich również przy nieregularności powierzchni rogówki. W leczeniu astygmatyzmu dość popularne są też zabiegi chirurgiczne.

W latach 70. XX w. bardzo popularnym sposobem leczenia astygmatyzmu była keratotomia promienista. Polega ona na wykonaniu kilku promienistych, głębokich nacięć wokół źrenicy w rogówce (do 95 proc. jej grubości), co powoduje zmianę jej siły ogniskowania promieni świetlnych.


Obecnie do korekcji astygmatyzmu stosuje się najczęściej zabiegi laserowe – PRK i LASIK.

 • LASIK (laser assisted in situ keratomileusis) – jest to laser w miejscu keratomilozy, jest techniką podzieloną na dwa etapy, polega na wymodelowaniu powierzchni rogówki, aby była w stanie właściwie ogniskować obraz na siatkówkę.

 • PRK (photo-refractive keratectomy), inaczej keratektomia fotorefrakcyjna – w astygmatyźmie zabieg ten wykonuje się promieniem lasera na rogówce, w celu odpowiedniego wymodelowania centralnej powierzchni rogówki w taki sposób, aby precyzyjnie ogniskowała obraz na powierzchnię siatkówki.

Niestety w korekcji astygmatyzmu nie jest jednak skuteczna laserowa korekcja metodą LASEK.

Makijaż dla okularnicy - sprawdź, jak go wykonać

To prawda, że przy okularach nie wskazany jest każdy rodzaj makijażu. Dlatego tak ważne jest to, aby okularnice przestrzegały kilu ważnych zasad w trakcie...

Korekcji astygmatyzmu można również dokonać podczas równoczesnej operacji zaćmy, wszczepiając w miejsce usuniętej zmętniałej soczewki pacjenta sztuczną soczewkę toryczną. Niestety, soczewki toryczne nie są refundowane przez NFZ.

Wśród pacjentów z krótkowzrocznością aż 50 proc. ma astygmatyzm. Niski astygmatyzm wywołuje jedynie ruchy mięśni na czole oraz mięśni powiek, ponieważ osoba z astygmatyzmem niskim mruży oczy przy skupianiu wzroku. Astygmatyk usiłuje zmieniać sposób ogniskowania obrazu na siatkówce, przesuwając je z osi poziomej na pionową i odwrotnie.

Weronika Buczkowska, 4 miesiące temu

Bibliografia

 • Niżankowska M. H. Okulistyka - podstawy kliniczne, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 83-200-3224-6
 • Kański J.J. Diagnostyka kliniczna w okulistyce, Urban & Partner, Wrocław 2008, ISBN 978-83-60290-84-2
 • Bolton A., Kański J.J. Ilustrowane wykłady z okulistyki, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2004, ISBN 83-89009-03-X

Źródła zewnętrzne

Okulistyka

Komentarze (4)
~daria09
~daria09 ponad rok temu

Mam takie pytanie. Dowiedziałam się, że mam astygmatyzm, gdzie ogólnie mam na lewym +0.25, a na prawym +0.5, przy czym do tego na prawym mam cylinder -1.25.
Czy przy takiej wadzie powinnam zrobić lepsze badania i zainwestować w okulary?
Dziękuję z góry za odpowiedź ;)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Astygmatyzm - rodzaje, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Astygmatyzm - rodzaje, leczenie
Astygmatyzm - rodzaje, leczenie

Za mocne okulary? (WIDEO)

Za mocne okulary? (WIDEO) Odtwórz wideo

Wada wzroku jaką jest astygmatyzm jest znacznie trudniejsza do skorygowania niż inne okulistyczne przypadłości. O pojawieniu się takiej (...) . Jeśli zaś chodzi o metody korygowania astygmatyzmu to używa się specjalnych...

Astygmatyzm - rodzaje, leczenie

Astygmatyzm - najważniejsze informacje

Astygmatyzm to wada wzroku bardziej złożona niż krótkowzroczność i nadwzroczność. Jest spowodowany przez nieregularności wypukłej zewnętrznej warstwy (...) gałki ocznej: rogówki i/lub soczewki. Definicja astygmatyzmu Oko...

Chłoniak - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Wnuczka z babcią

Wnuczka z babcią

Rozmawiajmy z naszymi bliskimi i nakłaniajmy do badań profilaktycznych.

Liszajec zakaźny - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie

Liszajec - zdjęcia

Liszajec - zdjęcia

Wywoływany głównie przez bakterie Staphylococcus aureus.

Astma oskrzelowa (astma bronchitowa) - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Pokrzywka w astmie oskrzelowej

Pokrzywka w astmie oskrzelowej

Bąbel pokrzywkowy, czyli obrzęk o zabarwieniu różowym lub żółtawobiałym.

Wady wzroku

Wady wzroku - kilka ważnych informacji

Wady wzroku - kilka ważnych informacji

głowy. Leczenie astygmatyzmu Dla skorygowania astygmatyzmu stosuje się soczewki cylindryczne. Niektóre rodzaje tej wady wady wymagają zastosowania (...) , która często towarzyszy krótkowzroczności...

Astma - charakterystyka, rodzaje, przyczyny, diagnostyka, leczenie

Smog

Smog

Spaliny są przyczyną przedwczesnej śmierci 2 milionów dzieci na całym świecie.

Nietrzymanie moczu - kogo dotyczy, rodzaje, leczenie

Ćwiczenie mięśni Kegla

Ćwiczenie mięśni Kegla

Mięśnie Kegla można napinać również w pozycji leżącej.