Ból głowy - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

Nie można określić jednej przyczyny, która byłaby odpowiedzialna za ból głowy. Ból głowy określany wtórnym może być spowodowany zaburzeniami neurologicznymi, urazami, chorobami twarzy, oczu, nadciśnieniem tętniczym, truciznami, spalinami samochodowymi, zmianą pogody lub temperatury, miesiączką, zaburzeniami psychicznymi, toczniem. Natomiast pierwotny ból głowy to taki, który nie jest wynikiem innej choroby.

Ból głowy - przyczyny i rodzaje

Medycyna chińska łączy ból głowy z zaburzeniami przepływu energii Qi w określonych meridianach, głównie są to: meridian żołądka, woreczka żółciowego, pęcherza moczowego oraz wątroby. Pomocna może tu być akupresura, która nie ma – w przeciwieństwie do tabletek – działań ubocznych.

Zobacz film: "Jak walczyć z zatokowym bólem głowy?"

Pomiar ciśnienia krwi – zdjęcia

Pomiar ciśnienia wykonywany w obszarze tętnicy ramieniowej.

Rodzaje wtórnych bólów głowy:

Pierwotne bóle głowy to:

 • napięciowy ból głowy – to najczęstszy pierwotny ból głowy, występujący według niektórych szacunków u 90 proc. dorosłych osób;
 • migrenowy ból głowy – ten ból głowy dotyka najczęściej kobiet, bardzo utrudniając im życie;
 • klasterowy ból głowy – rzadkie schorzenie dotykające w większości mężczyzn,
 • ból głowy związany z aktywnością seksualną (koitalny ból głowy) – problem dotykający głównie mężczyzn.

Ból głowy - objawy

Bóle głowy mają różne objawy w zależności od ich rodzaju. Napięciowe bóle głowy zwykle wywołują wrażenie ucisku w skroniach lub nad brwiami, nie są zbyt intensywne. Migrena to nie tylko ból głowy, ale także objawy towarzyszące, takie jak:

Klasterowy ból głowy to ból pojawiający się raz na jakiś czas (co kilka miesięcy lub nawet lat), po kilka napadów w czasie tygodni lub miesięcy (kilka 30-90-minutowych napadów dziennie). Ten ból głowy jest umiejscowiony nad lub za jednym okiem i jest bardzo silny. U niektórych osób zdarza się, że oko, wokół którego umiejscowiony jest ból głowy, jest zaczerwienione i łzawiące. Także z tej strony może być zatkany lub cieknący nos.

Koitalny ból głowy to ból raczej łagodny, po obu stronach głowy, schodzący w okolice karku. Pojawia się przed lub w momencie orgazmu. Ból głowy pojawiający się w czasie szczytowania jest silniejszy i gwałtowniejszy.

Ból głowy - leczenie

Sposoby na ból głowy uzależnione są od jego rodzaju:

 • napięciowy ból głowy leczy się przeciwbólowymi lekami bez recepty, takimi jak kwas acetylosalicylowy czy ibuprofen, stosuje się także terapię biofeedback i masaże;
Jak walczyć z bólem głowy?

Ból głowy to jedna z najczęstszych dolegliwości, którą odczuwa prawie każdy. Statystyki dowodzą, że niemal 30% populacji ma bóle głowy przynajmniej raz...

 • migrenę leczy się niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, tryptanami, alkaloidami sporyszu;
 • klasterowy ból głowy leczy się inhalacjami tlenowymi, tryptanami, zastrzykami przeciwbólowymi, a także lekami zawierającymi kofeinę;
 • koitalny ból głowy leczy się lekami przeciwmigrenowymi, u niektórych osób pomaga kilka tygodni abstynencji seksualnej.

Wtórne bóle głowy ustąpią, jeśli wyleczy się ich przyczynę, czyli inną chorobę.

Redakcja abcZdrowie.pl, 5 miesięcy temu

Bibliografia

 • Stępień A. Bóle głowy - patofizjologia, diagnostyka, leczenie, Medical Tribune Polska, Warszawa 2010, ISBN 978-83-601-3552-5
 • Prusiński A. Neurologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3125-7
 • Lehmann-Horn F., Ludolph A. NEUROLOGIA - diagnostyka i leczenie, Urban & Partner, Wrocław 2004, ISBN 83-89581-50-7

Źródła zewnętrzne

Neurologia

Komentarze (19)
~Alicja
~Alicja 4 tygodnie temu

Ja miałam ból głowy raz mocniejszy a raz słabszy ale był on praktycznie wciąż ze mną. Od momentu gdy syn kupił sobie dom kilkanaście kilometrów ode mnie i zapraszał mnie co jakiś czas na kilka dni to u niego czułam się lepiej. Ból przechodził był jedynie delikatnie wyczuwalny. Zaczeliśmy myśleć co może być tego przyczyną. Skupiliśmy się na antenach komórkowych, rurach z gazem, firmach dookoła nas dosłownie wszystkim co może mnie ewentualnie truć. I jedyne co wpadło nam do głowy to natłok elektroniki, fal radiowych, sprzętów. Sprawdzając sygnał wifi w bloku łapałam aż 9 sąsiadów. Może głupie ale jeśli fale komórkowe przechodzą przez ściany to i przeze mnie. Co kupiliśmy i nie działało może odpuszczę a napiszę co mi akurat pomogło. Polecam Polgen aktywny i poprawa jest, jednak jedyne rozwiązanie to chyba wyprowadzić się w mniej zaludnione miejsca.

Odpowiedz
~lukiiii
~lukiiii około miesiąca temu

Mnie od kilkunastu lat non stop baardzo boli głowa.  Wiem co jest tego przyczyną, ale zaprogramowano mnie na nie mówienie o tym , a także na nieokazywanie emocji, z ludzi , którym o tym powiedziałem, nikt mi nie pomógł, a najlepsze z tego co zrobili ci co to usłyszeli było wysłuchanie mnie i pozostawienie mnie w spokoju - oddalenie się od problemu, ZDEEECYDOWANA większość albo mnie wyśmiała i skierowała do psychiatryka, albo wykożystywała dla swoich celów , bo mogła na tym zyskać poklask zaprogramowanego społeczeństwa, zabawe, pieniądze, itp. Itd. Mój problem zqczął się kiedy rodzice (którzy sprzedali dusze  diabłu - czyli biblijnemu Bogu , temu demirurgowi, egregorowi , pozbawionemu ludzkich uczuć , żądnemu władzy , posłuszeństwa, bezwzględnej kontroli upadłemu aniołowi lucyferowi - dla władzy , poklasku zaprogramowanego społeczeństwa, wygody i kasy )- gł. Ojciec - wyprali mi mózg, abym był posłuszną marionetką do wykonywania ich i współpracujących z nimi sprzedajnych ludzi, wykonującą rozkazy bez prawa do wolności, sprzeciwu, zdrowia czy mm godności, ojciec po długotrwałym praniu mózgu gdy już byłem całkowicie załamany, nie miałem sił normalnie myśleć, oddychać obniżyłem najbardziej jak się da wibracje na odgórne polecenie, nie miałem sił się temu przeciwstawić, zamknąłem się świadomością w głowie, całkowicie sie odsłaniając duchowo i dusze odsłaniając na jego widok i pastwe , wskoczył mi do głowy świadomością przez czoło , ból był niesamowity i niestety jest nadal nieprzerwanie od kilkunasty lat,  aby przejąć kontrolę nademną , nad moim ciałem , umysłem, duszą, duchem, pokazałem im list , aby mi wreszcie dali spokuj, nie zrobili tego, bo musieli by się przyznać i wziąć konsekwencje tego, list pokazałem różnym instytucjom czy rządowym , niestety wszyscy tylko co najwyżej dla wygody i z dala od problemu mnie wyśmiali i poniżali, rozkazywali - gł. Policja, Gops czy przedstawiciele urzędów byli chamscy, a już nie mówie o hierarchach kościelnych , politycznych czy rządowych, jacy oni są sprzedajni i doją całe społeczeństwa dla własnego bogactwa, kariery, poklasku itp. Ludzie są zaprogramowani , aby ich czcić , wielbić i się nie przyznają , ale w końcu dojdzie do tego, że to wyjdzie na jaw. Aby ktoś mi pomógł, musiałby wziąć  na kręgołup  , system nerwowy, głowę, serce (mówi się potocznie na klatę) i spalić razem ze mną wyrządzoną krzywdę przez współodczuwanie, nikt mi nie pomógł, bo to wymaga ogromnego poświęcenia, cierpienia, duchowej solidarności ... :(

Odpowiedz
~lukiiii
~lukiiii 3 miesiące temu

Jest to niestety możliwe, ja mam nieustannie Baardzo mocny ból głowy od 11 lat , szukałem niemal wszędzie ratunku i go nie znalazłem , pozostaje mi wegetacja z bólem i dotrwanie do snu, a sypiam b. Mało, cierpie też na bezsenność, nerwice, depresje ... :( Wczesniej głowa bolała tylko od czasu do czasu rqz b. Mocno raz słabiej, ale od wczesnego dzieciństwa mi on dokucza - nam 30 lat ... Czy ktoś miał podobnie i z tego wyszedł ? Jeśli tak to prosze o kontakt na maila : lukikmita@gmail.com , z góry dzięki .. :)

Odpowiedz
~Agniecha1
~Agniecha1 3 miesiące temu

Jeśli ból głowy pojawia się często i jest silny to faktycznie najlepiej odwiedzić lekarza i zbadać, co może być jego przyczyną. Na szczęście u mnie ból pojawia się sporadycznie, najczęściej przed okresem, ale łykam pyralginę i po problemie. Działa u mnie na każdy ból, więc towarzyszy mi i chyba całej mojej rodzinie od lat.

Odpowiedz
~Skarmelka
~Skarmelka 5 miesięcy temu

wiem na pewno jedno. Kazdy bol głowy trzeba szybko diagnozować. Najgorsze to jest przejsc przez procedury w panstwowej przychodni, no a potem doczekać sie na wizyte u specjalisty. Dlatego ja wszystkie badania całej rodzinie wykonuje szybko w Lux Medzie. Tam mam nowoczesny sprzet, profesjonalnych specjalistów i dogodne terminy.

Odpowiedz
~Jarda. Pl
~Jarda. Pl 6 miesięcy temu

Dołożę jeszcze jedna z przyczyn to stan zapalny,podwichniecie stawu skroniowo zuchwowego .. Daje objawy bólów głowy z boku .często też towarzyszą bóle ucha i szczęki (szczekoscisk). Moga tez powodowac bole kresposlupa na roznych poziomach.Leczenie ortodontyczne i wizyta u dobrego fizjoterapeuty

Odpowiedz
~minn
~minn 6 miesięcy temu

Ból głowy pojawiał się u mnie często. Towarzyszyły mu zawroty głowy i problemy ze snem. Lekarz po wykonaniu badań stwierdził niedobór magnezu. Stosowanie żywej soli magnezowej do kąpieli pomogło.

Odpowiedz
~psyche
~psyche ponad rok temu

mnie ratują już tryptany przepisane przez neurologa i samokontrola. założyłam dzienniczek, codziennie prowadzę zapiski i do kilku ciekawych wniosków doszłam, wyrzucając z diety i nawyków to, co szkodziło mi najmocniej.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ból głowy - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Ból głowy - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie
Ból głowy - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

Leki przeciwko bólowi głowy

Leki przeciwko bólowi głowy

Leki na ból głowy Z bólem głowy można walczyć metodą farmakologiczną, tylko które środki przeciwbólowe są najlepsze i nie spowodują uszkodzeń w organizmie?

Ból głowy - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

Jak walczyć z bólem głowy? (WIDEO)

Jak walczyć z bólem głowy? (WIDEO) Odtwórz wideo

, chemicznych, psychicznych i neurologicznych. Nieleczony ból głowy może być przyczyną poważnych problemów i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Właściwe (...) rozpoznanie przyczyny...

Ból głowy - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

Ból głowy a sposoby radzenia sobie z nim

Ból głowy a sposoby radzenia sobie z nim

Metody radzenia sobie z bólem głowy Ból głowy może okazać się bardzo uciążliwy, jednak istnieją domowe sposoby na radzenie sobie z nim.

Chłoniak - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Wnuczka z babcią

Wnuczka z babcią

Rozmawiajmy z naszymi bliskimi i nakłaniajmy do badań profilaktycznych.

Ból głowy - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

Popularne i te mniej znane przyczyny bólu głowy

Popularne i te mniej znane przyczyny bólu głowy

głowy, pamiętaj: prowadź dzienniczek, aby zidentyfikować przyczynę bólu głowy (np. występującego po pewnych rodzajach jedzenia), ćwicz regularnie (...) Stres Wszystko, co zwiększa...

Ból głowy - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

Kilka rad, jak pozbyć się bólu głowy

Kilka rad, jak pozbyć się bólu głowy

może być pomocne w łagodzeniu bólu głowy, ze względu na właściwości relaksacyjne. Kiedy jesteś zrelaksowany, ból zmniejsza się. Lód Przykładanie lodu (...) na to, aby nie wychłodzić organizmu. Sen Niewystarczająca ilość...

Ból głowy - przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

Jedzenie, które ukoi ból głowy

Jedzenie, które ukoi ból głowy

Arbuz Odwodnienie to jedna z głównych przyczyn bólów głowy. Zamiast od razu sięgać po tabletkę, uzupełnij niedobór płynów. Możesz to zrobić jedząc (...) może pomóc złagodzić ból głowy,...

Rak płuc - przyczyny, objawy, diagnostyka, rodzaje, leczenie

Rak płuc - zdjęcia

Rak płuc - zdjęcia

Na przekroju widać nowotwór płuca (biały fragment). Ciemniejsze miejsca świadczą o stosowaniu wyrobów tytoniowych.

Ból kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, leczenie, domowe sposoby na ból kręgosłupa

Sposoby na bóle krzyża

Sposoby na bóle krzyża

Ból w krzyżu może pojawić się w różnym miejscu i różne są jego przyczyny.