Trwa ładowanie...

Nadciśnienie

Nadciśnienie
Nadciśnienie

Nadciśnienie może wystąpić samoistnie lub też być wynikiem istniejącej innej choroby. Najczęściej dotyka osób, u których wystąpiła nadwaga oraz tych, których członkowie rodziny cierpią na to schorzenie. Wyróżniamy nadciśnienie tętnicze, nadciśnienie płucne, nadciśnienie wrotne lub też nadciśnienie w przebiegu ciąży, tzw. nadciśnienie ciążowe. Przyczyny nadciśnienia są różne, tak jak różne są wszystkie typy nadciśnienia. Nadciśnienie może być też wywołane chorobą, np. schorzeniem nerek lub nadnerczy, marskością wątroby, chorobami płuc.

spis treści

1. Przyczyny i objawy nadciśnienia tętniczego

Na wysokie ciśnienie pracujemy sami. Nadużywanie soli, wspomniana już nadwaga, picie alkoholu w dużych ilościach, a także zażywanie niektórych leków (w tym tabletek antykoncepcyjnych) – to czynniki, które zwiększają ciśnienie tętnicze.

ROZWIĄŻ TEST

ROZWIĄŻ TEST

Jesteś pewien, że nie grozi ci nadciśnienie tętnicze? Bądź świadomy. Rozwiąż nasz test i przekonaj się, czy jesteś bezpieczny.

Zobacz film: "Nadciśnienie tętnicze - przyczyny"

Czynniki, które mogą wywołać wysokie ciśnienie, to: nadwaga, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu. Osoby z nadwagą znacznie częściej mają podwyższone ciśnienie tętnicze. Szczególnie narażone są osoby, u których występuje otyłość brzuszna. Wiąże się to z działaniem hormonów, które zwiększają poziom tłuszczów we krwi. Otyłość brzuszna dotyka panów i panie w okresie przekwitania.

Właściwie nadciśnienie nie wywołuje konkretnych objawów chorobowych. Zbyt wysokie ciśnienie może nie dawać objawów latami. Osoba chora często nie odczuwa żadnych dolegliwości. Czasami naciśnienie tętnicze może wywołać kołatanie serca, bóle serca, bóle i zawroty głowy, napady duszności, nadmierne pobudzenie lub też nieuzasadnione zmęczenie

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Przyczyny i objawy nadciśnienia płucnego

Możemy wyróżnić tętnicze nadciśnienie płucne lub żylne nadciśnienie płucne. Przyczyn tętniczego nadciśnienia płucnego jest bardzo wiele. Może być o nieznanej etiologii lub też wynikać z niektórych chorób: choroby tkanki łącznej, związane z wrodzoną wadą serca, w wyniku obniżenia odporności przy zakażeniu HIV lub wynikać z nadciśnienia wrotnego.

Żylne nadciśnienie płucne może pojawić w przebiegu POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), być związane ze śródmiąższowym zapaleniem płuc czy hipowentylacją pęcherzykową. Wpływ na pojawienie się tego rodzaju nadciśnienia może mieć przewlekła choroba zakrzepowo–zatorowa.

Objawy obejmują duszność, szczególnie w nocy, omdlenia, sinicę centralną, palce pałeczkowate, krwioplucie, szmer związany z niedomykaniem się zastawki trójdzielnej lub pnia płucnego oraz wiele innych.

3. Przyczyny i objawy nadciśnienia wrotnego

Nadciśnienie wrotne pojawia się w wyniku zastoju i wzrostu oporu krwi w układzie wrotnym. Najwięcej przypadków nadciśnienia wrotnego wynika z marskości wątroby, która jest wynikiem wirusowego zapalenia wątroby, nadużywania alkoholu lub innych chorób. Nadciśnienie to pojawia się także w wyniku zakrzepicy żyły wrotnej, a także żył wątrobowych.

Zaburzenia przepływu przez żyłę wrotną powoduje rozwój tzw. krążenia obocznego, co z kolei zwiększa ryzyko żylaków przełyku oraz krwawień z przewodu pokarmowego. Pojawiają się obrzęki, żółtaczka, wodobrzusze oraz encefalopatia, toksyczne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego.

4. Nadciśnienie ciążowe

Jest to nadciśnienie tętnicze pojawiające się u kobiet ciężarnych w drugiej połowie ciąży. Nie rozwija się u wszystkich kobiet, ale u ok. 8%. Jest niebezpieczne, ponieważ może spowodować pojawienie się rzucawki, która jest zagrożeniem zarówno dla matki, jak i płodu.

Zdiagnozowanie nadciśnienia tętniczego u kobiety przed zajściem w ciążę będzie wymagało zmiany jego leczenia, ponieważ wiele leków obniżających ciśnienie może wpływać uszkadzająco na płód.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze