Przejdź na WP

Zatoki - charakterystyka i choroby zatok

Ból głowy podczas pochylania, ciągły katar i problemy z węchem. Jeśli każdego dnia towarzyszą ci te uciążliwe dolegliwości, to oznacza, że z twoimi zatokami może dziać się coś złego. Warto zareagować jak najwcześniej, bo nieleczone stany zapalne w zatokach mogą doprowadzić do groźnych powikłań, których jedynym rozwiązaniem będzie operacja.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści
10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami
10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami [10 zdjęć]

Niektórzy twierdzą, że pomaga im ciepły kompres umieszczony na wysokości zatok. Daje on ukojenie, uśmierza...

zobacz galerię

1. Zatoki - charakterystyka

Zatoki są przestrzeniami wypełnionymi powietrzem i umiejscowionymi w twarzoczaszce. Ze względu na ich rozmieszczenie wyróżniamy zatoki czołowe, klinowe, sitowe i szczękowe. Oprócz tego, że są wyściełane błoną śluzową i działają jak filtr przepuszczanego przez układ oddechowy powietrza, to wzmacniają budowę czaszki, ogrzewają ją i nadają naszemu głosowi charakterystyczny tembr. Jeśli więc pewnego dnia wstaniemy z łóżka i poczujemy ból zatok, to wiedzmy, że jest to pierwszy objaw rozwijającego się stanu zapalnego.

Problemy z zatokami dość łatwo rozpoznać. Objawy problemów z zatokami to zatkany nos, katar i ból u nasady nosa. Na szczęście takie problemy z zatokami nie zawsze muszą oznaczać zapalenia zatok. Najczęściej problemy z zatokami powodują wirusy. Wówczas, choć objawy przypominają zwykłe przeziębienie, po pewnym czasie zaczynają się problemy z zatokami.

2. Zatoki - przyczyny zapalenia

Zapalenie zatok jest zazwyczaj następstwem przebytego przeziębienia lub grypy. Właśnie z tego powodu problemy z chorymi zatokami są najczęściej bagatelizowane i zrzucane na karb niedoleczonej choroby, po której pozostał nam katar i ból głowy. To prawda, że sprzyjające dla rozwoju zapalenia zatok są częste infekcje dróg oddechowych, jednak bezpośrednią przyczyną problemów z zatokami są zakażenia bakteryjne, wirusowe bądź grzybicze. W grupie ryzyka stanu zapalnego w zatokach są alergicy, chorzy na astmę, a także ci, u których stwierdzono nieprawidłowości w budowie przegrody nosowej lub przerost migdałków. Zatkane zatoki to najlepsze środowisko dla drobnoustrojów, które mnożąc się, wydzielają toksyny.

3. Zatoki - objawy

Przebieg zapalenia zatok jest w większości przypadków taki sam. Bakterie, wirusy lub grzyby, które osiądą na ścianie zatok, wnikają w błonę śluzową i rozpoczynają rozwój stanu zapalnego. Wytworzona w zatokach wydzielina zatyka puste dotąd przestrzenie i utrudnia oddychanie, powodując ból. W zapaleniu zatok objawem jest najczęściej ból zaraz po wstaniu z łóżka i przy każdorazowym pochylaniu. Kolejnym objawem zatok jest pojawienie się obfitego kataru i spływająca po ściankach gardła wydzielina. Do objawów zapalenia zatok należą także problemy z węchem. W zapaleniu zatok objawem jest też czasem gorączka, nieprzyjemny zapach z ust oraz ogólne zmęczenie i rozdrażnienie. Jeśli zauważymy takie objawy zapalenia zatok lepiej udać się do lekarza.

Jeśli odczuwamy ból w okolicy czoła, to najprawdopodobniej dokucza nam zapalenie zatok czołowych. Zatoki czołowe są zlokalizowane u nasady nosa nad brwiami. Niestety zazwyczaj dowiadujemy się o nich zazwyczaj, gdy zaczynają się problemy z zatokami czołowymi. Zapalenie zatok czołowych leczy się głównie, łagodząc objawy.

4. Zatoki - leczenie

Pierwszym krokiem do podjęcia leczenia niedrożnych zatok jest wizyta u lekarza. Dopiero po rozmowie z pacjentem z chorymi zatokami i wykonaniu badań możliwe jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Jeśli zapalenie w zatokach trwa nie dłużej niż trzy miesiące, lekarz z pewnością zaleci terapię antybiotykami. Antybiotyki na zatoki stosuje się podobnie jak antybiotyki w ostrym zapaleniu ucha środkowego. W ostrym zapaleniu zatok najczęściej stosowanym antybiotykiem na zatoki jest amoksycylina. Na szczęście ostre zapalenie zatok pojawia się maksymalnie raz w roku. Ostre zapalenie zatok trwa mniej 3 tygodnie.

Jeśli jednak objawy zatok utrzymują się dłużej niż 12 tygodni, jest to przewlekłe zapalenie zatok. W tym przypadku lekarz powinien zlecić wykonanie bardziej specjalistycznych badań, które sprawdzą budowę nosa, np. endoskopię. Najpierw jednak wykonuje się badania mikrobiologiczne, które pomagają ustalić rodzaj bakterii żyjących w chorych zatokach. Tylko w ten sposób możliwe jest dopasowanie odpowiednich leków i skuteczna terapia.

W trakcie leczenia i w celu zapobiegnięcia nawrotowi choroby zatok należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim powinniśmy unikać kontaktu z dymem papierosowym, oparami chemicznymi i innymi drażniącymi substancjami. Jeśli korzystamy z klimatyzatorów i innych nawiewów powietrza, zadbajmy o to, aby były regularnie czyszczone, a ich filtry wymieniane. W czasie problemów z zatokami należy też nawadniać organizm, zwłaszcza gdy spędzamy dużo czasu w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach. W sypialni osoby o chorych zatokach warto postawić nawilżacz powietrza, dzięki temu śluzówka nosa i chorych zatok będzie nawilżona, a to najlepsza bariera dla chorobotwórczych drobnoustrojów.

Leki na zatoki są dostępne na receptę i bez recepty. Wówczas leki na zatoki są to suplementy diety, która wspomagają organizm w czasie zapalenia zatok i chronią przed nawracającymi infekcjami. Warto wybierać te leki na zatoki, które zawierają ibuprofen i pseudoefedrynę.

Natomiast donosowy lek na zatoki powinien zawierać chlorowodorek ksylometazoliny lub chlorowodorek oksymetazoliny. Lek na zatoki zawierający, którąś z tych substancji zmniejszy obrzęk, dzięki czemu zalegająca wydzielina będzie łatwiej wypływała. Donosowy lek na zatoki wolno jednak stosować jedynie 3-4 razy na dobę.

5. Zatoki - domowe sposoby

Domowe sposoby na zatoki mogą pochodzić także z natury. Leczenie domowymi sposobami na zatoki może okazać się skuteczną terapią wspomagającą leczenie farmakologiczne. Oprócz codziennego nawilżania suchego powietrza, warto też raz na jakiś czas wykonać inhalację. Stosując ten domowy sposób na zatoki można wykorzystać jedynie gorącą wodę z dodatkiem soli kuchennej. Jednak do inhalacji na zatoki można dodać również kilka kropli olejku miętowego lub eukaliptusowego, który pomoże udrożnić chore zatoki. W celu wykonania inhalacji na zatoki można również kupić sól fizjologiczną w aptece.

Innym domowym sposobem na zatoki, który warto wypróbować kładąc się wieczorem do łóżka, jest okład z soli, który należy położyć na zatoki. Wystarczy zwykła sól kuchenna lub specjalna sól lecznicza, którą można kupić w aptekach. Należy wysypać ją na suchą patelnię lub blachę piekarnika i, uważając, żeby się nie przypaliła, podgrzewać. Po podgrzaniu przesypujemy ją do specjalnego woreczka lub czystej skarpetki frotte – zawiązujemy otwór i taki okład kładziemy na bolące zatoki. Możemy być pewni, że zalegająca w chorych zatokach wydzielina zacznie spływać i udrożni drogi oddechowe.

Następny artykuł: Zatoki czołowe

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy