Przejdź na WP

EEG - kiedy wykonywać, charakterystyka, wyniki

Badanie EEG jest to zapis bioelektrycznej aktywności mózgu. EEG jest wykonywane za pomocą elektroencefalografu. Zaleca się je przy zaobserwowaniu zaburzeń pracy układu nerwowego.

Zobacz film: "Przygotowania do badania endoskopowego"

spis treści

1. EEG - kiedy należy wykonać badanie?

Badanie EEG powinno być wykonane, jeśli u pacjenta zaobserwowano znaczne problemy z pamięcią i koncentracją. Wskazaniem do wykonania badania EEG są również zaburzenia wzroku, jąkanie się, pojawiające się bóle głowy, problemy ze snem, nadpobudliwość, omdlenia oraz utrata przytomności. Jeżeli u pacjenta pojawiają się drgawki, to też jest to wskazanie do wykonania EEG. U dzieci zaleca się badanie EEG, gdy zostaną u nich zaobserwowane kłopoty z nauką, opóźnienie mowy, problemy z rozwojem psychoruchowym.

Badanie EEG może być wykonywane po skierowaniu przez lekarza i wtedy jest bezpłatne. Istnieje możliwość poddania się badaniu bez skierowania, jednak wtedy należy przygotować się na uiszczenie opłaty. Badanie EEG to koszt około 100 zł.

2. EEG - charakterystyka

Badanie EEG
Badanie EEG

Elektrody na skórze czaszki rejestrują zmiany w mózgu.

zobacz galerię

Zanim poddamy się badaniu EEG , warto wiedzieć, jak powinno przebiegać przygotowanie do EEG. Dwadzieścia cztery godziny przed badaniem pacjent powinien odstawić leki pobudzające lub hamujące układ nerwowy, zrezygnować z alkoholu i napojów z kofeiną, jak również z wszelkich preparatów do stylizacji włosów. Jest wskazane by osoba, która poddaje się badaniu umyła dzień wcześniej włosy. Pacjent powinien być wypoczęty i po lekkim posiłku.

Aby zarejestrować pracę mózgu, osoba prowadząca badanie EEG zakłada pacjentowi czepek, do którego są przytwierdzone elektrody. Mają one rejestrować wszelkie zmiany w mózgu. W miejscach, gdzie elektrody będą stykały się ze skórą głowy, zostanie nałożona niewielka ilość pasty przewodzącej albo żelu. Po założeniu czepka, pacjent powinien położyć się na leżance, łóżku (w zależności od tego, jak wyposażony jest gabinet). U tak przygotowanego pacjenta można już rozpocząć badanie EEG. Bardzo ważne jest to, by do końca badania osoba pozostała w tej samej pozycji.

Aby pobudzić aktywność elektryczną mózgu, przeprowadza się próbę otwierania i zamykania oczu, 3–4 minutową hiperwentylację (30–40 głębokich oddechów na minutę) i fotostymulację – działanie błysków świetlnych o różnej częstotliwości (w czasie tego badania pacjent ma oczy zamknięte).

Zapis bioelektrycznej aktywności mózgu trwa zazwyczaj 40–45 minut. Przebieg EEG może wydawać się niktórym przerażający – pacjent ma wtedy „dziwny czepek” na głowie, do którego podłączone są kabelki. Nie ma jednak, czego się obawiać. Badanie EEG nie jest bolesne, nie przysparza powodu do dodatkowego stresu, w żaden sposób nie szkodzi pacjentowi. EEG może zostać przeprowadzone w czuwaniu i we śnie.

Niekiedy badaniu EEG są poddawane również dzieci – zdarza się, że noworodki bądź niemowlaki. Aby zaoszczędzić dziecku strachu, przy badaniu może być obecny również rodzic. Kiedy mały pacjent ma ułożyć się na łóżku, powinni to zrobić też mama bądź tata i przytulić dziecko na czas badania. Na EEG maluch może przyjść z ulubioną zabawką. Jeśli pociecha jest nadpobudliwa, ma problemy z wytrzymaniem w jednej pozycji przez dłuższy czas lub ma autyzm, warto zgłosić to w placówce już podczas zapisu. Badanie EEG u dzieci jest całkowicie bezpieczne.

3. EEG - wyniki

Po zakończeniu badania EEG pacjent może od razu otrzymać wyniki (wykres oraz opis). Zapis tego badania to rytmy i fale o różnej amplitudzie i częstotliwości.

Są wyróżniane m.in. następujące fale:

  • alfa – częstotliwość tych fal wynosi 8–13 Hz, z kolei amplituda to około 30–100 µV; są one najlepiej widoczne wtedy, gdy pacjent jest pozbawiony bodźców wzrokowych, czyli powinien mieć zamknięte oczy; fale alfa są również związane z niskim poziomem aktywności poznawczej oraz stanem odprężenia; ograniczenie występowanie fal alfa następuje podczas percepcji wzrokowej;
  • beta – częstotliwość od 12 do około 30 Hz i amplituda mniejsza niż 30 µV, pokazują one, jak bardzo kora mózgowa jest zaangażowana w czynności poznawcze, fale β o niewielkiej amplitudzie są widoczne podczas koncentracji uwagi;
  • theta – charakteryzują się częstotliwością 4–8 Hz, są związane z fazą NREM – jej pierwszym i drugim stadium, inny rodzaj tych fal dotyczy aktywności poznawczej, a przede wszystkim procesów pamięciowych; aktywność tych fal może być zaobserwowana podczas hipnozy;
  • delta – te fale mają częstotliwość do 4 Hz i są dostrzegalne głównie w fazie snu NREM (trzecie i czwarte stadium);
  • gamma – zakres częstotliwości tych fal to od około 26 do 100 Hz.

Na prawidłowy wynik badania EEG powinien składać się rytm alfa, który pojawia się przede wszystkim przy płacie ciemieniowym i potylicznym, a także rytm beta – głównie w przednich płatach mózgu.

Niepokojące powinno być zniknięcie rytmu bądź jego zniekształcenie, asymetria w zapisie. Nie powinny też pojawiać się fale patologiczne: delta, theta, iglice bądź inne elementy złożone (zdarza się, że u niektórych osób zdrowych pojawiają się w zapisie fale theta, jednak to, czy świadczą one o jakimś zaburzeniu czy nie, musi stwierdzić lekarz).

Aby upewnić się, że wszystko jest w porządku, warto po badaniu EEG udać się na konsultację do lekarza. Tylko specjalista będzie mógł z całą pewnością stwierdzić, że nic nam nie dolega. Jeśli zajdą jakieś niepokojące zmiany, to może zaproponować nam dalsze badania w celu postawienia właściwej diagnozy.

Następny artykuł: Opis zabiegu

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy