Trwa ładowanie...

Karmienie dziecka w pierwszym roku życia

Każda mama musi wiedzieć jak wygląda zdrowa dieta dla niemowląt. Bardzo ważny jest skład ilościowy i jakościowy pożywienia, aby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać. Przez pierwsze 6 miesięcy życia, dziecko powinno być karmione piersią. Potem należy stopniowo wprowadzać inne pokarmy.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

spis treści

1. Jak powinno wyglądać karmienie niemowlaka?

Może się zdarzyć, że dziecko karmione mlekiem matki zbyt mało przybierze na wadze. W takim przypadku karmienie niemowlaka może zostać wzbogacone o pożywienie sztuczne. Należy pamiętać, by pokarmy sztuczne podawać po karmieniu piersią. W końcu mają być uzupełnieniem, a nie pożywieniem zastępczym. Nie wmuszajmy w dziecko jedzenia. Ono samo doskonale wie ile potrzebuje. Jeżeli poczuje głód z pewnością nas o tym zawiadomi. Pamiętajmy o kolejności wprowadzanych produktów. Owoce, warzywa, kasze, mięso należy podawać kolejno i w małych porcjach. Po posiłku obserwujmy reakcje organizmu niemowlaka na dany produkt. Być może będzie mieć alergię na któryś składnik. Do zupek jarzynowych dodawaj dobrej jakości masło, oliwę z oliwek lub bezerukowy olej rzepakowy. Pilnuj by podawać dziecku jedzenie bez konserwantów. Do posiłków nie używaj soli ani cukru. Jeżeli do diety niemowląt wprowadzasz produkty zbożowe, niech będą one bogate w żelazo. Jarzyny i mięso powinny mieć konsystencję, która wymusi na dziecku żucie. Pokarmy lejące podawaj łyżeczką lub z kubka. Nie podawaj ich przez smoczek, ponieważ dziecko zniechęci się do ssania.

2. Karmienie niemowląt w sposób naturalny

Do 6. miesiąca karmienie niemowląt powinno odbywać się wyłącznie piersią. W tym czasie nie trzeba podawać innego pokarmu. Po pierwszej połowie życia, dieta niemowlaka może zostać powoli urozmaicona. Mleko matki zawiera wszystkie niezbędne dla dziecka składniki odżywcze. Poprawia i pozwala utrzymać na właściwym poziomie odporność dziecka. Mleko kobiece zawiera dużą ilość immunoglobulin, które nie dopuszczają do infekcji wirusowych lub bakteryjnych. Pokarm jest dostępny w każdej sytuacji. Między dzieckiem karmionym piersią a matką wytwarza się silna więź emocjonalna. W pokarmie kobiety nie ma żadnych zanieczyszczeń i substancji wywołujących alergię. Po pierwszym półroczu życia dieta niemowląt powinna być wzbogacona o pokarmy bezmleczne. Dziecko możne dostawać starte jabłka, marchew, zupę jarzynową, kleik ryżowy z jabłkiem. Szósty miesiąc życia to czas gdy dziecko może pić soki owocowe. Około 7. miesiąca do diety niemowlaka wprowadzamy gotowane mięso, które podajemy w postaci przecieru zupowego. Wszystkie przetworu mączne i kasze mogą pojawić się dopiero po 9. miesiącu życia. W 10. miesiącu dziecko przestaje się karmić piersią. W to miejsce wprowadza się mleko modyfikowane.

2.1. Przeciwwskazania do karmienia piersią

Przeciwwskazania do karmienia niemowląt w sposób naturalny występują bardzo rzadko. Dziecko nie powinno być karmione piersią kiedy cierpi na wrodzoną nietolerancję laktozy, galaktozemię lub fenyloketonurię. Kobieta nie może karmić dziecka swoim pokarmem gdy jest zakażona wirusem HIV, cierpi na czynną gruźlicę lub używa narkotyków.

3. Karmienie sztuczne niemowląt

Pożywienie sztuczne stosuje się gdy istnieją wyraźne przeciwwskazania karmienia piersią. Wybór mleka modyfikowanego pomoże podjąć lekarz pediatra. Mleko modyfikowane opiera się na bazie mleka krowiego, ale jest wzbogacone o odpowiednie składniki. Dieta dla niemowląt powinna zawierać odpowiedniej jakości mleko modyfikowane. Istnieje mleko początkowe przeznaczone dla dzieci w pierwszych dniach i tygodniach życia. Mleko następne podaje się starszym niemowlakom, które osiągnęły już 4. miesiąc. Dziecku w pierwszym roku życia nie powinno podawać się zwykłego krowiego mleka. Jego skład nie jest odpowiedni dla malucha. Podawanie mleka krowiego może wywołać mikrokrwawienia z przewodu pokarmowego, anemizację niemowlęcia oraz alergię.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Nie podawaj dziecku soli!
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza