Karmienie dziecka w pierwszym roku życia

Każda mama musi wiedzieć jak wygląda zdrowa dieta dla niemowląt. Bardzo ważny jest skład ilościowy i jakościowy pożywienia, aby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać. Przez pierwsze 6 miesięcy życia, dziecko powinno być karmione piersią. Potem należy stopniowo wprowadzać inne pokarmy.

Jak powinno wyglądać karmienie niemowlaka?

Może się zdarzyć, że dziecko karmione mlekiem matki zbyt mało przybierze na wadze. W takim przypadku karmienie niemowlaka może zostać wzbogacone o pożywienie sztuczne. Należy pamiętać, by pokarmy sztuczne podawać po karmieniu piersią. W końcu mają być uzupełnieniem, a nie pożywieniem zastępczym. Nie wmuszajmy w dziecko jedzenia. Ono samo doskonale wie ile potrzebuje. Jeżeli poczuje głód z pewnością nas o tym zawiadomi. Pamiętajmy o kolejności wprowadzanych produktów. Owoce, warzywa, kasze, mięso należy podawać kolejno i w małych porcjach. Po posiłku obserwujmy reakcje organizmu niemowlaka na dany produkt. Być może będzie mieć alergię na któryś składnik. Do zupek jarzynowych dodawaj dobrej jakości masło, oliwę z oliwek lub bezerukowy olej rzepakowy. Pilnuj by podawać dziecku jedzenie bez konserwantów. Do posiłków nie używaj soli ani cukru. Jeżeli do diety niemowląt wprowadzasz produkty zbożowe, niech będą one bogate w żelazo. Jarzyny i mięso powinny mieć konsystencję, która wymusi na dziecku żucie. Pokarmy lejące podawaj łyżeczką lub z kubka. Nie podawaj ich przez smoczek, ponieważ dziecko zniechęci się do ssania.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Karmienie niemowląt w sposób naturalny

Do 6. miesiąca karmienie niemowląt powinno odbywać się wyłącznie piersią. W tym czasie nie trzeba podawać innego pokarmu. Po pierwszej połowie życia, dieta niemowlaka może zostać powoli urozmaicona. Mleko matki zawiera wszystkie niezbędne dla dziecka składniki odżywcze. Poprawia i pozwala utrzymać na właściwym poziomie odporność dziecka. Mleko kobiece zawiera dużą ilość immunoglobulin, które nie dopuszczają do infekcji wirusowych lub bakteryjnych. Pokarm jest dostępny w każdej sytuacji. Między dzieckiem karmionym piersią a matką wytwarza się silna więź emocjonalna. W pokarmie kobiety nie ma żadnych zanieczyszczeń i substancji wywołujących alergię. Po pierwszym półroczu życia dieta niemowląt powinna być wzbogacona o pokarmy bezmleczne. Dziecko możne dostawać starte jabłka, marchew, zupę jarzynową, kleik ryżowy z jabłkiem. Szósty miesiąc życia to czas gdy dziecko może pić soki owocowe. Około 7. miesiąca do diety niemowlaka wprowadzamy gotowane mięso, które podajemy w postaci przecieru zupowego. Wszystkie przetworu mączne i kasze mogą pojawić się dopiero po 9. miesiącu życia. W 10. miesiącu dziecko przestaje się karmić piersią. W to miejsce wprowadza się mleko modyfikowane.

Przeciwwskazania do karmienia piersią

Przeciwwskazania do karmienia niemowląt w sposób naturalny występują bardzo rzadko. Dziecko nie powinno być karmione piersią kiedy cierpi na wrodzoną nietolerancję laktozy, galaktozemię lub fenyloketonurię. Kobieta nie może karmić dziecka swoim pokarmem gdy jest zakażona wirusem HIV, cierpi na czynną gruźlicę lub używa narkotyków.

Karmienie sztuczne niemowląt

Pożywienie sztuczne stosuje się gdy istnieją wyraźne przeciwwskazania karmienia piersią. Wybór mleka modyfikowanego pomoże podjąć lekarz pediatra. Mleko modyfikowane opiera się na bazie mleka krowiego, ale jest wzbogacone o odpowiednie składniki. Dieta dla niemowląt powinna zawierać odpowiedniej jakości mleko modyfikowane. Istnieje mleko początkowe przeznaczone dla dzieci w pierwszych dniach i tygodniach życia. Mleko następne podaje się starszym niemowlakom, które osiągnęły już 4. miesiąc. Dziecku w pierwszym roku życia nie powinno podawać się zwykłego krowiego mleka. Jego skład nie jest odpowiedni dla malucha. Podawanie mleka krowiego może wywołać mikrokrwawienia z przewodu pokarmowego, anemizację niemowlęcia oraz alergię.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Karmienie niemowlęcia

Komentarze (1)
~Ludmiła
~Ludmiła ponad rok temu

Nawet nie wiedziałam, że karmienie piersią jest takie ważne. Zawsze wydawało mi się, że nie ma znaczenia czym karmione jest niemowlę. Jestem w 6 miesiącu ciąży, muszę jeszcze wiele poczytać o niemowlaku.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Karmienie niemowlęcia
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Karmienie niemowlęcia
Karmienie niemowlęcia

Sól w diecie dziecka

Sól w diecie dziecka

Produkty stałe podawane dzieciom zawierają tyle samo soli co pożywienie dla dorosłych. Duże stężenie soli w diecie niemowląt prowadzi do rozwoju wielu chorób i przyczynia się do niewydolności nerek.

Karmienie niemowlęcia

Nie pakuj dziecku drugiego śniadania!

Pakując dziecku drugie śniadanie do torby, myślisz, że dbasz w ten sposób o jego zdrowie. Niestety, pakowany pokarm może być niebezpieczny dla dzieci. Według ostatnich badań, umieszczanie jedzenia w różnorodnych opakowaniach niebezpiecznie podnosi jego...

Karmienie niemowlęcia

Nie podawaj dziecku soli!

Nie podawaj dziecku soli!

Sól, zwana też przez niektórych „białą śmiercią", jest w tej chwili sporym problemem w cywilizowanych społeczeństwach. Zjadamy jej po prostu zdecydowanie za dużo w stosunku do faktycznych potrzeb naszego organizmu. Co gorsze, takie same nawyki żywieniowe...

Karmienie niemowlęcia

Zadbaj o figurę swojego dziecka!

Jeśli twoje dziecko ma nadwagę, zastanawiasz się pewnie, jak mu pomóc. Wielu rodziców w takiej sytuacji nie robi nic i nie porusza tematu zbędnych kilogramów, mimo iż martwią się o zdrowie dziecka. Jednak specjaliści są zdania, że nie jest to najlepsze...

Karmienie niemowlęcia

Karmienie butelką

Karmienie butelką to kolejny krok po karmieniu piersią. Butelka do karmienia to jedno z podstawowych akcesoriów młodej mamy. Istnieje wiele rodzajów (...) butelek, a wśród nich wykonane ze szkła, plastiku,...

Karmienie niemowlęcia

Samodzielny bobas

Samodzielny bobas

Karmienie piersią tworzy między matką a dzidziusiem mocną więź. Odstawienie dziecka od piersi musi odbyć się w sposób naturalny - jeżeli maluchowi sprawia to przyjemność, nie ma powodu, aby śpieszyć się z tą decyzją.

Karmienie niemowlęcia

Dziecko karmione piersią

Dziecko karmione piersią

Karmienie piersią jest niezwykle ważnym aktem zaufania i bliskości między matką i dzieckiem.

Karmienie niemowlęcia

Niedobór witamin u dzieci

Niedobór witamin u dzieci

Nieodpowiednia ilość składników pokarmowych w diecie dziecka może powodować poważne konsekwencje w dorosłym życiu. Warto pamiętać, że dzieciństwo to okres intensywnego wzrostu i rozwoju organizmu.

Karmienie niemowlęcia

Karmienie dziecka do 3 lat

Karmienie dziecka do 3 lat

Mleko to pierwszy pokarm dziecka. Najlepiej, by było to mleko matki. Jeśli kobieta nie karmi piersią, należy podawać mleko modyfikowane.

Karmienie niemowlęcia

Grymaszenie przy jedzeniu

Grymaszenie przy jedzeniu

Jeśli twoje dziecko jest wybredne, a podczas każdego posiłku musisz namawiać je, by przełknęło choćby kilka kęsów, pora posiłków z pewnością nie należy do twoich ulubionych momentów w ciągu dnia.