Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Gdy noworodek mało śpi

Avatar placeholder
21.05.2020 10:09
Gdy noworodek mało śpi
Gdy noworodek mało śpi (Zdjęcie autorstwa: Ben_Kerckx / CC0 1.0)

Każdy rodzic jest świadomy, że okres tuż po porodzie może być ciężki. Spodziewamy się bezsennych nocy, ciągłego wstawania z łóżka i częstego płaczu dziecka. Gdy niemowlę mało śpi, my również mało śpimy. Na dłuższą metę staje się to poważnym problemem. Do prawidłowego rozwoju noworodek potrzebuje bardzo dużo snu. My z kolei potrzebujemy sił, aby zajmować się dzieckiem. Na szczęście istnieją sposoby na bezsenność u niemowląt, z których skorzysta malec oraz my sami.

To musisz wiedzieć

1. Bezsenność u niemowląt

Aby rozwiązać problem, dowiedz się, dlaczego niemowlę mało śpi. Być może jest jeszcze za małe, żeby przespać całą noc bez budzenia się. Przyczyną może być także bolesne ząbkowanie, wzdęcia lub przeziębienie. Gdy już poznasz przyczyny nocnego budzenia się twojego dziecka, skonsultuj się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniego leczenia. Leki dla dziecka trzymaj w zasięgu ręki – chyba nie chcesz tłuc się w nocy po całym domu w poszukiwaniu lekarstwa?

Zaburzenia snu u dzieci często wynikają z nadmiaru snu w ciągu dnia. Nie przesadzaj więc z drzemkami. Zwracaj uwagę na oznaki świadczące, że maluch jest śpiący. Jeśli ziewa i przeciera oczka, znaczy to, że jest zmęczony i należy go położyć spać. Postępując w ten sposób, wkrótce zauważysz, kiedy twoje dziecko potrzebuje snu i ile go potrzebuje. Jeśli jednak dziecko jest przemęczone, mogą być kłopoty z uśpieniem go, a sen noworodka będzie gorszej jakości.

2. Usypianie noworodka

Zobacz film: "Kiedy dziecko nie chce spać"

Czasami dobrym rozwiązaniem jest spanie razem z dzieckiem. Bywa, że dziecko potrzebuje bliskości rodzica, szczególnie jeśli nie czuje się najlepiej. Nie powinno się jednak zasypiać w łóżku razem z dzieckiem, jeśli braliśmy wcześniej leki, które mogą przytłumić zmysły lub gdy piliśmy alkohol. Gdy wstajesz w nocy, staraj się, aby światła były przyćmione, a hałasy ograniczone do minimum. Przyzwyczajaj dziecko, że noc jest do spania, a nie do zabawy. W tym celu ogranicz nocne kontakty z dzieckiem – nie mów do niego i nie baw się z nim. Dzięki temu malec będzie się rzadziej budził w nocy.

Zdrowie dziecka w dużej mierze zależy od zdrowego snu. Sen to nie luksus – to podstawowa ludzka potrzeba. Jeśli ty przez długi czas nie śpisz dobrze, będzie ci coraz trudniej znaleźć energię do opieki nad dzieckiem. Jeśli nie radzisz sobie z brakiem snu u dziecka, zgłoś się do pediatry. Gdy niemowlę mało śpi, tracisz na tym zarówno ty, jak i dziecko. Gdy noworodek za dużo śpi w ciągu dnia, nie potrzebuje już tyle snu w nocy. Dlatego też staraj się wyrobić w dziecku zdrowe przyzwyczajenia.

Czasami problemy ze snem u noworodka wynikają z tzw. kolki niemowlęcej. Dziecko podczas jedzenia może również nałykać się powietrza, zwłaszcza jeśli je łapczywie. Powietrze to gromadzi się w jelitach, stając się przyczyną gazów, które wywołują bóle brzucha u dziecka. Jeśli karmisz dziecko nocą, problemy żołądkowo-jelitowe się nasilają. Maluch płacze i nic nie pomaga – ani noszenie na rękach, ani przewijanie, ani masowanie brzuszka. Kolka niemowlęca to prawdziwa zmora świeżo upieczonych rodziców. Męczy się zarówno dziecko, jak i niewyspani i zmęczeni dorośli. W takich przypadkach tylko spokój i opanowanie będą najlepszym sposobem na przeczekanie tych niemowlęcych dolegliwości.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Ile powinien spać niemowlak?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze