Jak nauczyć dziecko głoskować?

Nauka mowy jest trudną sztuką. Jedynym skutecznym sposobem jest kontakt ze środowiskiem, osłuchanie się z prawidłowymi wzorcami mowy i przejmowanie ich. Rodzice i opiekunowie dziecka powinni pamiętać, że to od ich sposobu mówienia zależy rozwój mowy u maleństwa. Jedną z trudniejszych umiejętności, którą musi opanować dziecko, jest głoskowanie wyrazów. Jak można pomóc dziecku w nauce mowy? Na szczęście istnieje kilka możliwości.

Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży

Wskazówki dla rodziców w nauczaniu dziecka mowy

  • Należy mówić do dziecka jak najwięcej i podczas codziennych czynności: zabiegów pielęgnacyjnych, zabaw, spacerów. Do niemowlaka trzeba mówić łagodnym i ciepłym głosem – idealny jest do tego głos matki. Do dziecka warto mówić powoli i wyraźnie.
  • Ważne jest dostarczanie bodźców dźwiękowych. Warto dziecku śpiewać, nucić piosenki, włączać mu bajki dźwiękowe i uspokajającą muzykę. Badania udowodniły, że słuchanie muzyki przyśpiesza rozwój noworodków. Rodzice powinni być świadomi tego, że dźwięki z włączonego głośno telewizora są zbyt dużym obciążeniem dla niedojrzałego układu nerwowego dziecka.
  • Trzeba obserwować, czy dziecko reaguje na bodźce ze świata zewnętrznego. Dobry słuch sprawia, że dziecko szybciej uczy się mówić, wcześniej zaczyna głoskować i sylabizować. Należy sprawdzać, czy dziecko odwraca główkę w kierunku dźwięku, czy reaguje na dźwięk telefonu lub dzwonka do drzwi. Słuch można sprawdzić za pomocą grzechotki – trzeba nią potrząsnąć za plecami dziecka z prawej i lewej strony. Jeśli pojawi się coś niepokojącego, trzeba szybko wybrać się na badanie słuchu.
  • Rozwój mowy u dziecka ma pewne okresy nasilenia i względnego zastoju. Czas zastoju zazwyczaj wiąże się z tym, że uwaga dziecka jest poświęcona nauce innej czynności, np. chodzenia. Kiedy dziecko opanuje nową umiejętność, wraca do rozwijania mowy. Niekiedy zdarza się, że dzieci, które zaczęły później chodzić, później uczą się mówić. Rodzice nie powinni się tym zamartwiać, ale nadal stymulować rozwój niemowlaka przez rozwijanie sprawności manualnych i kształtowanie poczucia rytmu.
  • Na rozwój mowy u niemowląt bardzo dobrze wpływa karmienie piersią. Ssanie to ćwiczenie całego aparatu artykulacyjnego, idealne ćwiczenia języka, policzków i warg. Zaniepokoić powinny zaburzenia ssania, połykania i żucia, ponieważ one zwykle poprzedzają zaburzenia mowy.
Nowe umiejętności dziecka

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim niejednokrotnie odbiera nam możliwość uczestniczenia w ważnych i pierwszych chwilach naszego dziecka.

Głoskowanie u niemowląt

Dziecko od początku nie wypowiada poprawnie wyrazów. Jest to związane z rozwojem głosek. Głoski mają swoje fazy rozwojowe, np. głoska „sz” – początkowo dziecko nie wymawia jej, następnie wymawia ją jako „ś”, potem jako „s” i dopiero na końcu jako „sz”. Rodzice powinni zapoznać się z fazami rozwojowymi głosek, aby nie panikować, że ich maleństwo ma niewłaściwą artykulację.

Faza rozwoju słownictwa u dziecka i poznawania coraz nowszych głosek przypada na około drugi rok życia dziecka. Maluch zastępuje sobie trudne wyrazy – prostszymi do wymówienia, np. „serce” – „sece”, „kwiaty” – „katy”, „pomidor” – „midol”. Podstawowym zadaniem rodziców jest posługiwanie się poprawną polszczyzną. Rodzice powinni wspierać rozwój mowy u dzieci przez dostarczanie im prawidłowych wzorców wypowiedzi.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rozwój niemowlęcia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój niemowlęcia
Rozwój niemowlęcia

Aktywność fizyczna dziecka

Aktywność fizyczna dziecka

Dziecko samo nie potrafi rozsądnie rozplanować wolnego czasu, dlatego muszą mu w tym pomóc rodzice. Warto m.in. kontrolować, ile czasu maluch spędza przed telewizorem.

Rozwój niemowlęcia

Współodczuwanie u dziecka

Współodczuwanie u dziecka

Niemowlęta nie rozumieją słów rodziców, ale są niezwykle wrażliwe na ich nastrój i emocje.

Rozwój niemowlęcia

Gniew

Gniew

Większości rodziców zdarza się wpaść w gniew w obecności dzieci. Za każdym razem gniew rodzica jest dla dziecka trudnym doświadczeniem.

Rozwój niemowlęcia

Młodzi rodzice

Młodzi rodzice

Wszyscy rodzice popełniają błędy. Nic w tym dziwnego - nikt nie jest doskonały. Na błędy szczególnie narażeni są świeżo upieczeni rodzice, którzy nie mają doświadczenia w zajmowaniu się dzieckiem. Nierzadko wpadają oni w panikę w sytuacjach, które doświadczeni...

Rozwój niemowlęcia

Gaworzenie niemowlaka

dwanastu miesięcy, przechodzi ona przez różne etapy - głużenia i gaworzenia, ulegając modyfikacji i przekształceniom. Obserwowanie rozwoju mowy (...) natychmiastowe leczenie. Czym jest głużenie? Pierwszym etapem rozwoju...

Rozwój niemowlęcia

Choroby oczu u niemowląt

Wszystkie noworodki mają niebieskie oczy. Tuż po urodzeniu można czasem zaobserwować u nich zaczerwienione białka oczu i opuchnięte powieki. Jest to normalna reakcja na drażniące światło, która pojawia się po kilkumiesięcznym przebywaniu w ciemności,...

Rozwój niemowlęcia

Naucz dziecko mówić!

, gdy mózg dziecka gwałtownie się rozwija, twój maluch będzie stopniowo przyswajał sobie nowe wyrazy. Prawidłowy rozwój mowy u dziecka wiąże (...) wypowiedziane przez niego sylaby, zachęcasz go do mówienia, co ma duże znaczenie dla rozwoju...

Rozwój niemowlęcia

Pierwsze kroki dziecka

Pierwsze kroki dziecka

Zdarzają się sytuacje, w których dziecko po kilku próbach samodzielnego chodzenia powraca do raczkowania - nie należy się tym martwić, z czasem maluch na pewno powróci do samodzielnych wędrówek.