Ile powinno spać twoje dziecko?
Każdy rodzic wie, że dzieci potrzebują snu, by się zregenerować i prawidłowo rozwijać. Okazuje się jednak, że czas spędzony w objęciach Morfeusza ma znaczenie także dla wagi dziecka i zawartości tkanki tłuszczowej w jego ciele. Najnowsze badania naukowców z Nowej Zelandii wykazały bowiem, że dzieci w wieku przedszkolnym, które śpią zbyt krótko, są bardziej narażone na nadwagę lub otyłość przed ukończeniem 7 roku życia. Badacze podkreślają, że sen ma większy wpływ na wagę niż dieta i aktywność fizyczna. Ile snu potrzebują dzieci, by mieć szczupłą sylwetkę?
1. Sen dziecka a waga
W badaniach nowozelandzkich uczonych wzięło udział 244 dzieci w wieku 3-7 lat. Badacze regularnie sprawdzali długość snu dzieci, ich aktywność fizyczną, dietę, masę ciała i rozmieszczenie tkanki tłuszczowej. Inaczej niż we wcześniejszych badaniach, w których to rodzice przekazywali informacje o długości snu ich dzieci, naukowcy zdecydowali się na zastosowanie sensorów ruchu, które dzieci nosiły w okolicach talii. Na podstawie informacji z urządzeń badacze ustalili, że dzieci te spały średnio przez 11 godzin dziennie. Niemal wszystkie dzieci spały od 9,5 do 12,5 godzin dziennie, wliczając w to czas spędzony na drzemkach. Nawet po wzięciu pod uwagę diety dzieci, aktywności fizycznej i wielu innych czynników wpływających na wagę okazało się, że każda dodatkowa godzina snu u dzieci w wieku 3-5 lat miała związek z niższym o około pół punktu BMI w wieku 7 lat.
Spokojny sen malucha - chwila by pomyślec o sobie
- Nie zapominaj o swoich potrzebach. Wypróbuj sposoby Noviki, które pozwolą Ci się spełniać jako kobiecie
- Myślisz o powrocie do życia zawodowego? Zastosuj rady aktorki Moniki Mrozowskiej, które pomogą pogodzić Ci macierzyństwo i pracę
- Bądź piękna. Zadbana młoda mama to nie bajka. Sprawdź, jak wyglądać pięknie, mimo braku czasu
- Artystki o macierzyństwie. Czy mama musi być bohaterką? Poznaj znane Super Mamy
- Nie musisz spędzać godzic w kuchni! Poznaj szybkie i zdrowe pomysły na wartościowe śniadanie dla malucha
Dzieci, które spały najkrócej, miały więcej tkanki tłuszczowej niż te, które spały dłużej. Nie zaobserwowano natomiast żadnej różnicy w przypadku mięśni. Warto przy tym zauważyć, że badacze nie wzięli pod uwagę czasu, który dzieci spędzały, leżąc w łóżkach i nie śpiąc. Budzenie się w nocy jest dość powszechne u dzieci w wieku przedszkolnym. Nawet jeżeli według pomiaru badane dziecko spało przez 11 godzin, w rzeczywistości mogło spać zaledwie przez 9,5 godziny.
2. Jak długo powinny spać dzieci?
Mimo iż badania nowozelandzkich naukowców wykazały zależność między długością snu a wagą, nie można zaryzykować stwierdzenia, że zbyt mało snu prowadzi bezpośrednio do nadwagi i otyłości. Trudno także określić, ile snu potrzebuje każde dziecko. Zasadniczo przyjmuje się, że w wieku 3-5 lat maluchy powinny spać około 11-13 godzin.
Jeśli twoje dziecko śpi wyraźnie krócej lub dłużej, być może warto przyjrzeć się jego rozkładowi dnia. Niewykluczone, że jest zbyt mało aktywne w ciągu dnia lub zbyt dużo czasu spędza przed telewizorem. Zwykle wystarczy wprowadzić kilka zmian do harmonogramu dnia dziecka, by długość jego snu była w normie. Jeżeli jednak tak się nie stanie, można skonsultować się z lekarzem. Dopóki dziecko funkcjonuje prawidłowo, nie warto jednak martwić się na zapas.
Badania naukowców z Nowej Zelandii wykazały, że długość snu dziecka w wieku przedszkolnym wpływa na jego wagę oraz na ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Nie należy jednak z tego powodu popadać w przesadę i zmuszać dziecko do leżakowania, gdy nie ma na to ochoty. Organizm malucha sam domaga się odpoczynku wtedy, gdy potrzebuje regeneracji. Nie warto więc na siłę wydłużać czasu snu dziecka.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.