Jak przewijać niemowlaka?
Przewijanie niemowlaka to czynność, którą przyszli rodzice będą musieli wykonywać kilka razy dziennie przez stosunkowo długi okres. Prawidłowa zmiana pieluszki jest jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji niemowlaka, która chroni maleństwo przed wieloma zakażeniami i chorobami. Współcześnie nie produkuje się odmiennych pieluszek dla dziewczynek i chłopców, ale kładzie się duży nacisk na różnicowanie sposobu przewijania chłopców i dziewcząt.
1. Jak prawidłowo przewinąć niemowlaka?
Wielu rodziców, przewijając swoje maleństwo, popełnia zasadniczy błąd, którym jest unoszenie pupy dziecka i trzymanie go za łydki. Taki sposób pielęgnacji niemowlaka może spowodować uszkodzenie stawów kolanowych lub wywichnięcie bioderek.
Aby prawidłowo zmienić pieluszkę, należy delikatnie chwycić niemowlaka za uda i przygiąć je do brzuszka. Następnie ułożyć je na boku, by w łatwy sposób oczyścić zabrudzone okolice plecków i kości ogonowej.
- Przewijanie dziewczynki
Różnica w sposobie przewijania chłopca i dziewczynki wynika z naturalnej różnicy w budowie narządów płciowych, a co się z tym wiąże, z odmiennego sposobu oddawania moczu. Aby prawidłowo przewinąć dziewczynkę, powinnaś rozpocząć oczyszczanie od sromu i przeciągnąć chusteczkę w kierunku odbytu. Odmienny sposób może spowodować przeniesienie resztek kału w okolice układu moczowego i stać się przyczyną zapalenia układu moczowego. Przewijając dziewczynkę, musisz także pamiętać o rozchyleniu warg sromowych i oczyszczeniu wacikiem wydzieliny, która się między nimi zebrała. Omijaj błonę śluzową, nakładając krem przeciw pieluszkowemu zapaleniu skóry – nawet najdelikatniejszy kosmetyk może ją podrażnić. Nie powinna cię dziwić różowa lub biała wydzielina z pochwy twojej córeczki. Jest ona wytwarzana przez hormony, które dostały się do jej organizmu w czasie ciąży.
- Przewijanie chłopca
Zmieniając pieluszkę chłopcu, należy pamiętać o uniesieniu penisa, pod którym zbierają się często resztki kału, i dokładnym oczyszczeniu tych okolic. Nie powinno się też ściągać napletka, a jedynie odsłonić ujście cewki moczowej i przemyć ją wacikiem zmoczonym w rumianku. Przekrwione jądra są efektem obecności hormonów w ciele dziecka, a objaw ten ustępuje po kilku dniach, dlatego nie powinny budzić twoich obaw. Niepokój może wywołać gorączka u dziecka połączona ze stękaniem podczas oddawania moczu lub nieprawidłowy kształt napletka – zbyt długi lub zbyt wąski.
2. Przewijak dla niemowląt
Najdogodniejszym sposobem przewijania niemowlaka jest położenie go na przewijaku. Mata znacznie ułatwia zmianę pieluszki, gdyż może być stosowana na różnych podłożach. Wybierając przewijak dla niemowlaka, pamiętaj, że dziecko dość szybko rośnie, dlatego należy kupić większą matę, wtedy starczy dłużej. Nieprzemakalna cerata na przewijaku musi być wykonana z materiału, który nie powoduje uczulenia. Rulon wokół przewijaka powinien osłaniać niemowlę przed wypadnięciem i uderzeniem.
Sposób na przewijanie dziecka:
- nie stosuj jednocześnie kremu i pudru – ich połączenie powoduje powstawanie grudek,
- nie jest konieczne mycie pupy podczas każdego przewijania niemowlaka – ze względu na sporą trudność w wykonywaniu tej czynności, możesz stosować odpowiednie chusteczki nawilżające,
- zamiast chusteczek możesz również używać wacików zmoczonych w ciepłej wodzie lub naparze z rumianku,
- nie zapinaj zbyt mocno pieluszki, by umożliwić swobodny przepływ krwi,
- smaruj pupę niemowlaka kremem zapobiegającym odparzeniom skóry.
Przewijanie niemowlaka nie jest skomplikowaną czynnością. Wymaga jedynie pewnego doświadczenia i pamiętania o kilku niezbędnych zasadach higieny niemowlaka.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.