Trwa ładowanie...

Błędy młodych rodziców

Wszyscy rodzice popełniają błędy. Nic w tym dziwnego – nikt nie jest doskonały. Na błędy szczególnie narażeni są świeżo upieczeni rodzice, którzy nie mają doświadczenia w zajmowaniu się dzieckiem. Nierzadko wpadają oni w panikę w sytuacjach, które doświadczeni rodzice od razu rozpoznają jako niegroźne. Na początku przygody z rodzicielstwem wszystko może urosnąć do rangi problemu, dlatego warto możliwie wcześnie dowiedzieć się, co jest rzeczywiście ważne i jakich błędów należy unikać.

1. Wskazówki dla świeżo upieczonych rodziców

Młodzi rodzice
Młodzi rodzice

Wszyscy rodzice popełniają błędy. Nic w tym dziwnego – nikt nie jest doskonały. Na błędy szczególnie

zobacz galerię

Najważniejsze jest opanowanie emocji. Nie warto panikować i zadręczać się wszystkim, co dotyczy maluszka. Wielu rodziców reaguje bardzo emocjonalnie na ulewanie, wymioty i inne czynności dziecka, a ich napięcie udziela się dziecku. Aby pierwszy rok życia dziecka był dla rodziców okazją również do radości, nie należy martwić się na zapas, czy maluch odpowiednio często się wypróżnia, czy nie za często płacze. Płacz dziecka to częsty powód do zmartwień – rodzicom nierzadko wydaje się bowiem, że ich zadaniem jest stworzenie maluchowi takich warunków, żeby nie płakał. Faktycznie, płacz jest zwykle oznaką dyskomfortu malucha, ale nawet czyste i najedzone dziecko może głośno zawodzić. Jeśli jednak płacz utrzymuje się ponad godzinę, pojawiła się gorączka, wysypka lub uporczywe wymioty – należy jak najszybciej wezwać lekarza.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Dość częstym błędem jest także budzenie dziecka w nocy do karmienia. Pediatrzy przekonują, że niemowlęta karmione piersią są w stanie przespać całą noc. Jest to korzystne również dla rodziców malucha. W kwestii żywienia warto zwrócić również uwagę na różnicę między ulewaniem a wymiotami. Wielu rodziców nie potrafi rozróżnić tych czynności, ale – na szczęście – nie jest to takie trudne. Wystarczy zwrócić uwagę na częstotliwość tego zdarzenia. Wymioty spowodowane działaniem wirusa następują zwykle co 30 lub 45 minut bez względu na karmienie. Nie ulegaj złudzeniu, że ulewanie jest mniej gwałtowne – zdarza się, że jest równie intensywne, co wymioty.

Nierzadko zdarza się, że ci sami rodzice, którzy panikują z powodu zbyt rzadkich wypróżnień, lekceważą poważniejsze sygnały, na przykład gorączkę. Lekarze podkreślają, że w ciągu trzech pierwszych miesięcy życia dziecka, każdy przypadek mierzonej w odbycie temperatury powyżej 38ºC wymaga wizyty u lekarza. System odporności u tak małego dziecka nie jest jeszcze gotowy na zwalczenie infekcji, dlatego konieczne jest podjęcie leczenia.

Duże znaczenie dla zdrowia dziecka ma także odpowiednio wcześnie rozpoczęta higiena jamy ustnej. Gdy zaczną pojawiać się zęby, po posiłkach przetrzyj dziąsła malucha wilgotną gazą, a po pierwszych urodzinach zacznij używać szczoteczki do zębów.

2. Jakich błędów unikać, mając małe dziecko?

Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo zainstalować fotelik dla dziecka w samochodzie, poproś o pomoc specjalistę. Od tego, czy fotelik będzie prawidłowo umieszczony, zależy zdrowie, a nawet życie twojego dziecka.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo fizyczne jest ważne, ale nie należy także lekceważyć psychiki dziecka. Nawet bardzo małe dziecko jest w stanie wyczuć napięcie w domu. Dlatego też, jeśli masz problemy w związku, porozmawiaj o nich z partnerem, zamiast dusić je w sobie. Dobra atmosfera w domu pomoże maluchowi poczuć się bezpiecznie.

Szukając informacji na temat wychowania dziecka, nie wierz we wszystko, o czym piszą internauci. Wiele świeżo upieczonych matek wpada w panikę, przeczytawszy wpisy innych kobiet na forach internetowych. Aby oszczędzić sobie nerwów, warto krytycznie podchodzić do internetowych rewelacji i rozsądnie wybierać źródła informacji.

Wychowanie dziecka nie jest łatwe, zwłaszcza gdy robi się to po raz pierwszy. Świeżo upieczeni rodzice często martwią się na zapas i przejmują wszystkim, co robi ich maluch. Aby nie zwariować, trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy nadmiarem a niedoborem uwagi. Warto pamiętać także o najczęstszych błędach młodych rodziców. Świadomość, czego należy unikać, a o czym pamiętać podczas zajmowania się niemowlakiem, jest nieoceniona.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Monika Łapczyńska
Następny artykuł: Ciemieniucha
Błędy młodych rodziców
Błędy młodych rodziców (Shutterstok)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza