Szczepienia przeciwko chorobom dziecięcym

Szczepienia dzieci należy rozpocząć już od najmłodszych lat. Dzięki nim można zapobiec wielu chorobom dziecięcym, które prowadzą do trwałych uszkodzeń a nawet śmierci. Szczepionka pobudza układ immunologiczny do produkcji przeciwciał i chroni organizm dziecka przed zapadaniem na poważne choroby. Chociaż obecnie istnieje wiele kontrowersji odnośnie szczepienia dzieci, przestrzeganie programu szczepień jest najlepszym sposobem uchronienia dziecka przed powikłaniami chorobowymi.

spis treści

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

1. Odra, świnka, różyczka

Szczepionka na odrę, świnkę i różyczkę jest szczepionką skojarzoną, co znaczy, że jedno szczepienie chroni przed kilkoma chorobami. Pierwszą szczepionkę otrzymują dzieci w wieku 12-15 miesięcy, a druga dawka może być podana w dowolnym wieku, chociaż zazwyczaj ma miejsce między 4 a 6 rokiem życia. W Polsce szczepienie przeciw odrze, śwince i różyczce należy do szczepień obowiązkowych. Często łączy się je ze szczepieniem przeciw Hib (Haemophilus influenzae).

UCHROŃ DZIECKO PRZED WIRUSEM

Podanie przeciwciał jest także najlepszą metodą na uniknięcie zarażania wirusem RSV . Czy wiesz, w jaki sposób objawia się wywołana przez niego choroba?

2. Polio

Polio jest poważną chorobą neurologiczną wywoływaną przez wirusy. Gdy choroba zaatakuje mięśnie biorące udział w oddychaniu, polio może nawet doprowadzić do śmierci. Szczepienie przeciw polio jest szczepieniem obowiązkowym przeprowadzanym już u 2-miesięcznych dzieci. Kolejne 3 dawki podawane są do ukończenia przez dziecko wieku 4 lat.

3. Tężec

Za zachorowania na tężec odpowiadają bakterie, które dostają się do organizmu przez zadrapanie lub rozcięcie skóry. Tężec wywołuje skurcze mięśni i zesztywnienie ciała. Nieleczony może prowadzić do śmierci. Szczepionkę przeciwtężcową można podać dziecku w wieku 2 miesięcy. Należy do obowiązkowego programu szczepień dzieci i zazwyczaj występuje jako szczepionka skojarzona razem ze szczepionką na błonicę i krztusiec.

4. Ospa wietrzna

Ospa wietrzna jest jedną z wielu chorób dzieci. Wywołuje swędzące i bolesne wykwity skórne. Szczepionka na ospę wietrzną podawana jest w dwóch dawkach – pierwsza w wieku 12-15 miesięcy, a druga w wieku 4-6 lat. W Polsce należy do szczepień zalecanych, płatnych.

5. Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B

W Polsce szczepienia przeciw WZW B to szczepienia obowiązkowe, które rozpoczyna się już po urodzeniu dziecka, natomiast przeciw WZW A to szczepienia zalecane, co oznacza, że państwo nie pokrywa ich kosztów. W tym przypadku szczepienia rozpoczyna się gdy dziecko skończy 2 lata.

6. Inne szczepienia zalecane

Do dodatkowych, płatnych szczepień należą również szczepienia przeciw rotawirusom i pneumokokom (rozpoczyna się je już w 2 miesiącu życia dziecka), a także kleszczowemu zapaleniu mózgu, meningokokom i grypie.

Szczepienia dzieci to najlepsza pewność, że nasze maleństwo uchroni się przed chorobami dziecięcymi. Z tego względu należy przestrzegać kalendarza szczepień i pamiętać o kolejnych wizytach szczepiennych.

Następny artykuł: Szczepienie przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy