Naucz dziecko spać we własnym łóżku!

Mimo iż niektórzy rodzice nie mają nic przeciwko temu, by maluchy spały w ich sypialni nawet całą noc, wiele osób marzy o tym, by w nocy być sam na sam tylko z partnerem. Nie ma w tym nic złego. Problem pojawia się wtedy, gdy dla świętego spokoju zgadzasz się na spanie dziecka w twoim łóżku, ponieważ nie wiesz, jak sprawić, by dziecko spało we własnym pokoju. Jeśli twoje dziecko w nocy wstaje ze swojego łóżka i kładzie się w twoim, a tobie zaczyna to przeszkadzać, czas wypróbować sprawdzone sposoby na przyzwyczajenie go do spania we własnym pokoju.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

Zmiana wieczornych nawyków

Przede wszystkim podejdź do kwestii snu w pozytywny sposób. Dziecko powinno uzyskać od ciebie jasny przekaz: spanie we własnym łóżku przez całą noc to świetna zabawa. Jednocześnie staraj się nie wprowadzać zmian w zbyt gwałtowny sposób. Jeśli do tej pory pozwalałaś dziecku przychodzić codziennie do sypialni i przesypiać w niej całą noc, nie możesz nagle odmówić maluchowi wstępu do swojego łóżka, ponieważ poczuje się odrzucony. Najlepszym pomysłem jest stopniowe przyzwyczajanie dziecka do własnego łóżka i pokoju. Wieczorem posiedź na łóżku malucha, aż zaśnie. Po kilku dniach możesz usiąść na krześle, które po kilku kolejnych dniach możesz stopniowo odsuwać od łóżka. Niektórzy rodzice decydują się na ustawienie małego materaca obok swojego łóżka, na którym może położyć się dziecko, jeśli przyjdzie w nocy do sypialni rodziców. W ten sposób maluch nie budzi ich, przychodząc w nocy i może przespać się w pobliżu rodziców. Inni rodzice umawiają się z dzieckiem, że w nocy może przyjść na 15 minut do ich sypialni, ale później ma wrócić do swojego pokoju. Zdania na temat skuteczności tej ostatniej metody są jednak podzielone – wielu rodziców czuje bowiem instynktowny opór przed wydzielaniem dziecku czasu, jaki może z nimi spędzić z zegarkiem w ręku.

Jak nauczyć dziecko spania we własnym łóżku?

Dziecko śpiące u rodziców

Dziecko powinno uzyskać od ciebie jasny przekaz: spanie we własnym łóżku przez całą noc to świetna zabawa. Jednocześnie staraj się nie wprowadzać zmian...

Specjaliści podkreślają, jak ważna jest konsekwencja. Jeśli chcesz oduczyć malucha nocnego przychodzenia do twojego łóżka, za każdym razem powinnaś odprowadzić go do jego pokoju, nawet w środku nocy. Czasami dzieci mają złe sny lub gorsze samopoczucie – wówczas koniecznie poświęć im więcej czasu i uwagi. Twoja obecność zwykle wystarczy, by uspokoić malucha, dlatego połóż go do jego własnego łóżka i posiedź z nim, aż zaśnie. Jeżeli dziecko nie będzie mogło zasnąć, naucz je, jak radzić sobie samemu. Niech maluch zamknie oczy i pomyśli o czymś, co sprawia mu przyjemność, na przykład o zabawie z najlepszym kolegą lub o zbliżających się urodzinach. Możesz także spróbować nagradzać dziecko, jeśli prześpi całą noc w swoim pokoju. Ustalcie system nagród – na przykład za każdą noc może dostawać naklejkę, a kiedy uzbiera określoną wcześniej ilość, wymienisz naklejki na zabawkę.

Pediatrzy podkreślają, że dla dziecka spanie z rodzicami jest bardzo korzystne, ponieważ maluch czuje się wówczas bezpiecznie, a bliskość wpływa pozytywnie na jego rozwój. Jeżeli jednak twoje dziecko chodzi już do przedszkola, a jego nocne wizyty zaczęły ci przeszkadzać, spróbuj nauczyć go spania we własnym pokoju. Aby dziecko dobrze zniosło zmiany w nocnym trybie życia, musi wiedzieć, że w każdej chwili może do ciebie przyjść i nie zostanie odtrącone. Jednocześnie musi nauczyć się, że za każdym razem odprowadzisz je do jego własnego pokoju, a jeśli będzie chciało, posiedzisz z nim, dopóki nie zaśnie.

Komentarze (8)
~abc
~abc ponad rok temu

a my nie walczymy.. młody śpi z nami cały czas.. zdarza się, że zasypia w swoim łóżku i w swoim pokoju ale chyba i tak najmilej jest nam kiedy wszyscy śpimy razem w jednym łóżku.. przyjdzie taki czas kiedy nie będzie chciał się tulić do nas w nocy.. teraz korzystamy, póki jeszcze chce..

Odpowiedz
~Kasia
~Kasia ponad rok temu

My walczymy drugi tydzień, konsekwentnie. Butelka, czytanie 15 min i wyjście z pokoju dziecka. Histeria jak była tak jest. Czasami dłuzej, czasami krócej. Nie ma reguły, że "im dalej w las tym lepiej". A po tych wieczornych wojnach na odprowadzanie w nocy nie mam już siły i od 2-3 spimy razem. Czy to się zmieni?

Odpowiedz
~Martyna
~Martyna ponad rok temu

Nie zgadzam się. Moja córka ma prawie 2 lata.Z jakiegoś powodu uwielbiają zasypiac w wózku! Bardzo mnie to martwiło.Postanowiłam po prostu położyć ja po kąpieli pewnego wieczoru w jej łóżeczku. Przez dwa wieczory,krzyk i histeria niesamowita(pomimo,że byłam obok niej ,dopóki nie zasnela) Trzeci wieczór zlecił już na kręceniu się,ale nie było ani jednej łzy! !!Mała już wiedziała,że to jej miejsce do spania i nie wygra z mamą. Kolejny wieczór też troszkę wiercenia się ale już mniej.Najgorsze są pierwsze dni.Aby wytrzymać ta histerie i nie dać się przełamać.Robiłam podchody aż 4 razy i za każdym razem mała wygrywała ,bo nie mogłam znieść jej płaczu. Aż w końcu się udało! Życzę wytrwałości. Wiem jak to ciezko

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Sen niemowlęcia
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Sen niemowlęcia
Sen niemowlęcia

Dziecko śpiące u rodziców

Dziecko śpiące u rodziców

Dziecko powinno uzyskać od ciebie jasny przekaz: spanie we własnym łóżku przez całą noc to świetna zabawa. Jednocześnie staraj się nie wprowadzać zmian w zbyt gwałtowny sposób.

Sen niemowlęcia

Śpiące niemowlę

Śpiące niemowlę

Pory i długości drzemek noworodka są nieprzewidywalne, przesypia około 16 godzin w ciągu doby. Maluszek najczęściej zapada w krótkie drzemki przerywane nagłym uczuciem głodu.

Sen niemowlęcia

Sposoby na usypianie dziecka

Sposoby na usypianie dziecka

Uregulowanie czasu położenia się spać i pobudki to podstawa zdrowego snu malucha. Dziecko na tym etapie życia potrzebuje rutyny.

Sen niemowlęcia

Rodzicielstwo bliskości

Rodzicielstwo bliskości

bliskości i dotyku. Uczą się także, że sen jest przyjemnym i bezpiecznym stanem. Wystrzeganie się dziecięcych treserów Płacz dziecka

Sen niemowlęcia

Gdy noworodek mało śpi

Gdy noworodek mało śpi

malec oraz my sami. * Skuteczne sposoby na usypianie małego dziecka * Jak pokonać lęki nocne u dziecka? * Obalamy mity na temat snu niemowlęcia (...) jest przemęczone, mogą być kłopoty z uśpieniem go, a sen noworodka...

Sen niemowlęcia

Znaczenie snu dla rozwoju dziecka

Znaczenie snu dla rozwoju dziecka

Każdy rodzic wie, że dzieci potrzebują snu, by się zregenerować i prawidłowo rozwijać. Okazuje się jednak, że czas spędzony w objęciach Morfeusza ma znaczenie także dla wagi dziecka i zawartości tkanki tłuszczowej w jego ciele.

Sen niemowlęcia

Usypianie dzieci

Usypianie dzieci

Usypianie dziecka nie jest łatwe i wymaga trochę ćwiczeń. Na szczęście, specjaliści opracowali metody kładzenia malucha do łóżka.

Sen niemowlęcia

Zapewnij spokojny i zdrowy sen swojemu dziecku

. Przytulenie przed snem, kąpiel, masażyk i opowiedzenie bajki czy zaśpiewanie kołysanki mogą pomóc dziecku spokojnie zasnąć. Wszystko to pozwoli mu się wyciszyć (...) , ale zdarza się, że później w nocy maluch wierci się, kręci i przebudza....

Sen niemowlęcia

Do kiedy karmić dziecko w nocy?

na to, by ograniczyć ilość nocnych karmień, a potem zaprzestać karmienia o tej porze. Krok 1. Spróbuj podać dziecku większą ilość pokarmu przed snem