Choroby oczu u niemowląt
Wszystkie noworodki mają niebieskie oczy. Tuż po urodzeniu można czasem zaobserwować u nich zaczerwienione białka oczu i opuchnięte powieki. Jest to normalna reakcja na drażniące światło, która pojawia się po kilkumiesięcznym przebywaniu w ciemności, jaka panuje w brzuchu mamy. Na szczęście oczy dziecka przyzwyczajają się do nowego środowiska. Jednak czasem zdarza się, że u niemowlaka można wykryć pewne choroby oczu. Na co zwrócić uwagę, aby wykryć wady wzroku u tak małego dziecka?
1. Oczy niemowlaka
Tuż po urodzinach dzieciom zakrapla się oczy roztworem azotanu srebra, który chroni oczy noworodka przed zakażeniami drobnoustrojami, z którymi maluch styka się, przechodząc przez kanał rodny. U niektórych noworodków związek ten może powodować podrażnienia. Zez u noworodków pojawia się także tuż po narodzeniu. Na ogół wszystkie niepokojące zmiany w oczach zanikają po kilku dniach lub tygodniach i nie trzeba się nimi przejmować.
Tuż po narodzinach i przez pierwszych kilka dni lub tygodni noworodek widzi nieostro. Świat wydaje mu się zamazaną plamą. Z czasem wyraźne wydają się mu obiekty widziane z odległości 20-30 cm. Noworodek rozpoznaje twarz swojej mamy podczas karmienia lub noszenia na rękach. W ciągu kilku pierwszych miesięcy wyostrza się wzrok noworodka.
Jak wykryć choroby oczu u niemowlaka?
- Infekcje oczu – pojawiają się często, zwłaszcza w ciągu pierwszych sześciu tygodni, ponieważ w tym czasie oko nie produkuje jeszcze łez. Łzy w naturalny sposób wypłukują z oka zanieczyszczenia. Kiedy dziecku przytrafi się infekcja oczu, najczęściej pojawia się lekko żółtawa ropna wydzielina. Oczy należy przemywać solą fizjologiczną, a jeśli nie minie po dwóch dniach, należy skontaktować się z pediatrą w celu wykluczenia np. zapalenia spojówek.
- Zapalenie spojówek – jeśli niemowlak często pociera oczy piąstkami, a oczy są mocno zaczerwienione i opuchnięte, to najprawdopodobniej malec cierpi na zapalenie spojówek. Należy od razu zwrócić się do pediatry.
- Wady wzroku – można je wykryć dopiero w późniejszym czasie, w okresie noworodkowym jest to bardzo trudne. Jeśli jednak mamy jakieś wątpliwości, warto wybrać się do okulisty dziecięcego.
2. Zez u niemowląt
Oczy noworodka są bardzo słabe, a mięśnie odpowiedzialne za ruchy gałki ocznej jeszcze nie pracują prawidłowo, dlatego dziecko zezuje, kiedy z zainteresowaniem przygląda się jakiemuś obiektowi. Zez jest w tym przypadku naturalnym i fizjologicznym zjawiskiem. Zez u niemowląt powinien zaniepokoić, jeśli nie zaniknie samoistnie w ciągu pierwszych trzech miesięcy od urodzenia. Mięśnie gałek ocznych niemowlaka wzmacniają się w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia, wtedy widzenie staje się ostre i ruchy gałek ocznych nabierają płynności, jednak jeśli coś nas niepokoi, powinniśmy udać się do specjalisty.
Pielęgnacja oczu niemowlaka nie wymaga szczególnego wysiłku. Wystarczy przecierać oczy gazikiem lub płatkiem kosmetycznym zwilżonym letnią przegotowaną wodą lub roztworem soli fizjologicznej. Przecieranie należy wykonywać jednym ruchem od zewnętrznego kącika oka do wewnętrznego.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.