Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

W jakiej pozycji powinien spać noworodek?

Avatar placeholder
21.05.2020 10:06
W jakiej pozycji powinien spać noworodek
W jakiej pozycji powinien spać noworodek (Zdjęcie autorstwa Jason Pratt / CC BY 2.0)

Zdrowy sen naszego dziecka w dużej mierze zależy od pozycji, w jakiej ułożyliśmy malucha. Tak samo jak osoby dorosłe, noworodki mogą mieć swoje preferencje względem pozycji do spania. Jednakże niektóre ułożenia dziecka mogą być dla niego niebezpieczne, gdyż utrudniają oddychanie i mogą grozić nawet uduszeniem. Często młodzi rodzice zastanawiają się, w jakiej pozycji powinien spać noworodek. W tym artykule powinni znaleźć odpowiedź.

spis treści

1. Sen noworodka

Amerykańska Akademia Pediatrów udzieliła jasnej odpowiedzi na pytanie, w jakiej pozycji powinien spać noworodek. Brzmi ona: na plecach. Według najnowszych badań, spanie na brzuchu zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Śmierć łóżeczkowa często występuje bez wyraźnej przyczyny i zdarza się, że nie można jej w żaden sposób zapobiec. Układanie dziecka na plecach może jednak zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia.

Podczas snu nic nie powinno blokować oddechu dziecka. Noworodka należy ułożyć na sztywnym materacu. W łóżeczku nie powinno być żadnych poduszek ani pluszaków. Dziecko nie powinno też spać ze smoczkiem w buzi, gdyż może on zablokować drogi oddechowe. Jeśli dziecko jest wcześniakiem, jego układ oddechowy może nie być całkowicie dojrzały. Z tego względu można ułatwić dziecku oddychanie, układając poduszkę pod materacem tak, aby główka była nieco uniesiona. To samo rozwiązanie można zastosować, gdy dziecko ma katar.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

To musisz wiedzieć

Pamiętajmy także, aby zbytnio nie owijać dziecka kocykiem, gdyż noworodek, poruszając się we śnie, może sobie okryć nim buzię, a w rezultacie się nim udusić. Podczas snu maluch może przekręcić się na brzuszek. Aby tego uniknąć, można go obłożyć poduszkami, jednak tylko jeśli zasugeruje to pediatra. Niezwykle ważne jest także odpowiednie dobranie łóżeczka. Szczebelki barierek powinny być blisko siebie, tak aby nie było zagrożenia, że dziecko włoży między nie główkę. Ważne jest także, aby dziecko nie wypadło z kołyski lub łóżeczka, w którym śpi. Dlatego też po ułożeniu dziecka do spania warto upewnić się, że barierki łóżeczka są zabezpieczone.

2. Usypianie noworodka

Zdrowie dziecka w dużej mierze zależy od zdrowego snu. Przed snem powinno się przewinąć noworodka, a jego ubranka do spania powinny były suche i wygodne. Najlepsza temperatura powietrza w pokoju, w którym ma spać noworodek, wynosi około 20 stopni Celsjusza. W pokoju nie powinno być duszno. Powietrze powinno być czyste i jeśli rodzice palą papierosy – pozbawione dymu tytoniowego.

Jak dbać o skórę niemowląt?
Jak dbać o skórę niemowląt? [9 zdjęć]

Małe dzieci nie mają idealnej skóry. U noworodków i niemowląt dość powszechne są różnego rodzaju zmiany

zobacz galerię

Wiele dzieci lubi zasypiać przy łagodnych odgłosach z otoczenia. Śpiewanie dziecku kołysanki może przyspieszyć zaśnięcie malca. Czasami wystarczy, że mama cicho pomówi do dziecka, pogłaszcze je po buzi, a ono już z powrotem zasypia. Jeśli maluch w czasie snu wkłada rączki do buzi, prawdopodobnie jest głodny. Noworodki przesypiają większą część dnia i nocy. To ważny okres w rozwoju dziecka. Prawidłowy sen umożliwia właściwe wzrastanie dziecka.

W jakiej pozycji powinien spać noworodek, aby zmniejszyć ryzyko śmierci łóżeczkowej? Według amerykańskich pediatrów jest to pozycja na pleckach. Jeśli jednak mimo wszystko martwisz się o swoje śpiące dziecko, monitory oddechu mogą cię uspokoić.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze