Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej

Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS – ang. sudden infant death syndrome) to śmierć nieoczekiwana i nieprzewidywalna u dziecka, które do tej pory było całkowicie zdrowe. Ten nagły zgon dzieci nadal budzi wiele kontrowersji, jego przyczyny nie są znane. Dziecko nie wykazuje żadnych symptomów chorobowych, a zgon następuje w całkowicie niejasny i szokujący bliskich sposób. Co wiadomo na temat nagłej śmierci łóżeczkowej?

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Śmierć łóżeczkowa niemowląt

Naukowcom udało się opracować pewne fakty na temat nagłego zgonu niemowlaków. Śmierć łóżeczkowa występuje najczęściej między pierwszym a szóstym miesiącem życia. Szczyt występowania śmierci łóżeczkowej przypada na koniec drugiego miesiąca. Dzieci umierają prawie w 95% przypadków podczas snu. Ten rodzaj zgonu dotyczy częściej chłopców i pojawia się w chłodnej porze roku. SIDS występuje na całym świecie, jednak przeważają doniesienia z krajów zachodnich.

Prawdopodobne przyczyny SIDS

 • Bezdech u dzieci. Zanim niemowlę skończy pierwszy rok życia, zdarza się, że cierpi na groźne zaburzenia oddechu lub całkowity bezdech senny. Zwłaszcza wcześniaki są narażone na bezdech, co może być spowodowane tym, że nie wykształcił się u nich prawidłowy mechanizm oddychania. Gdy bezdech występuje bez przyczyny i trwa dłużej niż dwadzieścia sekund, to jest to śmierć łóżeczkowa.
 • Niedobór serotoniny, czyli neuroprzekaźnika potrzebnego do przekazywania impulsów nerwowych w korze mózgowej.
 • Uwarunkowania genetyczne – jeśli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej pojawił się w rodzinie, wzrasta ryzyko tego rodzaju zgonu.
 • Uszkodzenie pnia mózgu – organizm nie rozpoznaje, że brakuje mu tlenu.
 • Spadek ciśnienia krwi – u każdego noworodka podczas snu ciśnienie obniża się, czasem jednak organizm nie reaguje na jego krytyczny spadek.
 • Ucisk tętnicy szyjnej – jeśli dziecko śpi na brzuszku, to przy podnoszeniu główki może dojść do odcięcia dopływu krwi do mózgu.

Grupy ryzyka SIDS

Matka może mieć wpływ na zagrożenie śmiercią łóżeczkową, jeśli:

 • to jest jej trzecia ciąża w krótkich odstępach czasu,
 • ma mniej niż 19 lat,
 • kilkakrotnie poroniła naturalnie lub sztucznie,
 • występowały powikłania w czasie ciąży,
 • jest uzależniona od alkoholu, narkotyków, nikotyny.

Czynniki ze strony dziecka:

 • waga po urodzeniu poniżej 2500 g,
 • niska punktacja APGAR (poniżej 6 punktów),
 • przedwczesne odpłynięcie płynu owodniowego,
 • zaburzenia oddychania po urodzeniu,
 • napady bezdechu i sinicy w wywiadzie,
 • infekcje dróg oddechowych w okresie niemowlęcym.

Można zmniejszyć ryzyko śmierci łóżeczkowej. Należy zadbać o to, aby niemowlę nie było biernym palaczem, miało odpowiedni, nie za miękki materac, spało na pleckach, by w jego łóżeczku nie było zabawek, poduszek ani pieluszek. Zamiast kołderki, lepiej używać śpiworków. W pierwszych miesiącach życia dziecka najlepiej ustawić łóżeczko w taki sposób, by mieć malucha stale na oku. Poza tym, prześcieradło warto podłożyć pod spód materaca w łóżeczku, by dziecko nie mogło nim się zakryć. Jak podają statystyki, w Polsce rokrocznie z powodu nagłej śmierci łóżeczkowej umiera około 180 dzieci.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Sen niemowlęcia
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Sen niemowlęcia
Sen niemowlęcia

Dziecko śpiące u rodziców

Dziecko śpiące u rodziców

Dziecko powinno uzyskać od ciebie jasny przekaz: spanie we własnym łóżku przez całą noc to świetna zabawa. Jednocześnie staraj się nie wprowadzać zmian w zbyt gwałtowny sposób.

Sen niemowlęcia

Śpiące niemowlę

Śpiące niemowlę

Pory i długości drzemek noworodka są nieprzewidywalne, przesypia około 16 godzin w ciągu doby. Maluszek najczęściej zapada w krótkie drzemki przerywane nagłym uczuciem głodu.

Sen niemowlęcia

Sposoby na usypianie dziecka

Sposoby na usypianie dziecka

Uregulowanie czasu położenia się spać i pobudki to podstawa zdrowego snu malucha. Dziecko na tym etapie życia potrzebuje rutyny.

Sen niemowlęcia

Rodzicielstwo bliskości

Rodzicielstwo bliskości

bliskości i dotyku. Uczą się także, że sen jest przyjemnym i bezpiecznym stanem. Wystrzeganie się dziecięcych treserów Płacz dziecka

Sen niemowlęcia

Gdy noworodek mało śpi

Gdy noworodek mało śpi

malec oraz my sami. * Skuteczne sposoby na usypianie małego dziecka * Jak pokonać lęki nocne u dziecka? * Obalamy mity na temat snu niemowlęcia (...) jest przemęczone, mogą być kłopoty z uśpieniem go, a sen noworodka...

Sen niemowlęcia

Zapewnij spokojny i zdrowy sen swojemu dziecku

. Przytulenie przed snem, kąpiel, masażyk i opowiedzenie bajki czy zaśpiewanie kołysanki mogą pomóc dziecku spokojnie zasnąć. Wszystko to pozwoli mu się wyciszyć (...) , ale zdarza się, że później w nocy maluch wierci się, kręci i przebudza....

Sen niemowlęcia

Do kiedy karmić dziecko w nocy?

na to, by ograniczyć ilość nocnych karmień, a potem zaprzestać karmienia o tej porze. Krok 1. Spróbuj podać dziecku większą ilość pokarmu przed snem

Sen niemowlęcia

Ile powinien spać niemowlak?

Ile powinien spać niemowlak?

albo czemu budzi się z płaczem w nocy. Sen jest niezwykle istotny dla prawidłowego rozwoju bobasa. Różnice w zapotrzebowaniu na sen zależą od genów (...) * Jak pokonać lęki nocne u dziecka? * Obalamy mity na temat...

Sen niemowlęcia

Problemy ze snem u niemowląt

Problemy ze snem u niemowląt to dokuczliwa przypadłość, która odbija się zwłaszcza na rodzicach. Kiedy niemowlę nie chce spać, jego mama i tato (...) różne frustracje, problemy z koncentracją, kłótnie domowe i ogólne rozdrażnienie. Kłopoty...