Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej - prawdopodobne przyczyny, grupy ryzyka
Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS – ang. sudden infant death syndrome) to śmierć nieoczekiwana i nieprzewidywalna u dziecka, które do tej pory było całkowicie zdrowe. Ten nagły zgon dzieci nadal budzi wiele kontrowersji, jego przyczyny nie są znane. Dziecko nie wykazuje żadnych symptomów chorobowych, a zgon następuje w całkowicie niejasny i szokujący bliskich sposób. Co wiadomo na temat nagłej śmierci łóżeczkowej?
To musisz wiedzieć
1. Śmierć łóżeczkowa niemowląt
Naukowcom udało się opracować pewne fakty na temat nagłego zgonu niemowlaków. Śmierć łóżeczkowa występuje najczęściej między pierwszym a szóstym miesiącem życia. Szczyt występowania śmierci łóżeczkowej przypada na koniec drugiego miesiąca. Dzieci umierają prawie w 95% przypadków podczas snu. Ten rodzaj zgonu dotyczy częściej chłopców i pojawia się w chłodnej porze roku. SIDS występuje na całym świecie, jednak przeważają doniesienia z krajów zachodnich.
2. Prawdopodobne przyczyny SIDS
- Bezdech u dzieci. Zanim niemowlę skończy pierwszy rok życia, zdarza się, że cierpi na groźne zaburzenia oddechu lub całkowity bezdech senny. Zwłaszcza wcześniaki są narażone na bezdech, co może być spowodowane tym, że nie wykształcił się u nich prawidłowy mechanizm oddychania. Gdy bezdech występuje bez przyczyny i trwa dłużej niż dwadzieścia sekund, to jest to śmierć łóżeczkowa.
- Niedobór serotoniny, czyli neuroprzekaźnika potrzebnego do przekazywania impulsów nerwowych w korze mózgowej.
- Uwarunkowania genetyczne – jeśli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej pojawił się w rodzinie, wzrasta ryzyko tego rodzaju zgonu.
- Uszkodzenie pnia mózgu – organizm nie rozpoznaje, że brakuje mu tlenu.
- Spadek ciśnienia krwi – u każdego noworodka podczas snu ciśnienie obniża się, czasem jednak organizm nie reaguje na jego krytyczny spadek.
- Ucisk tętnicy szyjnej – jeśli dziecko śpi na brzuszku, to przy podnoszeniu główki może dojść do odcięcia dopływu krwi do mózgu.
3. Grupy ryzyka SIDS
Matka może mieć wpływ na zagrożenie śmiercią łóżeczkową, jeśli:
- to jest jej trzecia ciąża w krótkich odstępach czasu,
- ma mniej niż 19 lat,
- kilkakrotnie poroniła naturalnie lub sztucznie,
- występowały powikłania w czasie ciąży,
- jest uzależniona od alkoholu, narkotyków, nikotyny.
Czynniki ze strony dziecka:
- waga po urodzeniu poniżej 2500 g,
- niska punktacja APGAR (poniżej 6 punktów),
- przedwczesne odpłynięcie płynu owodniowego,
- zaburzenia oddychania po urodzeniu,
- napady bezdechu i sinicy w wywiadzie,
- infekcje dróg oddechowych w okresie niemowlęcym.
Można zmniejszyć ryzyko śmierci łóżeczkowej. Należy zadbać o to, aby niemowlę nie było biernym palaczem, miało odpowiedni, nie za miękki materac, spało na pleckach, by w jego łóżeczku nie było zabawek, poduszek ani pieluszek. Zamiast kołderki, lepiej używać śpiworków. W pierwszych miesiącach życia dziecka najlepiej ustawić łóżeczko w taki sposób, by mieć malucha stale na oku. Poza tym, prześcieradło warto podłożyć pod spód materaca w łóżeczku, by dziecko nie mogło nim się zakryć. Jak podają statystyki, w Polsce rokrocznie z powodu nagłej śmierci łóżeczkowej umiera około 180 dzieci.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.