Niemowlę (1-12 miesięcy)

Wychowanie dziecka od pierwszych dni pobytu w domu wymaga od rodziców zaangażowania i siły. Niemowlę wymaga stałej opieki, również w nocy. Z początku problemem może się wydawać kąpanie, karmienie i przewijanie dziecka, jednak z czasem we wszystkim nabiera się wprawy. Kobieta może wybrać karmienie piersią albo modyfikowanymi mieszankami mlecznymi. Karmienie naturalne jest dla niemowlaka zdecydowanie lepsze, ponieważ dostarcza mu potrzebnych do obrony przed ewentualnymi chorobami przeciwciał. W pierwszym miesiącu życia dziecka należy je także zgłosić na pierwsze szczepienia ochronne.

Rozwój dziecka zależy przede wszystkim od atmosfery, jaka panuje w domu i relacji między małżonkami. Partnerzy powinni się wspierać w trudach rodzicielstwa. Dobrze, jeśli mężczyzna angażuje się w wychowanie dziecka – przewija je, kąpie, pomaga małżonce w przygotowywaniu posiłków, wstaje do dziecka nocą. Kobieta wie wówczas, że nie jest w tym wszystkim osamotniona, że ma wsparcie i może liczyć na pomoc najbliższych. Zresztą, w pierwszych tygodniach po porodzie młoda mama jest jeszcze zmęczona i potrzebuje czasu na powrót do sił. Pomoc przy dziecku jest wtedy jak najbardziej konieczna.

Pielęgnacja i wychowanie dziecka to wielka odpowiedzialność, ale sprawiająca ogrom satysfakcji. Co robić, gdy na główce pojawi się ciemieniucha? Jak sprawić, by maluch przesypiał noc? Dlaczego dziecko nie chce jeść? Jak poznać, że niemowlę ma kolkę? Czy maluch nie za późno zaczyna raczkować? To tylko kilka z pytań, które zadają sobie młode mamy. Wspólne kąpiele, rozszerzanie diety malca, próbowanie nowych dań, stawianie pierwszych kroków, wyrzynanie się ząbków, wypowiadanie pierwszych słów i nauka mowy to tylko nieliczne z momentów w życiu młodych rodziców, które wywołują wzruszenie i uśmiech na twarzy.

zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Niemowlę (1-12 miesięcy)
najnowsze pytania

Artykuły Niemowlę (1-12 miesięcy)
Rozszerzanie diety

Dieta maluszka

Dieta maluszka

Dietetycy zalecają, aby pierwszym pokarmem stałym dla malucha była papka jarzynowa, np. z marchewki i selera.

Rozwój niemowlęcia

Gniew

Gniew

Większości rodziców zdarza się wpaść w gniew w obecności dzieci. Za każdym razem gniew rodzica jest dla dziecka trudnym doświadczeniem.

Waga niemowlęcia

Ważenie noworodka

Ważenie noworodka

Prawidłową wagę noworodka odczytuje się za pomocą specjalnej siatki centylowej.

Pielęgnacja niemowlęcia

Smoczek dla dzieci

Smoczek dla dzieci

Wiele mam zastanawia się czy dać dziecku smoczek?

Rozszerzanie diety

Napoje dla dzieci

Napoje dla dzieci

Czy dziecko może pić napoje energetyzujące lub napoje dla sportowców?

Sen niemowlęcia

Usypianie dzieci

Usypianie dzieci

Usypianie dziecka nie jest łatwe i wymaga trochę ćwiczeń. Na szczęście, specjaliści opracowali metody kładzenia malucha do łóżka.

Rozwój niemowlęcia

Współodczuwanie u dziecka

Współodczuwanie u dziecka

Niemowlęta nie rozumieją słów rodziców, ale są niezwykle wrażliwe na ich nastrój i emocje.

Karmienie piersią

Karmienie piersią - zdjęcia

Karmienie piersią - zdjęcia

Symbol karmienia piersią. Karmienie piersią zawiązuje między matką i dzieckiem nierozerwalną więź.

Niemowlę (1-12 miesięcy)

#dziejesienazywo: Karmienie piersią - fakty i mity

Naturalne karmienie dziecka rodzi wiele pytań u kobiet. Mamy zastanawiają się, jak długo należy karmić, co wpływa na zahamowanie laktacji, jakie naturalne środki pomagają przy problemach z karmieniem. Wskazówki, które można uzyskać od rodziny bądź znaleźć...

Sen niemowlęcia

Śpiące niemowlę

Śpiące niemowlę

Pory i długości drzemek noworodka są nieprzewidywalne, przesypia około 16 godzin w ciągu doby. Maluszek najczęściej zapada w krótkie drzemki przerywane nagłym uczuciem głodu.