Trwa ładowanie...

Niemowlę

Niemowlę (1-12 miesięcy)

Wychowanie dziecka od pierwszych dni pobytu w domu wymaga od rodziców zaangażowania i siły. Niemowlę wymaga stałej opieki, również w nocy. Z początku problemem może się wydawać kąpanie, karmienie i przewijanie dziecka, jednak z czasem we wszystkim nabiera się wprawy. Kobieta może wybrać karmienie piersią albo modyfikowanymi mieszankami mlecznymi. Karmienie naturalne jest dla niemowlaka zdecydowanie lepsze, ponieważ dostarcza mu potrzebnych do obrony przed ewentualnymi chorobami przeciwciał. W pierwszym miesiącu życia dziecka należy je także zgłosić na pierwsze szczepienia ochronne.

Rozwój dziecka zależy przede wszystkim od atmosfery, jaka panuje w domu i relacji między małżonkami. Partnerzy powinni się wspierać w trudach rodzicielstwa. Dobrze, jeśli mężczyzna angażuje się w wychowanie dziecka – przewija je, kąpie, pomaga małżonce w przygotowywaniu posiłków, wstaje do dziecka nocą. Kobieta wie wówczas, że nie jest w tym wszystkim osamotniona, że ma wsparcie i może liczyć na pomoc najbliższych. Zresztą, w pierwszych tygodniach po porodzie młoda mama jest jeszcze zmęczona i potrzebuje czasu na powrót do sił. Pomoc przy dziecku jest wtedy jak najbardziej konieczna.

Pielęgnacja i wychowanie dziecka to wielka odpowiedzialność, ale sprawiająca ogrom satysfakcji. Co robić, gdy na główce pojawi się ciemieniucha? Jak sprawić, by maluch przesypiał noc? Dlaczego dziecko nie chce jeść? Jak poznać, że niemowlę ma kolkę? Czy maluch nie za późno zaczyna raczkować? To tylko kilka z pytań, które zadają sobie młode mamy. Wspólne kąpiele, rozszerzanie diety malca, próbowanie nowych dań, stawianie pierwszych kroków, wyrzynanie się ząbków, wypowiadanie pierwszych słów i nauka mowy to tylko nieliczne z momentów w życiu młodych rodziców, które wywołują wzruszenie i uśmiech na twarzy.