Trwa ładowanie...

Pielęgnacja skóry niemowląt

Avatar placeholder
04.07.2020 22:47

Pielęgnacja skóry niemowląt to ważna czynność. Skóra dziecka jest w tym czasie jednym z ważniejszych narządów zmysłu. Niemowlak przez skórę odbiera bodźce zewnętrzne i poznaje świat. Jego delikatna skóra jest bardzo wrażliwa. Maluch, czując dotyk, może się uspokoić i poczuć bezpieczny. Rodzice powinni wiedzieć, jakie kosmetyki dla noworodka wybierać i który krem ochronny dla niemowląt. To pomoże im zadbać o wrażliwą skórę ich pociechy. Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry niemowląt?

1. Jak pielęgnować skórę niemowlaka?

 • Kosmetyki dla noworodka i niemowlęcia – używaj tylko tego typu kosmetyków.
 • Krem ochronny dla niemowląt – nie należy przesadzać z użyciem kremu. Kremy zatykają pory i skóra nie oddycha.
 • Jakie kosmetyki dla noworodka? Krem, mleczko, oliwka, puder. Jednak nie wszystko naraz. Pył z pudru w połączeniu z kremem, oliwką lub mleczkiem zbija się w drażniące wałeczki.
 • Pielęgnacja skóry niemowląt opiera się na kąpielach wykonywanych dwa lub trzy razy w tygodniu. Dzięki temu, nie zostanie uszkodzona naturalna warstwa ochronna skóry niemowlaka. W dni, w które nie kąpiesz malucha, używaj chusteczek pielęgnacyjnych.
 • Kosmetyki dla noworodka do kąpieli to łagodny szampon. Poza tym, robiąc wyprawkę dla dziecka, warto pamiętać o olejku dodawanym do kąpieli.
 • Pielęgnacja skóry wrażliwej musi szczególnie uwzględniać pupę dziecka. Żeby nie doszło do odparzeń, stosuj krem ochronny dla niemowląt.
 • Zimą przydadzą ci się specjalne kosmetyki dla noworodka. Uszy, nosek i twarz dziecka możesz posmarować tłustym kremem. Latem korzystaj z kosmetyków, które chronią przed promieniami UV.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

2. Skóra niemowląt

Dlaczego pielęgnacja skóry niemowląt jest taka ważna? Dziecko nie ma jeszcze tak rozwiniętej budowy skóry jak dorosły. Po pierwsze, u malucha powierzchnia skóry jest zdecydowanie mniejsza. Po drugie, jego delikatna skóra jest bardziej sucha i wrażliwa. Po trzecie, jest znacznie cieńsza niż skóra dorosłego człowieka. Pielęgnacja skóry dziecka jest tak ważna ze względu na jej niedojrzałość. Kosmetyki dla noworodka nie powinny mieć w swoim składzie czynników drażniących. Krem ochronny dla niemowląt musi odpowiednio natłuszczać i nawilżać. Pielęgnacja skóry wrażliwej powinna przeciwdziałać wszelkim odparzeniom.

Na odparzenia najlepiej stosować specjalny krem ochronny zakupiony w aptece. Kosmetyki dermatologiczne, mające atesty zdrowotne, są o wiele bezpieczniejsze w użyciu niż kosmetyki dostępne w supermarketach czy drogeriach. Jeśli twoje dziecko ma szczególnie wrażliwą skórę, warto zaopatrywać się w środki pielęgnacyjne dla niemowląt tylko w sprawdzonych miejscach. Aby przeciwdziałać odparzeniom pieluszkowym, należy też wystawiać pupę dziecka na działanie świeżego powietrza – niech maluch poleży choć przez chwilę na golasa na plecach. Rozwój bakterii jest tym większy, im mniejszy dostęp tlenu.

Niemowlę w pierwszych miesiącach życia powinno być szczególnie objęte opieką. Dbałości w pielęgnacji potrzebuje skóra główki dziecka. Zrastające się ciemiączko czasami sprawia problemy. Tzw. ciemieniucha czasami nie daje się rozczesać, na główce tworzą się twarde, zasklepiałe skorupy, które koniecznie trzeba natłuszczać oliwką dla dzieci, najlepiej po kąpieli. Kiedy ciemieniucha trochę namięknie, łatwiej jest ją usunąć, wyczesać z włosków szczoteczką z miękkim włosiem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Pierwsza kąpiel niemowlaka
Pielęgnacja skóry niemowląt
Pielęgnacja skóry niemowląt (Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza