Nie podawaj dziecku soli!

Sól, zwana też przez niektórych „białą śmiercią”, jest w tej chwili sporym problemem w cywilizowanych społeczeństwach. Zjadamy jej po prostu zdecydowanie za dużo w stosunku do faktycznych potrzeb naszego organizmu. Co gorsze, takie same nawyki żywieniowe przekazujemy dzieciom, które w przyszłości będą powielać nasze błędy. Nikt jednak nie podejrzewał, że nadmiar soli w diecie dotyczy nawet... niemowląt!

Za dużo soli w diecie dziecka!

Badania na ten temat przeprowadzono co prawda w Wielkiej Brytanii, ale bądźmy szczerzy: nasze lokalne nawyki żywieniowe wcale nie są lepsze. Warto więc zainteresować się efektami pracy angielskich specjalistów – zwłaszcza że od wniosków, jakie z nich płyną, może zależeć zdrowa przyszłość naszych dzieci.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Naukowcy z University of Bristol wykonali bardzo interesującą analizę dotyczącą prawie 1200 dzieci urodzonych w latach 90. Rodziców pytano między innymi o to, jaką dietę stosowali w pierwszym roku życia swoich pociech, kiedy wprowadzono pierwsze stałe pokarmy oraz jakie konkretnie produkty spożywcze i dania maluchy wówczas jadły.

Sól w diecie dziecka

Produkty stałe podawane dzieciom zawierają tyle samo soli co pożywienie dla dorosłych. Duże stężenie soli w diecie niemowląt prowadzi do rozwoju wielu...

Sól a organizm dziecka

Produkty przeznaczone dla niemowląt powinny być specjalnie przygotowane – tak, aby dostarczyć odpowiednie ilości wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jest to bardzo ważne, ponieważ w pierwszym roku życia dziecka nadal trwa intensywny rozwój organizmu i kształtowanie się zachodzących w nim procesów – od tego, czy przebiegnie to sprawnie, zależy późniejsze zdrowie malucha.

Tymczasem aż 70% angielskich dzieci spożywa już w wieku 8 miesięcy dwukrotnie więcej soli niż zalecają lekarze i dietetycy. Może to powodować uszkodzenia rozwijających się jeszcze nerek, a w późniejszym okresie utrwalić nieprawidłowe nawyki – i w efekcie znacznie zwiększać ryzyko między innymi chorób serca, nadciśnienia tętniczego czy też niewydolności nerek.

Skąd tyle soli w diecie niemowląt?

Badane dzieci już w wieku około 3-4 miesięcy dostawały pierwsze stałe pokarmy. Zazwyczaj były one podobne do tych, które jedzą ich rodzice, tylko oczywiście odpowiednio przygotowane. Były to więc produkty drożdżowe, różnego rodzaju sosy czy zupy z przemielonymi warzywami. Wszystko, niestety, doprawione tak samo jak dla dorosłych – a więc z dużą ilością soli.

Drugim istotnym czynnikiem zwiększającym spożycie soli było stosowanie, wbrew zaleceniom, mleka krowiego jako uzupełnienie diety. Zawiera ono prawie czterokrotnie więcej chlorku sodu niż mleko matki, toteż jeśli dziecko spożywa podobne jego ilości, już samo to wystarcza całkowicie do przekroczenia dziennej dawki.

Smacznie, zdrowo i bez soli

Naukowcy wskazują, że skoro prawie trzy czwarte soli w diecie pochodzi z przetworzonych produktów kierowanych do osób dorosłych, jedyną szansą jest współpraca przemysłu spożywczego. Jeśli firmy produkcyjne zmniejszą ogólną zawartość chlorku sodu w wypuszczanej na rynek żywności, automatycznie spadnie też jego spożycie wśród dzieci, także tych najmłodszych. Rodzice ze swojej strony mogą zrobić znacznie więcej: od niemowlęctwa utrwalać u malucha prawidłowe nawyki.

Nie jest prawdą, że niesolone potrawy są mniej smaczne. Takie wrażenie jest wywołane po prostu naszymi przyzwyczajeniami, wyniesionymi zwykle już z domu rodzinnego. Osoby, które z przyczyn zdrowotnych – na przykład z polecenia kardiologa – przeszły na dietę niskosodową, w absolutnej większości twierdzą, że szybko się do niej przyzwyczaiły. Już po kilku tygodniach ze zdziwieniem zauważają, że „normalne” potrawy wydają im się zdecydowanie zbyt słone.

Ewelina Kira Czarczyńska, ponad rok temu

Karmienie niemowlęcia

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Karmienie niemowlęcia
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Karmienie niemowlęcia
Karmienie niemowlęcia

Sól w diecie dziecka

Sól w diecie dziecka

Produkty stałe podawane dzieciom zawierają tyle samo soli co pożywienie dla dorosłych. Duże stężenie soli w diecie niemowląt prowadzi do rozwoju wielu chorób i przyczynia się do niewydolności nerek.

Karmienie niemowlęcia

Nie pakuj dziecku drugiego śniadania!

Pakując dziecku drugie śniadanie do torby, myślisz, że dbasz w ten sposób o jego zdrowie. Niestety, pakowany pokarm może być niebezpieczny dla dzieci. Według ostatnich badań, umieszczanie jedzenia w różnorodnych opakowaniach niebezpiecznie podnosi jego...

Karmienie niemowlęcia

Karmienie butelką

Karmienie butelką to kolejny krok po karmieniu piersią. Butelka do karmienia to jedno z podstawowych akcesoriów młodej mamy. Istnieje wiele rodzajów (...) butelek, a wśród nich wykonane ze szkła, plastiku,...

Karmienie niemowlęcia

Zadbaj o figurę swojego dziecka!

Jeśli twoje dziecko ma nadwagę, zastanawiasz się pewnie, jak mu pomóc. Wielu rodziców w takiej sytuacji nie robi nic i nie porusza tematu zbędnych kilogramów, mimo iż martwią się o zdrowie dziecka. Jednak specjaliści są zdania, że nie jest to najlepsze...

Karmienie niemowlęcia

Grymaszenie przy jedzeniu

Grymaszenie przy jedzeniu

Jeśli twoje dziecko jest wybredne, a podczas każdego posiłku musisz namawiać je, by przełknęło choćby kilka kęsów, pora posiłków z pewnością nie należy do twoich ulubionych momentów w ciągu dnia.

Karmienie niemowlęcia

Zatwardzenie u dziecka

Zatwardzenie u dziecka

Zatwardzenie u dzieci powoduje uczucie dyskomfortu. Rodzice powinni pomóc dziecku. Najprostszym sposobem leczenia zatwardzeń jest zmiana diety.

Karmienie niemowlęcia

Naucz się karmić dziecko z przyjemnością

Naucz się karmić dziecko z przyjemnością

Posiłki to wyzwanie Każda mama wie, że najbardziej męczącym zajęciem związanym z zajmowaniem się dzieckiem jest karmienie. Wiele mam ma twardy orzech (...) , aby pora karmienia stała się mniej kłopotliwa i bardziej przyjazna...

Karmienie niemowlęcia

Apetyt u dzieci

Wielu rodziców martwi się apetytem u swoich dzieci. Zarówno brak ochoty na jedzenie, jak i nadmierna chęć jedzenia mogą niepokoić, nie chcemy przecież, by nasze dzieci zmagały się z niedożywieniem lub otyłością. Jak uchronić je przed nieprawidłową wagą? Brak...

Karmienie niemowlęcia

Rozszerzanie diety

sposobem na to, by nasza pociecha była zdrowa, jest karmienie niemowlaka mlekiem matki. Należy jednak pamiętać, że w pewnym momencie życia dziecka (...) karmienie piersią nie zaspokoi już jego potrzeb żywieniowych....