Niemowlę nie gaworzy

Gaworzenie niemowląt to powtarzanie dźwięków słyszanych z otoczenia. Jest to pewien etap rozwoju niemowlaka, kiedy dziecko wydaje dźwięki, które sprawiają mu wielką radość. Niemowlęta powtarzają szereg sylab, np. „ma-ma”, „ba-ba”, jednak nie mają one dla nich konkretnego znaczenia. Chcesz nauczyć dziecko mówić? Jak najczęściej z nim rozmawiaj. Jeżeli dziecko nie gaworzy do dziesiątego miesiąca życia, sprawdź dlaczego. Masz wątpliwości – udaj się do lekarza.

Kiedy do logopedy?

Logopeda kojarzy się z kimś, kto koryguje zaburzenia mowy u dzieci i dorosłych. Jednak coraz więcej osób wie, że do logopedy mogą „iść” także noworodki. Już w szpitalu na oddziale noworodkowym maluszek mógł mieć szansę bycia przebadanym przez logopedę. Jeżeli w szpitalu, w którym urodziłaś dziecko, był logopeda, powinien ocenić odruchy z okolicy twarzy, długość wędzidełka podjęzykowego, budowę jamy ustnej. Wczesna interwencja lekarzy zwiększa szansę na prawidłowy rozwój dziecka.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Co może niepokoić rodziców?

 • Gdy dziecko trzyma język na zewnątrz jamy ustnej podczas snu.
 • Gdy niemowlak śpi z otwartą buzią.
 • Gdy oddycha przez usta, co nie sprzyja prawidłowemu kształtowi buzi.
 • Gdy czubek języka niemowlęcia ma kształt serduszka, co może świadczyć o skróconym wędzidełku podjęzykowym.
 • Gdy dziecko ma siedem miesięcy i nie gaworzy.
 • Gdy ma dwa miesiące i nie budzi się przy głośnych dźwiękach (warto obserwować reakcję niemowlaka na dźwięk).

Ucz dziecko mówić

Rozwój dziecka zależy od wielu czynników:

 • funkcjonowania ośrodka układu nerwowego,
 • budowy narządów mowy i słuchu,
 • środowiska, w którym się wychowuje.

Bardzo ważne jest, aby rodzice potrafili zadbać o prawidłowy rozwój mowy dziecka.

Pamiętaj, aby:

 • mówić do dziecka, używając dorosłego języka, gdyż w przeciwnym razie maluch uczy się języka „spieszczonego”,
 • budować proste zdania, prawidłowe pod względem gramatycznym,
 • opisywać czynności, które przy nim wykonujesz: karmienie, mycie,
 • zwracać uwagę, jak dziecko je (siedmiomiesięczny maluch powinien poradzić sobie z ugotowaną marchewką, gryząc ją dziąsłami).

Karmienie piersią a nauka mowy u niemowlaka

Najlepsze dla niemowlęcia jest karmienie piersią. W mleku matki znajdują się substancje niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Mechanizm ssania piersi pozwala prawidłowo rozwijać się mięśniom języka, warg i żuchwy. Jeśli jednak karmienie piersią jest niemożliwe, karmiąc butelką, trzeba zadbać o prawidłowe ułożenie niemowlęcia podczas posiłku w pozycji półpionowej i o odpowiedni smoczek. Karmienia butelką nie można ciągnąć w nieskończoność. Jak najszybciej trzeba zastąpić je kubkiem. Starsze niemowlę, które potrafi gryźć, powinno jak najwięcej mieć ku temu okazji. Warto dawać mu chrupki kukurydziane, skórkę od chleba, kawałek miękkiego jabłka. W ten sposób uczy się gryzienia, żucia i ćwiczy sobie mięśnie odpowiedzialne za artykulację.

Rodzice powinni obserwować dziecko, czy reaguje na dźwięk z otoczenia, ponieważ dobry słuch warunkuje rozwój mowy dziecka. Jeżeli gaworzenie niemowląt nie przebiega prawidłowo, powinnaś jak najwięcej rozmawiać z pociechą, możesz czytać mu bajki oraz dostarczać bodźców dźwiękowych: śpiewać piosenki, słuchać spokojnej muzyki. Gdy dziecko nie mówi, udaj się do logopedy, który może zalecić masaże logopedyczne – wzmocnią mięśnie języka, podniebienia i warg.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rozwój niemowlęcia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Rozwój niemowlęcia
Rozwój niemowlęcia

Aktywność fizyczna dziecka

Aktywność fizyczna dziecka

Dziecko samo nie potrafi rozsądnie rozplanować wolnego czasu, dlatego muszą mu w tym pomóc rodzice. Warto m.in. kontrolować, ile czasu maluch spędza przed telewizorem.

Rozwój niemowlęcia

Gniew

Gniew

Większości rodziców zdarza się wpaść w gniew w obecności dzieci. Za każdym razem gniew rodzica jest dla dziecka trudnym doświadczeniem.

Rozwój niemowlęcia

Młodzi rodzice

Młodzi rodzice

Wszyscy rodzice popełniają błędy. Nic w tym dziwnego - nikt nie jest doskonały. Na błędy szczególnie narażeni są świeżo upieczeni rodzice, którzy nie mają doświadczenia w zajmowaniu się dzieckiem. Nierzadko wpadają oni w panikę w sytuacjach, które doświadczeni...

Rozwój niemowlęcia

Współodczuwanie u dziecka

Współodczuwanie u dziecka

Niemowlęta nie rozumieją słów rodziców, ale są niezwykle wrażliwe na ich nastrój i emocje.

Rozwój niemowlęcia

Pierwsze kroki dziecka

Pierwsze kroki dziecka

Zdarzają się sytuacje, w których dziecko po kilku próbach samodzielnego chodzenia powraca do raczkowania - nie należy się tym martwić, z czasem maluch na pewno powróci do samodzielnych wędrówek.

Rozwój niemowlęcia

Maruda

Maruda

Pediatrzy tłumaczą, że marudzenie u małych dzieci nie jest świadomą strategią maluchów na wyprowadzenie rodzica z równowagi, ale wyuczonym zachowaniem. Zwykle rodzice przyczyniają się do takiego obrotu spraw poprzez ignorowanie dziecka.

Rozwój niemowlęcia

Jak nauczyć dziecko głoskować?

ich. Rodzice i opiekunowie dziecka powinni pamiętać, że to od ich sposobu mówienia zależy rozwój mowy u maleństwa. Jedną z trudniejszych umiejętności (...) i uspokajającą muzykę. Badania udowodniły, że słuchanie muzyki przyśpiesza rozwój...

Rozwój niemowlęcia

Choroby oczu u niemowląt

Wszystkie noworodki mają niebieskie oczy. Tuż po urodzeniu można czasem zaobserwować u nich zaczerwienione białka oczu i opuchnięte powieki. Jest to normalna reakcja na drażniące światło, która pojawia się po kilkumiesięcznym przebywaniu w ciemności,...