Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Niemowlę nie gaworzy

Avatar placeholder
Weronika Buczkowska 19.05.2020 12:29
Niemowlę nie gaworzy
Niemowlę nie gaworzy (Zdjęcie autorstwa Shannon / CC BY-SA 2.0)

Gaworzenie niemowląt to powtarzanie dźwięków słyszanych z otoczenia. Jest to pewien etap rozwoju niemowlaka, kiedy dziecko wydaje dźwięki, które sprawiają mu wielką radość. Niemowlęta powtarzają szereg sylab, np. „ma-ma”, „ba-ba”, jednak nie mają one dla nich konkretnego znaczenia. Chcesz nauczyć dziecko mówić? Jak najczęściej z nim rozmawiaj. Jeżeli dziecko nie gaworzy do dziesiątego miesiąca życia, sprawdź dlaczego. Masz wątpliwości – udaj się do lekarza.

1. Kiedy do logopedy?

Logopeda kojarzy się z kimś, kto koryguje zaburzenia mowy u dzieci i dorosłych. Jednak coraz więcej osób wie, że do logopedy mogą „iść” także noworodki. Już w szpitalu na oddziale noworodkowym maluszek mógł mieć szansę bycia przebadanym przez logopedę. Jeżeli w szpitalu, w którym urodziłaś dziecko, był logopeda, powinien ocenić odruchy z okolicy twarzy, długość wędzidełka podjęzykowego, budowę jamy ustnej. Wczesna interwencja lekarzy zwiększa szansę na prawidłowy rozwój dziecka.

2. Co może niepokoić rodziców?

  • Gdy dziecko trzyma język na zewnątrz jamy ustnej podczas snu.
  • Gdy niemowlak śpi z otwartą buzią.
  • Gdy oddycha przez usta, co nie sprzyja prawidłowemu kształtowi buzi.
  • Gdy czubek języka niemowlęcia ma kształt serduszka, co może świadczyć o skróconym wędzidełku podjęzykowym.
  • Gdy dziecko ma siedem miesięcy i nie gaworzy.
  • Gdy ma dwa miesiące i nie budzi się przy głośnych dźwiękach (warto obserwować reakcję niemowlaka na dźwięk).

3. Ucz dziecko mówić

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Rozwój dziecka zależy od wielu czynników:

  • funkcjonowania ośrodka układu nerwowego,
  • budowy narządów mowy i słuchu,
  • środowiska, w którym się wychowuje.

Bardzo ważne jest, aby rodzice potrafili zadbać o prawidłowy rozwój mowy dziecka.

Pamiętaj, aby:

  • mówić do dziecka, używając dorosłego języka, gdyż w przeciwnym razie maluch uczy się języka „spieszczonego”,
  • budować proste zdania, prawidłowe pod względem gramatycznym,
  • opisywać czynności, które przy nim wykonujesz: karmienie, mycie,
  • zwracać uwagę, jak dziecko je (siedmiomiesięczny maluch powinien poradzić sobie z ugotowaną marchewką, gryząc ją dziąsłami).

4. Karmienie piersią a nauka mowy u niemowlaka

Najlepsze dla niemowlęcia jest karmienie piersią. W mleku matki znajdują się substancje niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Mechanizm ssania piersi pozwala prawidłowo rozwijać się mięśniom języka, warg i żuchwy. Jeśli jednak karmienie piersią jest niemożliwe, karmiąc butelką, trzeba zadbać o prawidłowe ułożenie niemowlęcia podczas posiłku w pozycji półpionowej i o odpowiedni smoczek. Karmienia butelką nie można ciągnąć w nieskończoność. Jak najszybciej trzeba zastąpić je kubkiem. Starsze niemowlę, które potrafi gryźć, powinno jak najwięcej mieć ku temu okazji. Warto dawać mu chrupki kukurydziane, skórkę od chleba, kawałek miękkiego jabłka. W ten sposób uczy się gryzienia, żucia i ćwiczy sobie mięśnie odpowiedzialne za artykulację.

Rodzice powinni obserwować dziecko, czy reaguje na dźwięk z otoczenia, ponieważ dobry słuch warunkuje rozwój mowy dziecka. Jeżeli gaworzenie niemowląt nie przebiega prawidłowo, powinnaś jak najwięcej rozmawiać z pociechą, możesz czytać mu bajki oraz dostarczać bodźców dźwiękowych: śpiewać piosenki, słuchać spokojnej muzyki. Gdy dziecko nie mówi, udaj się do logopedy, który może zalecić masaże logopedyczne – wzmocnią mięśnie języka, podniebienia i warg.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Od kiedy dziecko pamięta?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze