Trwa ładowanie...

Kary za uchylanie się od obowiązkowych szczepień dzieci

Coraz więcej rodziców nie poddaje swoich dzieci obowiązkowym szczepieniom. Sanepid postanowił karać za to grzywnami.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

spis treści

1. Grzywny za nieszczepienie dzieci

Co roku około 3 tys. dzieci nie otrzymuje obowiązkowych szczepień, gdyż ich rodzice są temu przeciwni. Najczęściej swoją decyzję tłumaczą obawami przed skutkami ubocznymi szczepionek. Bardzo często zdarza się, że rodzice winą za chorobę, której objawy pojawiły się po szczepieniach obarczają właśnie podaną szczepionkę. Dzieje się tak nawet mimo tego, że nie ma żadnych medycznych podstaw, które potwierdzałyby związek między szczepionkami a danym schorzeniem. Najczęściej rodzice obawiają się, że po podaniu szczepionki ich dziecko zachoruje na autyzm. Dlatego też składają oni pisemne odmowy poddania dziecka szczepieniom. Decyzją sanepidu wielu z tych rodziców otrzymało grzywny w wysokości od 200 do 5 tys. zł za uchylanie się od obowiązku szczepienia dzieci. Rodzice wnieśli sprawę do sądu, który uchylił decyzję sanepidu. Zdaniem sądu Państwowa Inspekcja Sanitarna nie ma prawa nakładania kary grzywny na rodziców.

2. Konsekwencje uchylania się od obowiązkowych szczepień

Wielu specjalistów uważa, że kara grzywny nie jest dobrym sposobem na zachęcanie rodziców do szczepienia dzieci. Wiadomo jednak, iż coraz większa popularność nieszczepienia zagraża bezpieczeństwu epidemiologicznemu w naszym kraju. To właśnie dzięki szczepionkom udało się wyeliminować takie choroby jak czarna ospa czy polio. Ponadto lekarze podkreślają, że chociaż istnieje ryzyko pewnych skutków ubocznych szczepionek, to jednak zagrożenie związane z powikłaniami chorób zakaźnych jest niewspółmiernie większe. Małe dzieci często bardzo źle przechodzą te choroby i niejednokrotnie z tego powodu wymagają hospitalizacji. Można tego uniknąć szczepiąc maluchy, jednak rodziców powstrzymują przed tym nieuzasadnione obawy i zasłyszane pogłoski na temat zagrożeń związanych ze szczepieniami. Dlatego też specjaliści na pierwszym miejscu stawiają konieczność obalania mitów i informowania rodziców na temat prawdy o szczepieniach.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Konieczność odnawiania niektórych szczepień
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza