Trwa ładowanie...

Niemowlę - pierwsze miesiące, rozwój ruchowy, pierwsze kroki i słowa

Avatar placeholder
05.12.2023 11:55
Niemowlę - pierwsze miesiące, rozwój ruchowy, pierwsze kroki i słowa
Niemowlę - pierwsze miesiące, rozwój ruchowy, pierwsze kroki i słowa (Zdjęcie autorstwa Ben_Kerckx / CC0 1.0)

Rozwój niemowlęcia to proces długotrwały i wymagający nieustannej uwagi ze strony rodziców. Okres niemowlęcy, a więc pierwszych dwanaście miesięcy życia dziecka, to czas wzmożonego wzrostu malca i nabywania przez niego określonych umiejętności, m.in. siadania, raczkowania, mówienia. Prawidłowy rozwój dziecka umożliwi stałe wsparcie ze strony najbliższych.

spis treści

1. Pierwsze miesiące

Kontakt z drugim człowiekiem działa stymulująco na niemowlę, które uczy się rozpoznawać twarze, uśmiechać się, reagować na to, co się do niego mówi. Dzięki temu niemowlę ma szansę na prawidłowy rozwój ruchowy, intelektualny, emocjonalny i społeczny.

Gdy dziecko pojawia się na świecie, jego mózg od pierwszych chwil przetwarza informacje, jakie docierają do niego z otoczenia. Jest to czas pierwszego kontaktu noworodka ze światem. Na początku organizm niemowlęcia musi zaadoptować się do środowiska poza brzuchem mamy. Poszczególne układy i narządy dziecka dopiero uzyskują funkcjonalną i strukturalną dojrzałość.

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"

Noworodek zdobywa nowe umiejętności poznawcze i ruchowe. Jest małym uczniem, ciekawie obserwującym świat, a rodzice – osobami, które mu ów świat pokazują. Świadomy uśmiech dziecka, podnoszenie główki, zmiany pozycji ciała z leżącej na plecach na brzuszek, gruchanie czy gaworzenie niemowlaka są dowodem na to, że rozwój niemowlęcia przebiega prawidłowo.

W pierwszych tygodniach życia niemowlę jest mało aktywne ruchowo. Noworodek przesypia około 20 godzin w ciągu doby. Spokojny sen dziecka gwarantuje harmonijny rozwój układu nerwowego. Dopiero w kolejnych miesiącach życia aktywność ruchowa niemowlęcia wzrasta – maluch nawiązuje kontakt wzrokowy z otoczeniem, zaczyna świadomie sięgać po zabawki. 4-miesięczne dziecko ułożone na brzuchu będzie próbowało przekręcać się na boki.

Domowe sposoby na kolkę
Domowe sposoby na kolkę [7 zdjęć]

Jeśli dziecko jest karmione piersią, bardzo ważna jest dieta matki. Jeśli jesteś taką mamą, unikaj jedzenia

zobacz galerię

Pierwsze pięć miesięcy życia niemowlęcia to również okres adaptacji skóry do otoczenia. Po urodzeniu skóra niemowlęcia jest cienka i skłonna do podrażnień. Może być narażona na przegrzanie, wychłodzenie czy na uszkodzenie mechaniczne. Pełną dojrzałość skóra osiąga dopiero około drugiego roku życia dziecka. Dlatego noworodek wymaga wyjątkowo starannej pielęgnacji, m.in. natłuszczania po każdej kąpieli.

Rozwój dziecka powinien być stymulowany przez rodziców. By uaktywnić wzrok dziecka, można nad łóżeczkiem dla niemowląt zawiesić kolorowe zabawki. By natomiast pobudzać słuch malca, warto z nim słuchać relaksującej muzyki. Ważne są także bodźce dotykowe przekazywane maleństwu podczas karmienia piersią. Mają one korzystny wpływ na rozwój układu nerwowego.

2. Rozwój ruchowy niemowlęcia

Rozwój niemowlęcia między piątym a ósmym miesiącem życia przebiega bardzo intensywnie. Już około piątego miesiąca dziecko zaczyna podnosić się z pozycji leżącej i próbuje samodzielnie siadać. Gdy to się uda, przed malcem otwiera się nowy wielki świat, do tej pory widziany jedynie z boku.

Rozwój ruchowy niemowlęcia w tym okresie jest również największy. Dziecko opanowuje coraz to nowe ruchy, poznaje swoje ciało. Półroczne niemowlę jest aktywne, nieustannie zmienia pozycję ciała, rozciąga się, przekręca, sięga po zabawki. Poprzez proste zabawy z niemowlęciem można stymulować jego rozwój ruchowy. Uśmiech dziecka będzie bezcenną nagrodą dla rodziców.

W okresie niemowlęcym należy zapewnić malcowi dużą swobodę ruchu – zadbać o miękkie, wygodne ubranko i pieluszkę, która nie będzie krępowała małego ciałka. Okres niemowlęcy, w którym maluch zaczyna siadać, a potem raczkować, to czas wielkich odkryć. Mały odkrywca poznaje świat, a zadaniem rodziców jest zapewnienie niemowlęciu jak najlepszych warunków i wygody w jego eksplorowaniu.

3. Pierwsze kroki i słowa niemowlęcia

Od ósmego miesiąca życia rozwój niemowlęcia jeszcze bardziej przybiera na sile niż wcześniej. W tym okresie maluch już samodzielnie siedzi, próbuje też raczkować. Uczy się również przenosić ciężar ciała z przodu do tyłu i z jednej strony na drugą. Mięśnie niemowlęcia wzmacniają się na tyle, by utrzymać kręgosłup w pozycji pionowej. Niemowlę może więc próbować stawiać pierwsze kroki, na początku z pomocą rodziców.

Na tym etapie rozwoju niemowlę zaczyna powoli wkraczać w świat dorosłych. Wypowiada pierwsze słowa, samodzielnie wykonuje wiele czynności do tej pory dla niego niedostępnych. Niemowlę może próbować jeść lub podejmować próby siadania na nocnik. Intensyfikuje się nie tylko rozwój ruchowy, ale też rozwój społeczny dziecka. Niemowlę nieustannie eksperymentuje, próbuje naśladować zachowania rodziców.

Zobacz także:

Na tym etapie rozwoju niemowląt zaczynają się pojawiać wyraźniej różnice w zachowaniu dziewczynek i chłopców. Chłopcy są bardziej aktywni ruchowo i do swoich zabaw potrzebują więcej przestrzeni. Dziewczynki wolą bawić się w skupieniu i próbują naśladować zachowanie mam. Często wcześniej zaczynają mówić niż chłopcy. Dzieci stają się świadome własnej płci około drugiego roku życia. Wtedy to zaczynają też bawić się w grupach innych dzieci tej samej płci.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Choroby oczu u niemowląt
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze