Planowanie ciąży
Planowanie ciąży pozwala zwiększyć szanse na urodzenie zdrowego dziecka. W Polsce w większości przypadków kobiety dowiadują się, że są w ciąży około miesiąca lub dwóch od zapłodnienia. Oznacza to, że jest już dość późno na przyjmowanie witamin dla kobiet ciężarnych, które zawierają np. kwas foliowy, chroniący dziecko przed defektami cewki nerwowej, takimi jak choćby rozszczep kręgosłupa. Przygotowania do ciąży to między innymi suplementy diety przyjmowane przed planowanym zajściem w ciążę, niezbędne badania, a także czas na odstawienie szkodliwych używek.
Planując ciążę, warto dbać o siebie, wykonywać badania, stosować odpowiednią dietę i obserwować cykl miesiączkowy, ale w tym wszystkim należy zachować umiar. Jak jednak znaleźć złoty środek i nie oszaleć? Jakie szczepienia przed zajściem w ciążę wykonać? Co jeść, by mieć wpływ na płeć dziecka? Co robić w przypadku późnej ciąży? Zarówno zapłodnienie, jak i rozwój płodu są bezpośrednio związane ze stanem zdrowia kobiety i jej partnera. Jeśli znajomi zazdroszczą ci kondycji, sprawności fizycznej i dobrego samopoczucia, to wkrótce mogą zacząć też zazdrościć zdrowego potomka.
Przygotowania do ciąży powinny uwzględnić zerwanie z nałogami. Nie może być mowy o paleniu papierosów w ciąży czy piciu alkoholu. Warto też przed poczęciem dziecka uregulować swoją wagę i przerzucić się na zdrowe odżywianie. Problemy z zajściem w ciążę często wynikają z nieprawidłowego stylu życia partnerów, ciągłego stresu i niedobrej kondycji psychicznej. Psychika przyszłej matki odgrywa ogromną rolę w staraniach o dziecko. Przed planowanym zapłodnieniem warto regularnie uprawiać sport, racjonalnie się odżywiać, odpoczywać, wysypiać i zredukować stresujące sytuacje.