Trwa ładowanie...

Czkawka u noworodka - charakterystyka, przyczyny

Avatar placeholder
30.03.2021 22:49
Czkawka u noworodka wraz z rozwojem występuje coraz rzadziej
Czkawka u noworodka wraz z rozwojem występuje coraz rzadziej (123rf.com)

Czkawka u niemowlaka jest nierzadką przypadłością. Czkawka u dzieci nie musi od razu oznaczać kłopotów ze zdrowiem czy niewydolności układu pokarmowego niemowlaka. Przyczyny jej wystąpienia mogą być różne. Czasami łatwo jest im przeciwdziałać, w innych przypadkach trudniej. Czkawka u noworodka w pierwszych tygodniach jego życia jest bardzo częsta. Wynika z reguły z niecałkowitego ukształtowania narządów wewnętrznych maluszka.

spis treści

1. Czkawka u noworodka - charakterystyka

Czym właściwie jest czkawka? Czkawka to objaw chorobowy, polegający na rytmicznie powtarzających się, mimowolnych skurczach przepony i mięśni oddechowych klatki piersiowej, powodujących wdech z równoczesnym zamknięciem głośni, co wywołuje charakterystyczny odgłos. Czkawka, mówiąc prościej, to mimowolny, urywany odgłos, który towarzyszy skurczom przepony brzusznej i mięśni krtani, następujący po ostrych, nagłych wdechach.

Czkawka występuje powszechnie, zwykle po pewnym czasie samoistnie ustępuje i nie stanowi poważnej dolegliwości. Częstotliwość czkawki wynosi zwykle 2-60/minutę, a czas jej trwania kilka minut. Przyczyna czkawki tp w większości przypadków szybkie lub nadmierne przepełnienie żołądka.

Zobacz film: "CZKAWKA - co ją wywołuje i jak się jej pozbyć?"
6 powodów, przez które może męczyć cię czkawka
6 powodów, przez które może męczyć cię czkawka [7 zdjęć]

Czkawka najczęściej pojawia się po zbyt łapczywie zjedzonym posiłku. Zazwyczaj jest niegroźna i bywa

zobacz galerię

Niekiedy czkawka może przybierać formę przewlekłą, o czasie trwania powyżej 48 godzin i wtedy powoduje dyskomfort, znaczne zmęczenie, zaburzenie przyjmowania posiłków, utratę masy ciała czy bezsenność. Za jej powstanie odpowiedzialne są zazwyczaj poważne dolegliwości, m.in. schorzenia metaboliczne, choroby ośrodkowego układu nerwowego bądź choroby jamy brzusznej.

2. Czkawka u noworodka - przyczyny

  • Czkawka pokarmowa – większość niemowląt miewa czkawkę po karmieniu. Według badań, za taką czkawką u noworodka nie stoi nic niebezpiecznego, ale trudno z nią walczyć. Dlatego ważne jest, by młode mamy wiedziały, jak właściwie karmić niemowlaka. Zazwyczaj powodem wystąpienia czkawki u noworodka jest przepełniony brzuszek dziecka. Układ pokarmowy niemowlęcia nie jest w stanie poradzić sobie z dużą ilością pokarmu i z tego powodu występuje czkawka. Jedyne, co można zrobić, to dopilnować, aby dziecku odbiło się po posiłku. Jeżeli czkawka u niemowlaka już wystąpiła i nie chce ustąpić, można podać dziecku do picia ciepłą przegotowaną wodę. To powinno pomóc. Jeśli dziecko ma ponad trzy miesiące, można zwykłą wodę zastąpić lekko osłodzoną.
  • Czkawka w wyniku zbyt niskiej temperatury – jeżeli dziecko jest lekko ubrane, a pomieszczenie nie jest odpowiednio dogrzane, maluszek na takie warunki temperaturowe może zareagować czkawką. W takim przypadku należy zadbać o ciepłe ubranie dziecka lub okryć je kocem. Jeśli to nie wystarcza i czkawka u noworodka czy niemowlaka nie mija, można podać mu trochę ciepłej wody lub pierś do ssania. Należy pamiętać o właściwej temperaturze pomieszczenia, w którym przebywa maluszek – jest to ważne dla zdrowia dziecka i jego prawidłowego rozwoju

  • Czkawka w wyniku zachłyśnięcia się powietrzem – tego typu czkawka u noworodków pojawia się wówczas, gdy maluch zbyt mocno i raptownie złapie powietrze. W takiej sytuacji najlepiej podać mu trochę wody do picia i utrzymywać dziecko przez jakiś czas w pozycji pionowej.

Zobacz także:

  • Czkawka wywołana głośnym śmiechem – podczas zabawy, kiedy dziecko głośno się śmieje, może nagle dostać czkawki. Jest to jak najbardziej naturalna reakcja. Kilka chwil odpoczynku powinno pomóc w pozbyciu się czknięć.

Czkawka u noworodka wraz z ich rozwojem występuje coraz rzadziej. Jednocześnie jest to sygnał dla rodziców, że ich dziecko rozwija się prawidłowo i pod tym kątem nie ma żadnych powodów do zmartwień.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Higiena intymna dzieci
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze