Czkawka u niemowląt

Czkawka u niemowlaka jest nierzadką przypadłością. Czkawka u dzieci nie musi od razu oznaczać kłopotów ze zdrowiem czy niewydolności układu pokarmowego niemowlaka. Przyczyny jej wystąpienia mogą być różne. Czasami łatwo jest im przeciwdziałać, w innych przypadkach trudniej. Czkawka u noworodka w pierwszych tygodniach jego życia jest bardzo częsta. Wynika z reguły z niecałkowitego ukształtowania narządów wewnętrznych maluszka.

1. Co to jest czkawka?

Czym właściwie jest czkawka? Czkawka to objaw chorobowy, polegający na rytmicznie powtarzających się, mimowolnych skurczach przepony i mięśni oddechowych klatki piersiowej, powodujących wdech z równoczesnym zamknięciem głośni, co wywołuje charakterystyczny odgłos. Czkawka, mówiąc prościej, to mimowolny, urywany odgłos, który towarzyszy skurczom przepony brzusznej i mięśni krtani, następujący po ostrych, nagłych wdechach.

Czkawka występuje powszechnie, zwykle po pewnym czasie samoistnie ustępuje i nie stanowi poważnej dolegliwości. Częstotliwość czkawki wynosi zwykle 2-60/minutę, a czas jej trwania kilka minut. Przyczyną czkawki w większości przypadków jest szybkie lub nadmierne przepełnienie żołądka. Niekiedy czkawka może przybierać formę przewlekłą, o czasie trwania powyżej 48 godzin i wtedy powoduje dyskomfort, znaczne zmęczenie, zaburzenie przyjmowania posiłków, utratę masy ciała czy bezsenność. Za jej powstanie odpowiedzialne są zazwyczaj poważne dolegliwości, m.in. schorzenia metaboliczne, choroby ośrodkowego układu nerwowego bądź choroby jamy brzusznej.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

2. Przyczyny czkawki u dzieci

  • Czkawka pokarmowa – większość niemowląt miewa czkawkę po karmieniu. Według badań, za taką czkawką niemowlaka nie stoi nic niebezpiecznego, ale trudno z nią walczyć. Dlatego ważne jest, by młode mamy wiedziały, jak właściwie karmić niemowlaka. Zazwyczaj powodem wystąpienia czkawki pokarmowej jest przepełniony brzuszek dziecka. Układ pokarmowy niemowlęcia nie jest w stanie poradzić sobie z dużą ilością pokarmu i z tego powodu występuje czkawka. Jedyne, co można zrobić, to dopilnować, aby dziecku odbiło się po posiłku. Jeżeli czkawka u niemowlaka już wystąpiła i nie chce ustąpić, można podać dziecku do picia ciepłą przegotowaną wodę. To powinno pomóc. Jeśli dziecko ma ponad trzy miesiące, można zwykłą wodę zastąpić lekko osłodzoną.
  • Czkawka w wyniku zbyt niskiej temperatury – jeżeli dziecko jest lekko ubrane, a pomieszczenie nie jest odpowiednio dogrzane, maluszek na takie warunki temperaturowe może zareagować czkawką. W takim przypadku należy zadbać o ciepłe ubranie dziecka lub okryć je kocem. Jeśli to nie wystarcza i czkawka u noworodka czy niemowlaka nie mija, można podać mu trochę ciepłej wody lub pierś do ssania. Należy pamiętać o właściwej temperaturze pomieszczenia, w którym przebywa maluszek – jest to ważne dla zdrowia dziecka i jego prawidłowego rozwoju.
  • Czkawka w wyniku zachłyśnięcia się powietrzem – tego typu czkawka u dzieci pojawia się wówczas, gdy maluch zbyt mocno i raptownie złapie powietrze. W takiej sytuacji najlepiej podać mu trochę wody do picia i utrzymywać dziecko przez jakiś czas w pozycji pionowej.
  • Czkawka wywołana głośnym śmiechem – podczas zabawy, kiedy dziecko głośno się śmieje, może nagle dostać czkawki. Jest to jak najbardziej naturalna reakcja. Kilka chwil odpoczynku powinno pomóc w pozbyciu się czknięć.

Czkawka u dzieci wraz z ich rozwojem występuje coraz rzadziej. Jednocześnie jest to sygnał dla rodziców, że ich dziecko rozwija się prawidłowo i pod tym kątem nie ma żadnych powodów do zmartwień.

Następny artykuł: Higiena intymna dzieci

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!