Trwa ładowanie...

Mucosolvan - charakterystyka i działanie leku, skład, dawkowanie, wskazania do stosowania, przeciwwskazania, działania niepożądane

Mucosolvan to lek dostępny bez recepty, który w swoim składzie zawiera chlorowodorek ambroksolu. Lek dostępny jest w formie tabletek, kapsułek twardych o przedłużonym uwalnianiu, a także syropu. Mucosolvan stosuje się w przebiegu ostrych i przewlekłych chorobach płuc i oskrzeli. Preparat medyczny łagodzi również objawy kaszlu. Czy stosowanie leku o nazwie Mucosolvan może powodować działania niepożądane?

spis treści

1. Charakterystyka i działanie leku Mucosolvan

Mucosolvan jest lekiem mukolitycznym, stosowanym w przebiegu ostrych i przewlekłych chorób płuc i oskrzeli. Preparat medyczny pozwala rozrzedzić wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych, a także ułatwić jej usuwanie.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Substancją czynną leku jest ambroksol, który zwiększa wydzielanie śluzu, łagodzi objawy kaszlu, a także ułatwia odkrztuszanie. Mucosolvan dostępny jest w postaci: tabletek 30 mg, kapsułek twardych o przedłużonym uwalnianiu 75mg, a także syropu syrop 30 mg/5 ml. Preparaty te dostępne są w aptece bez recepty.

2. Skład leku Mucosolvan

Syrop Mucosolvan

W pięciu mililitrach syropu Mucosolvan znajdziemy 30 mg chlorowodorku ambroksolu. Ponadto, w składzie leku znajdują się następujące składniki: woda oczyszczona, sukraloza, kwas benzoesowy, hydroksyetyloceluloza, aromat owoców truskawkowych PHL-132200, aromat waniliowy PHL-114481.

Tabletki Mucosolvan

W jednej tabletce leku Mucosolvan znajduje się 30 mg chlorowodorku ambroksolu. Ponadto, tabletka zawiera 171 mg laktozy.

Mucosolvan Max w formie kapsułek o przedłużonym uwalnianiu

W jednej kapsułce Mucosolvan Max znajdziemy 75mg chlorowodorku ambroksolu. Zawartość kapsułki to wosk Carnauba, krospowidon, alkohol stearylowy, a także stearynian magnezu. W otoczce kapsułki znajdziemy żelatynę, wodę oczyszczoną, dwutlenek tytanu (E171), żółty tlenek żelaza (E172), czerwony tlenek żelaza (E172). Producent wymienia także inne substancje takie jak: szelak oraz glikol propylenowy.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Wskazania do stosowania

Wskazaniem do stosowania leku Mucosolvan są ostre oraz przewlekłe choroby płuc i oskrzeli, w przebiegu których dochodzi do zaburzeń wydzielania śluzu, a także jego utrudnionego transportu.

4. Dawkowanie leku Mucosolvan

Lek Mucosolvan dostępny jest w formie syropu, tabletek oraz kapsułek twardych o przedłużonym uwalnianiu. W jaki sposób należy dawkować Mucosolvan?

Dawkowanie syropu Mucosolvan

Osoby dorosłe i dzieci powyżej 12 roku życia powinny stosować syrop 2 razy w ciągu doby. Jedna dawka to 10 ml syropu. Dzieci od 6 do 12 roku życia mogą stosować lek od 2 do 3 razy w ciągu doby. W tym przypadku jedna dawka powinna wynosić 5 ml syropu. W przypadku dzieci od 2 do 6 roku życia, zaleca się stosowanie leku 3 razy na dobę. Jedna dawka syropu to 2,5 ml. Z kolei dzieci od 1 do 2 lat mogą przyjmować syrop 2 razy w ciągu doby. Jedna dawka powinna zawierać 2,5 ml leku.

Dawkowanie tabletek Mucosolvan

Lek Mucosolvan w postaci tabletek doustnych może być przyjmowany wyłącznie przez dorosłych pacjentów. W jaki sposób dawkuje się ten preparat? Należy przyjmować go 3 razy w ciągu doby po 1 tabletce. W niektórych przypadkach można zwiększyć dawkowanie. Wówczas, lek stosuje się 2 razy w ciągu doby po 2 tabletki. Tabletki najlepiej popijać niegazowaną wodą mineralną.

Dawkowanie kapsułek Mucosolvan Max

Mucosolvan Max to lek przeznaczony dla osób dorosłych. Dorośli powinni przyjmować jedną kapsułkę leku w ciągu doby, najlepiej rano lub przed południem.

5. Przeciwwskazania do stosowania leku Mucosolvan

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Mucosolvan są następujące czynniki:

  • uczulenie na substancję czynną leku (chlorowodorek ambroksolu),
  • uczulenie na którąkolwiek substancję pomocniczą leku.

Szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci borykający się z wrzodami żołądka lub dwunastnicy, z osłabionym odruchem kaszlowym, niewydolnością wątroby, ciężkim zaburzeniem czynności nerek. Przed zastosowaniem leku osoby te powinny zasięgnąć opinii lekarza. Nie zaleca się stosowania leku Mucosolvan u kobiet ciężarnych i matek karmiących piersią.

6. Możliwe działania niepożądane

Stosowanie leku o nazwie Mucosolvan może powodować działania niepożądane. Wśród najpopularniejszych skutków ubocznych wymienia się:

W przypadku wystąpienia któregokolwiek objawu niepożądanego należy przerwać stosowanie leku i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza