Nietypowa przyczyna nieustającej czkawki
Zwykła czkawka nie jest powodem do zmartwień. Jeśli jednak utrzymuje się przez kilka dni, powinna wzbudzić niepokój. Mieszkaniec Nowego Jorku cierpiał na nią nieustannie przez pięć dni. Z nietypową dolegliwością zgłosił się do lekarzy, którzy odkryli, że przyczyną jest guz w szyi.
35-latek dwukrotnie konsultował czkawkę z lekarzami w 2014 roku. Wtedy trwała przez dwa dni i utrudniała codzienne funkcjonowanie. Specjalista przepisał mu leki przeciwpsychotyczne, które nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Po pewnym czasie czkawka samoistnie ustąpiła. Jednak problem pojawił się po raz kolejny.
Mężczyzna znów trafił do szpitala, kiedy czkawka utrzymywała się przez pięć dni i towarzyszyły jej inne objawy. Pacjent wymiotował i miał kilka dolegliwości o podłożu neurologicznym – drętwienie i mrowienie w lewym ramieniu, trudności w przełykaniu i problemy z utrzymaniem równowagi. Te symptomy skłoniły lekarzy do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego.
Po otrzymaniu wyników badania wszystko stało się jasne – mężczyzna miał dużego guza w odcinku szyjnym kręgosłupa, który naciskał na nerw przeponowy i powodował szereg objawów. Jednym z nich była utrzymująca się przez kilka dni czkawka.
Był to naczyniak krwionośny zarodkowy, czyli niezłośliwy nowotwór układu nerwowego. Lekarze rzadko się z nim spotykają – u pacjentów występuje sporadycznie i nie jest związany z czynnikami genetycznymi. Specjalista zajmujący się mężczyzną od razu skierował go na operację usunięcia guza. Po trzech miesiącach wykonano kolejny rezonans magnetyczny, który nie wykazał nawrotu choroby.
Chociaż naczyniaka uznaje się za łagodną i niegroźną formę nowotworu, to może wywołać on poważne konsekwencje. Gdyby lekarze nie usunęli guza, wciąż by się rozrastał, powodując duży nacisk na rdzeń kręgowy i nerwy. Mogłoby to doprowadzić do paraliżu.
Mężczyzna z uciążliwą czkawką chciał podzielić się swoją historią, aby ostrzec innych. Jeżeli czkawka utrzymuje się dłużej niż 48 godzin, należy zawsze zgłosić się do lekarza. Może to być objaw choroby, a pacjent powinien przejść badania, które pozwolą znaleźć przyczynę nietypowej dolegliwości.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.