Syrop prawoślazowy – właściwości, stosowanie i przeciwwskazania
Syrop prawoślazowy to prosty lek ziołowy, który łagodzi objawy nieżytu górnych dróg oddechowych. Można go stosować na kaszel zarówno suchy, jak i mokry. Dlaczego warto zażywać ten tradycyjny, tani i powszechnie dostępny lek? Na co uważać?
1. Co to jest syrop prawoślazowy?
Syrop prawoślazowy to tradycyjny, ziołowy lek o prostym składzie, który sprawdzi się przy infekcji, zarówno na kaszel suchy, jak i mokry. Specyfik otrzymuje się z korzenia prawoślazu lekarskiego, który w medycynie naturalnej jest wykorzystywany od wieków. Roślina wykazuje dużą zawartość śluzu o działaniu powlekającym, nawilżającym i przeciwzapalnym.
2. Właściwości korzenia prawoślazu
Najważniejszym składnikiem syropu prawoślazowego jest korzeń prawoślazu lekarskiego, należący do rodziny ślazowatych (Malvaceae). W polskiej tradycji ludowej znany jest jako ślaz leśny i polny, malwa prawdziwa, topolówka lub zygmarek lekarski.
Roślina ta pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, występuje także w zachodniej Azji. W Polsce dziko rosnący prawoślaz spotyka się bardzo rzadko. Częściej jest uprawiany jako surowiec leczniczy.
Prawoślaz, z uwagi na właściwości do tworzenia śluzu, łagodzi dolegliwości towarzyszące infekcjom górnych dróg oddechowych. Korzeń prawoślazu zawiera 11 procent substancji śluzowych, choć śluzy są obecne również w liściach i kwiatach.
Syrop prawoślazowy może być stosowany podczas różnych infekcji, w których dokucza:
- chrypa,
- kaszel suchy,
- kaszel mokry,
- ból gardła.
3. Działanie i skład syropu
Prawoślaz jest zasobny w śluz, który powleka gardło, przez co ma działanie: ochronne, powlekające, nawilżające, łagodzące i przeciwzapalne. Zmniejsza obrzęk gardła, działa przeciwzapalnie i osłaniająco przy kaszlu suchym, zaś przy kaszlu mokrym zmniejsza ilość wydzieliny i działa lekko wykrztuśnie.
Syrop prawoślazowy ma raczej dobre opinie. Jest pomocny zwłaszcza w przypadku łagodnych infekcji. Przy poważniejszych infekcjach wspomaga naturalne metody leczenia przeziębienia, któremu towarzyszy kaszel.
Można go stosować na noc, nawet tuż przed snem. Nie działa drażniąco, nie zwiększa liczby napadów kaszlu. Jego zaletą jest krótki i naturalny, a także bezpieczny skład, choć należy uważać na zawarty w nim niekiedy alkohol.
Syrop prawoślazowy dostępny jest w ofercie wielu producentów. Skład leku jest bardzo podobny, często taki sam (choć można również kupić syrop prawoślazowy z malinami i cynkiem.
Zobacz także:
4. Stosowanie syropu prawoślazowego
Syrop prawoślazowy to jeden z najchętniej wybieranych leków na kaszel u dzieci. Czy jest on bezpieczny dla wszystkich? Okazuje się, że nie można go stosować bez ograniczeń.
Syrop prawoślazowy można stosować u starszych dzieci. Od jakiego wieku można go podawać, należy sprawdzić na ulotce. Niektórzy producenci zastrzegają, że ich produkty mogą zażywać pacjenci powyżej 3. roku życia, niekiedy jednak dopiero po 6. roku życia.
Leku nie można podawać niemowlętom. Syrop prawoślazowy dla niemowląt, dla roczniaka czy dwulatka nie jest dobrym rozwiązaniem. A syrop prawoślazowy w ciąży? Czy to dobry pomysł? Okazuje się, że preparatu nie należy stosować w ciąży i podczas karmienia piersią – głównie ze względu na zawartość alkoholu.
Chcąc skorzystać z dobroczynnych właściwości prawoślazu, należy wybrać syrop prawoślazowy bez alkoholu. Syrop prawoślazowy jest powszechnie dostępny w aptekach, a nawet w sklepach spożywczych, oferujących podstawowe leki na przeziębienie. Jego cena wynosi kilka złotych (zwykle około 4 zł).
5. Dawkowanie syropu
Dawkowanie syropu prawoślazowego, jeśli chodzi o kobiety w ciąży czy karmiące, należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą lub zastosować się do wskazówek umieszczonych w ulotce informacyjnej.
Podawanie syropu dzieciom powinno być poprzedzone konsultacją z pediatrą. Maluchy, które skończyły 3. rok życia, zwykle przyjmują dawkę zaleconą przez producenta. Między 3. a 6. rokiem życia zaleca się zwykle przyjmowanie od 0,5 ml do 1 ml cztery razy na dobę, powyżej 6. roku życia - od 1 do 1,5 ml syropy cztery razy dziennie. Dorośli zwykle zażywają łyżkę stołową syropu prawoślazowego trzy lub cztery razy dziennie.
6. Przeciwwskazania
Choć syrop prawoślazowy jest lekiem ziołowym, istnieje kilka przeciwwskazań do jego stosowania i jest nim nie tylko wiek, ciąża czy karmienie piersią. Ponieważ lek może zawierać sacharozę, przeciwwskazaniem do jego zażywania jest cukrzyca.
Z uwagi na zawartość etanolu przeciwwskazaniem jest choroba alkoholowa, schorzenia wątroby i padaczka. Syropu nie należy stosować w przypadku alergii na prawoślaz oraz przy astmie, ze względu na kwas benzoesowy.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.