Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn

Żołądek - położenie, budowa, funkcje, choroby żołądka, zioła na żołądek

Żołądek człowieka odpowiada za proces rozdrabniania spożytego pokarmu i jego wyjałowienie.
Żołądek człowieka odpowiada za proces rozdrabniania spożytego pokarmu i jego wyjałowienie. (Adobe Stock)

Żołądek jest miejscem trawienia i jedną z najważniejszych części układu pokarmowego. Objawy chorób żołądka nie są charakterystyczne, ból brzucha i nudności mogą świadczyć o zatruciu pokarmowym, ale zdarza się, że są pierwszymi symptomami raka lub choroby wrzodowej. W profilaktyce schorzeń żołądka ważną rolę odgrywa dieta. Gdzie znajduje się żołądek? Co to jest antrum żołądka? Co jest trawione w żołądku?

spis treści

1. Gdzie jest żołądek?

Żołądek to narząd i część układu pokarmowego, jest zbudowany z mięśni, a kształtem przypomina hak. Gdzie leży żołądek u człowieka? Położenie żołądka (umiejscowienie żołądka) to jama brzuszna na wysokości 11 kręgu piersiowego, organ łączy się u góry z przełykiem, a u dołu z dwunastnicą. Wielkość żołądka zależy m.in. od wypełnienia i napięcia ścian, natomiast pojemność żołądka waha się od 1000 do 3000 ml.

2. Budowa żołądka

Jak wygląda żołądek i jaka jest anatomia żołądka? Żołądek u człowieka leży do góry dnem, skierowanym w stronę przełyku. Kolejnym elementem jest trzon żołądka, część przedodźwiernikowa (antrum żołądka) oraz odźwiernik żołądka.

Zobacz film: "Jak działa żołądek?"

Otwór łączący żołądek z przełykiem określa się mianem wpustu żołądka, który za pomocą zwieracza uniemożliwia cofanie się treści pokarmowej, co dzieje się w przypadku refluksu.

Natomiast odźwiernik łączy żołądek z dwunastnicą i kontroluje przesuwanie się pokarmu w odpowiednim kierunku. Gdzie jest żołądek u człowieka? Części żołądka sąsiadują z wątrobą od przodu, a od tyłu ze śledzioną, lewą nerką oraz trzustką.

3. Funkcje żołądka

Żołądek człowieka odpowiada za proces rozdrabniania spożytego pokarmu i jego wyjałowienie. Wydziela sok żołądkowy, który zawiera enzymy trawienne (podpuszczkę i pepsynogen) i kwas solny niszczący drobnoustroje. Co trawi żołądek? Składnik pokarmowy, którego trawienie jest zapoczątkowane w żołądku to białko oraz tłuszcz.

Leki stosowane w różnych schorzeniach żołądka i przewodu pokarmowego znajdziesz za pomocą wyszukiwarki KtoMaLek.pl. Wypróbuj jej możliwości i sprawdzaj dostępność leków w ponad 10 700 aptekach w Polsce! Zarezerwuj swój lek online i zapłać za niego w aptece.

4. Choroby żołądka

4.1. Rak żołądka

Rak żołądka to nowotwór złośliwy, który jest przyczyną śmierci co trzeciego mężczyzny i co piątej kobiety po 50. roku życia. Powodem zachorowania na to schorzenie żołądka jest niewłaściwy sposób odżywiania się, którego podstawą są produkty słone, wędzone i konserwowe.

W profilaktyce raka żołądka zaleca się dietę bogatą w surowe warzywa i owoce. Ryzyko zachorowania jest większe u osób z nałogami.

Objawy chorego żołądka nie są specyficzne, co utrudnia rozpoznanie w pierwszym etapie rozwoju. Chory odczuwa nudności i pieczenie w żołądku, cierpi z powodu wymiotów.

Ma wzdęcia, po posiłku doskwierają mu dolegliwości bólowe w nadbrzuszu. Nie ma apetytu, jest osłabiony i skarży się na nieuzasadnione zmęczenie, obserwuje się u niego utratę masy ciała. Podczas wypróżnień może zauważyć krew w stolcu, a kał może nawet zmienić kolor na czarny.

Dla wykluczenia lub potwierdzenia diagnozy przeprowadzana jest gastroskopia żołądka. Badanie to pozwala obejrzeć śluzówkę od wewnątrz i pobrać wycinek do obejrzenia pod mikroskopem. Szansę wyleczenia daje operacja usunięcia żołądka (lub jego części) wraz z okolicznymi węzłami chłonnymi. Po gastroskopii czasami pacjentowi zaleca się chemioterapię.

4.2. Wrzody żołądka

Choroba wrzodowa żołądka ma związek z pojawianiem się ubytków w śluzówce tego narządu, na schorzenie trzykrotnie częściej cierpią mężczyźni niż kobiety.

Wrzody mogą być wielkości ziarna pieprzu, a nawet osiągać średnicę kilku centymetrów. Przyczyny choroby to m.in. nadmierna ilość kwasu solnego w soku trawiennym, który uszkadza błonę śluzową. U 7 na 10 pacjentów powodem rozwoju ubytków jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori, do którego dochodzi drogą pokarmową.

Do powstania tej choroby żołądka mogą przyczynić się również nałogi (alkohol, papierosy). Nie bez znaczenia jest czynnik genetyczny, u krewnych pierwszego stopnia ryzyko zachorowania wzrasta bowiem trzykrotnie. Inne czynniki sprzyjające rozwojowi choroby wrzodowej żołądka to stres, nadużywanie kawy i ostrych przypraw.

Objawy choroby żołądka to przede wszystkim piekący ból w nadbrzuszu, który doskwiera po posiłku (zwłaszcza takim, który został mocno przyprawiony) lub rano, przed śniadaniem. Wówczas można odnieść wrażenie, że po prostu czuje się głód. Dla wrzodów żołądka typowy jest odruch wymiotny poprzedzony nudnościami oraz uczucie pełności w brzuchu.

5. Badania żołądka

Najpopularniejszym badaniem żołądka ludzkiego jest gastroskopia. Wszelkie inne metody są traktowane jedynie jako uzupełniające diagnostykę.

Gastroskopia wykonywana jest za pomocą giętkiej rurki o średnicy 7-10 mm, zakończonej niewielką kamerą, która przesyła obraz bezpośrednio do komputera. Technika ta pozwala na dokładne obejrzenie narządu, ścian żołądka, błony śluzowej, a także ewentualnych polipów, nadżerek czy owrzodzeń.

Testy oddechowe cieszą się dużą popularnością w diagnostyce Helicobacter pylori. Badanie polega na spożyciu posiłku zawierającego mocznik znakowany izotopem węgla. Następnie wydychane przez pacjenta powietrze jak analizowane w celu oznaczenia izotopu.

Test na krew utajoną w kale jest stosowany w przypadku podejrzenia wrzodów, polipów lub choroby nowotworowej żołądka. Badanie w próbkach masy kałowej określa nawet minimalne ilości krwi.

W przeszłości często wykonywane było również badanie kontrastowe żołądka po połknięciu papki barytowej. Obecnie zostało wyparte przez dużo dokładniejszą gastroskopię.

6. Najlepsze zioła na wrzody żołądka

Na chorobę wrzodową żołądka stosuje się zioła bogate w garbniki, które sprzyjają gojeniu ran w śluzówce tego narządu. Garbniki wykazują bowiem działanie ściągające, bakteriobójcze i przeciwzapalne.

Najskuteczniejsze zioła na wrzody to m.in.: korzeń szczawiu lancetowatego, liście szałwii, kora dębu, ziele dziurawca i krwawnika. Wymienione zioła na problemy żołądkowe mogą być podstawą domowej kuracji uzupełniającej leczenie zalecone przez lekarza.

Z kolei usprawnieniu trawienia w żołądku sprzyja picie ziołowej herbaty, zaś na chorobę refluksową, nazywaną potocznie zgagą, pomoże napar z korzenia arcydzięgla lekarskiego.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Choroby śledziony
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze