Trwa ładowanie...

Badanie kontrastowe przełyku, żołądka i dwunastnicy

Badanie kontrastowe przełyku, żołądka i dwunastnicy wykonuje się na zlecenie lekarza, gdy występują objawy chorób jelita cienkiego, objawy patologii górnego odcinka przewodu pokarmowego, a wykonanie badania endoskopowego jest niemożliwe, również w przypadku, kiedy wyniki badania endoskopowego nie są do końca jasne.

spis treści

1. Przebieg badania kontrastowego przełyku, żołądka i dwunastnicy

Na badanie radiologiczne górnego odcinka układu pokarmowego należy się przygotować. Poprzedniego wieczoru nie należy jeść kolacji, a w dniu badania należy być na czczo i nie wolno palić. Zanim zacznie się badanie układu pokarmowego, należy poinformować wykonującego badanie o przyjmowanych tego dnia lekach oraz o ciąży. W trakcie badania trzeba zgłosić wszelkie nietypowe objawy, na przykład uczucie bólu. Badanie radiologiczne przewodu pokarmowego trwa zaledwie kilkanaście minut, a po jego zakończeniu pacjent nie musi pozostawać pod opieką lekarską. Badanie nie powoduje skutków ubocznych, z wyjątkiem kobiet w ciąży.

Zobacz film: "Badania krwi - bilirubina"

Badanie przełyku, żołądka i dwunastnicy zaczyna się od przyjęcia przez pacjenta około 50 ml zawiesiny barytu, która pochłania promieniowanie rentgenowskie. Środek ten wnika w fałdy śluzówki przewodu pokarmowego. Pacjent jest obracany w pozycji stojącej i leżącej, aby preparat dokładnie pokrył błonę śluzową żołądka. Wówczas wykonywane są zdjęcia w wyniku przepuszczenia promieniowania rentgenowskiego przez ciało pacjenta. Na zdjęciach widoczny jest kształt przewodu pokarmowego. W tym samym czasie następuje badanie żołądka, przełyku i dwunastnicy. Co jakiś czas, wykonujący badania uciska lekko powłoki brzuszne, aby poprawić widoczność fragmentów układu pokarmowego.
Wynik badania radiologicznego ma formę opisu, do którego w niektórych przypadkach dołącza się zdjęcia radiologiczne.

2. Wskazania do badania kontrastowego przełyku, żołądka i dwunastnicy

Celem badania jest pokazanie na zdjęciach radiologicznych zmian zarysów oraz sztywności ścian. Niekiedy oprócz badania radiologicznego wykonuje się badanie radioskopowe, które pomaga zdiagnozować ewentualne zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego. Do badania żołądka stosuje się metodę jednokontrastową oraz dwukontrastową. Metoda pierwsza polega na przyjęciu przez pacjenta małej ilości środka cieniującego. Pozwala to uwidocznić fałdy błony śluzowej. Natomiast metoda druga zakłada dodanie do preparatu powietrza, dzięki czemu możliwe jest zauważenie nawet najmniejszych elementów błony śluzowej.

Badanie RTG jest konieczne, gdy występuje podejrzenie, że układ pokarmowy nie funkcjonuje prawidłowo. Badanie kontrastowe przełyku, żołądka i dwunastnicy pozwala wykryć zmiany w górnym odcinku przewodu pokarmowego, dlatego warto je wykonywać.

Wykonywane jest w przypadku, gdy:

  • występują patologiczne objawy kliniczne, dotyczące górnego odcinka przewodu pokarmowego (szczególnie, gdy nie ma możliwości wykonania badania endoskopowego bądź istnieją przeciwwskazania do jego wykonania);
  • występują wątpliwości diagnostyczne po wcześniejszym przeprowadzeniu badania endoskopowego;
  • wymagana jest ocena szczelności i drożności zespoleń po operacjach na przewodzie pokarmowym (np. po resekcjach części przewodu pokarmowego z powodu złośliwych zmian rozrostowych);
  • wymagana jest ocena lokalizacji i przebiegu przetok zewnętrznych i wewnętrznych w obrębie przewodu pokarmowego.

RTG przewodu pokarmowego jest badaniem nieinwazyjnym. Nie zanotowano jakichkolwiek powikłań po jego wykonaniu. Badanie kontrastowe trwa kilkanaście minut i wykonywane jest w każdym wieku. Jeżeli jest potrzeba, może być ono wielokrotnie powtarzane.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Panendoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego
Badanie kontrastowe przełyku, żołądka i dwunastnicy
Badanie kontrastowe przełyku, żołądka i dwunastnicy (123RF)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza