Prawidłowy przyrost wagi niemowlaka
Przyrost wagi niemowlaka jest częstym problemem rodziców. Martwią się, czy ich maleństwo prawidłowo przybiera na wadze. Zastanawiają się, jak rozpoznać, że niemowlak jest wystarczająco najedzony, a kiedy zaczyna sobie tylko dojadać; skąd mają wiedzieć, ile niemowlak ma jeść? Rodzice powinni kontrolować przyrost wagi u niemowląt podczas wizyty u lekarza, zwykle nie częściej niż raz na miesiąc. Nie ma potrzeby częstszego ważenia dziecka.
1. Przybieranie na wadze niemowląt
Oto pewne wskazówki dla rodziców, jak poznać, kiedy dziecko chce jeszcze jeść, a kiedy jest już najedzone:
- niemowlak sam wie, ile powinien jeść,
- jeśli maleństwo jest głodne, zazwyczaj budzi się przed porą karmienia i płacz niemowlaka ma charakterystyczny dźwięk, aby rodzice nauczyli się, że to oznaka głodu,
- gdy niemowlak po posiłku wkłada sobie piąstki do buzi i próbuje je jeść, to znaczy, że jest jeszcze głodny,
- niemowlaki, które systematycznie nie dojadają, często mają zaparcia.
Jeśli niemowlak budzi się przed godziną karmienia, rodzice nie powinni odmawiać mu posiłku, nawet jeśli to oznacza jedno karmienie więcej w ciągu dnia.
2. Przyrost wagi niemowląt miesiąc po miesiącu
Waga niemowlaka zależy tak naprawdę od samego niemowlaka. Jeśli dziecko nie chce jeść więcej niż potrzebuje, to nie będzie się zmuszało i pewne sposoby rodziców na dokarmianie okażą się nieskuteczne. Każde dziecko inaczej przybiera na wadze. Lekarze starają się wyliczyć prawidłowy przyrost wagi u niemowlaka, ale żadne dziecko nie jest przeciętne i dlatego jego waga zawsze będzie odbiegała od ogólnie przyjętych norm.
Lekarze podkreślają, że przyrost masy ciała niemowlaka nie powinien być mniejszy niż 120 g na tydzień, czyli 480 g na miesiąc. Zazwyczaj niemowlak w pierwszych trzech miesiącach swojego życia tyje troszkę więcej, czyli 800-1200 g na miesiąc. W następnych miesiącach waga niemowląt reguluje się do 500 g na miesiąc. Między trzecim a piątym miesiącem życia dziecko waży zazwyczaj około 6,5 kg. Często jest tak, że dzieci, które urodziły się z niską wagą, starają się szybko ją nadrobić, a dzieci z prawidłową wagą podwajają ją w ciągu pierwszych pięciu miesięcy.
Oczywiście, inny będzie przyrost masy ciała u dziewczynki, a inny u chłopca. Dziecko wraz z wiekiem rośnie wolniej. Niekiedy przyrost wagi niemowlaka może być zachwiany okresowym brakiem apetytu, co jest związane z ząbkowaniem i chorobami, które dziecko przechodzi. Jeśli samopoczucie jest dobre, łaknienie powraca i karmienie niemowlaka nie powinno sprawiać problemów. Niepokojące są natomiast sytuacje, kiedy niemowlę, pomimo regularnego karmienia, nie przybiera na wadze. Jeśli po ostatniej wizycie u lekarza z dzieckiem i ważeniu niemowlaka okaże się, że waga dziecka nie wzrosła, a dodatkowo jest ono apatyczne i kapryśne, wówczas trzeba wykonać szczegółowe badania.
Czasami dziecko nie chce jeść – winny może być smak pokarmu matki, który zależy od diety. W czasie karmienia piersią ważne są spożywane przez matkę pokarmy. Mają one duży wpływ na pokarm. Niekiedy należy też zwrócić uwagę na sposób, w jaki dziecko ssie pierś. Czy mleko wypływa, czy dziecko nie je zbyt łapczywie, czy nie łyka powietrza, czy później nie miewa bólów brzucha, jak często robi kupki? Odpowiedzi na te pytania są ważne, by rozwój niemowlaka przebiegał prawidłowo.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.