Mięśnie - rodzaje tkanki, tkanka gładka, tkanka sercowa, tkanka szkieletowa

Mięśnie stanowią prawie połowę wagi naszego ciała. Znajdują się wszędzie, nawet w oku, dzięki czemu możemy mrugać powieką. Mięśnie ciągle pracują: serce bije, jedzenie jest transportowane przez jelita, a nasze kończyny zginają się. Anatomia człowieka, w tym budowa mięśni, to coś, co warto znać.

Mięśnie - rodzaje tkanki

Mięśnie do swojej pracy wykorzystują energię pozyskiwaną z glikogenu lub glukozy, których dostarcza im krew. U kobiet mięśnie stanowią 35% masy ciała, a u mężczyzn 40%. Wyróżnia się trzy rodzaje tkanki mięśniowej: gładką, sercową i szkieletową. Dzięki tym typom mięśni nasze ciało funkcjonuje, wykonując jednocześnie ruchy zewnętrzne jak i wewnętrzne. Te ostatnie w większości są niezależne od naszej woli.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Mięśnie - tkanka gładka

Składa się wrzecionowatych komórek, które zawierają jedno centralnie położone jądro komórkowe. Tkanka ta występuje w narządach wewnętrznych (jelitach, naczyniach krwionośnych, przewodach żółciowych w wątrobie, w przewodzie pokarmowym, w drogach oddechowych, przewodach układu moczowego, w drogach rodnych). Mięśnie te unerwia tzw. automatyczny układ nerwowy.

Nie mamy żadnego wpływu na jego działanie np. nie możemy kontrolować skurczu i rozkurczu naczyń krwionośnych. Działa powolnie i długotrwale, jest odporny na zmęczenie. Jelito pracuje w ten sposób, że mięśnie gładkie zwężają lub rozszerzają światło przewodów wprowadzających np. ślinianek i trzustki. Dzięki tym ruchom jelito kurczy się odcinkowo i ten skurcz przesuwa się w stronę odbytu, jednocześnie popychając treść pokarmową.

Jedzenie, które pomoże zbudować masę mięśniową

Spędzanie wielu godzin na siłowni to dobry sposób umożliwiający rozwijanie masy mięśniowej. W czasie tak intensywnych ćwiczeń warto jednak zwrócić uwagę...

Mięśnie - tkanka sercowa

Właśnie ta tkanka mięśniowa buduje ściany naszego serca. Nasze serce przypomina pompę, która pracuje automatycznie i nieprzerwanie przez całe nasze życie. Kurczy się 100 tys razy na dobę i w tym czasie pompuje 10 tys litrów krwi – to ogromna liczba, właśnie tyle litrów mieści się w dużej cysternie z benzyną. Serce ma właściwości mięśnia poprzecznie prążkowanego i gładkiego.

Jest bardzo nietypowym mięśniem, ponieważ jego komórki połączone są za pomocą wypustek (wyrostków cytoplazmatycznych) i w jego mięśniówce znajdują się włókna odmienne od głównej masy mięśniowej. To układ, który przewodzi bodźce serca i tworzy węzeł zatokowo-przedsionkowy i przedsionkowo-komorowy. Tam są generowane impulsy elektryczne wywołujące skurcz mięśni i stamtąd rozprowadzane są pęczki prowadzące pobudzenia na cały mięsień sercowy.

Mięśnie - tkanka szkieletowa

Tkanka ta składa się z silnie wydłużonych, walcowatych komórek, które zawierają wiele położonych obwodowo jąder. Mięśnie te pracują zależnie od naszej woli, szybko ulegają zmęczeniu, ich skurcze są krótkotrwałe, ale silne. Mięśnie te budują włókna mięśniowe ułożone w pęczki. Włókna te mają długość kilku centymetrów. Samo włókno składa się z jeszcze mniejszych struktur: włókienek kurczliwych. Te z kolei składają się z białkowatych nici, mających zdolność do kruszenia się. Nici cienkie nakładają się na nici grube.

Dzięki tej tkance możemy wykonywać zwinne ruchy i panować nad naszym ciałem. Mięśnie kurcząc się pociągają za sobą to do czego są przyczepione, np. mięsień znajdujący się w tylnej części uda pociąga kość piszczelową i powoduje w ten sposób zgięcie stawu kolanowego. Mięśnie działają parami, co umożliwia nam zginanie kończyn – jeden ciągnie w jednym kierunku, inny w przeciwnym.

Ścianę brzucha tworzą mięśnie nazywane szkieletowymi płaskimi. Mięśnie okrężne nie są powiązane z kośćmi, ale układają się okrężnie wokół otworów w powłokach skórnych, czyli wokół ust i powiek. Gdy się kurczą, zamykają oczy lub usta. Na tej samej zasadzie działają mięśnie zwieracze (mięśnie cewki moczowej czy odbytu). Możemy kontrolować te mięśnie.

Komentarze (2)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ortopedia i reumatologia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Czy to rak?

~HelpMe34 • ostatni post 21 godzin temu

2
Artykuły Ortopedia i reumatologia
Ortopedia i reumatologia

Zdrowy kręgosłup

Zdrowy kręgosłup

Torebki a kręgosłup Kobiety mają w torebkach bardzo dużo potrzebnych i mniej potrzebnych przedmiotów, co sprawia, że ich noszenie może mieć negatywny wpływ na kręgosłup.

Ortopedia i reumatologia

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku Chociaż kojarzona jest głównie z osobami starszymi, to przepuklina kręgosłupa dotyka coraz młodszych osób. Jest wiele różnych metod leczenia tej przypadłości. Jedną z nich, jest operacja, która jak wszystkie...

Ortopedia i reumatologia

Rehabilitacja patologii, patologia rehabilitacji

A do tego niegospodarność w wydawaniu publicznych pieniędzy i brak kontroli ze strony resortu zdrowia - taki obraz wyłania się z analizy NIK poświęconej rehabilitacji leczniczej. Dla pacjentów największym zagrożeniem jest brak dostępności, czyli rosnące...

Ortopedia i reumatologia

Gościec - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Gościec to inna nazwa reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). To ciężka choroba, która w znacznym stopniu upośledza codzienne życie chorego. Znacznie częściej występuje u kobiet, a najwięcej zachorowań występuje około 40 -50 roku życia. Wbrew pozorom...

Ortopedia i reumatologia

O czym mogą świadczyć bóle stawów?

O czym mogą świadczyć bóle stawów?

Bóle stawów mogą być skutkiem przeciążenia związanego z treningiem. Jeżeli jednak przyczyna odczuwanych dolegliwości nie jest nam znana, warto ją dokładnie sprawdzić. Najczęściej odpowiadają za nie choroby takie jak borelioza, artretyzm czy toczeń. O...