NewsyPopularny lek może chronić przed rakiem. Ryzyko spada nawet o 37 proc.

Popularny lek może chronić przed rakiem. Ryzyko spada nawet o 37 proc.

Walka z rakiem to jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Oprócz genetyki, ogromny wpływ na ryzyko zachorowania ma styl życia, w tym dieta, aktywność fizyczna i nałogi, takie jak np. palenie papierosów. Jednak badania naukowców z Harvardu wskazują, że prosty i powszechnie dostępny lek, może istotnie zmniejszyć ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory.

Jak aspiryna pomaga zapobiegać nowotworom?
Jak aspiryna pomaga zapobiegać nowotworom?
Źródło zdjęć: © Getty Images

Badanie, które zmienia spojrzenie na aspirynę

W jednym z najnowszych badań przeprowadzonych w Massachusetts General Hospital, będącym częścią Harvard University, analizowano dane ponad 100 tys. osób na przestrzeni 30 lat. Wyniki były obiecujące: regularne stosowanie aspiryny może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 32 proc.

Szczególnie duże korzyści zaobserwowano u osób prowadzących mniej zdrowy styl życia, takich jak palacze czy osoby z nadwagą. W ich przypadku ryzyko zachorowania zmniejszyło się aż o 37,6 proc. Nawet osoby żyjące zdrowo zauważyły spadek ryzyka - choć mniejszy, wynoszący około 6 proc.

Jak aspiryna pomaga zapobiegać nowotworom?

Mechanizmy działania aspiryny w profilaktyce raka są wieloaspektowe. Z jednej strony lek ten zmniejsza produkcję białek odpowiedzialnych za stany zapalne, które mogą sprzyjać rozwojowi nowotworów.

Olej z czarnuszki - cudowny produkt leczniczy. "Pomoże na wszystko poza śmiercią"

Z drugiej strony blokuje szlaki sygnałowe prowadzące do niekontrolowanego wzrostu komórek. W ten sposób aspiryna wspiera układ odpornościowy w walce z komórkami nowotworowymi, utrudniając ich rozwój i dostęp do składników odżywczych.

Pomimo obiecujących wyników, naukowcy podkreślają, że aspiryna nie jest lekiem, który powinien być stosowany przez każdego jako profilaktyka nowotworowa.

Regularne przyjmowanie aspiryny wiąże się z ryzykiem poważnych skutków ubocznych, takich jak krwawienia z przewodu pokarmowego. W związku z tym decyzję o jej stosowaniu powinno się podejmować wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Warto również zaznaczyć, że choć aspiryna może pomóc, nie zastąpi ona zdrowego stylu życia. To unikanie palenia, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, regularna aktywność fizyczna i zdrowa dieta pozostają podstawą profilaktyki nowotworowej.

Zapobieganie rakowi

Eksperci wskazują szereg działań, które mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka nowotworów.

  • Unikanie nadwagi i otyłości, które zwiększają ryzyko wielu nowotworów.

  • Regularna aktywność fizyczna, najlepiej codzienna.

  • Ograniczenie spożycia alkoholu i unikanie palenia tytoniu.

  • Ochrona przed promieniowaniem UV, np. stosowanie kremów z filtrem.

  • Unikanie kontaktu z kancerogennymi substancjami, takimi jak azbest czy pestycydy.

  • Korzystanie z badań przesiewowych, np. kolonoskopii czy mammografii.

  • Szczepienia ochronne, np. przeciwko wirusowi HPV i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, które są związane z niektórymi nowotworami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. Harvard

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie